Slovenija

Opozicija zaskrbljena

Ljubljana, 28. 11. 2005 18.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V Liberalni demokraciji so zaradi strokovno pomanjkljivih vladnih reform v skrbeh.

Predsednik LDS Jelko Kacin: »Reformni paket je strip.«
Predsednik LDS Jelko Kacin: »Reformni paket je strip.« FOTO: POP TV

LDS reformnega ukrepa v predlagani obliki ne more podpreti. Ukrepi vlade so nedodelani, premalo domišljeni in strokovno pomanjkljivi, je povedal predsednik LDS Jelko Kacin. "Za zelo resne stvari gre, zato LDS na reforme ne more gledati kot na strip, kar reformni paket v bistvu je," je dejal prvi mož največje opozicijske stranke.

Po sobotnem množičnem protestnem shodu proti napovedanim vladnim reformam vlada sindikatov še ni povabila na pogovore, kar pa ni presenetilo sindikatov, ki so vajeni takšne komunikacije.

Kacin je predlog reformistov označil s citatom iz stripa Alana Forda, v katerem lik pove, da je treba jemati revnim, ker revni nikoli ne morejo biti bogati, hkrati pa je treba dajati bogatim, da bi bili še bogatejši. "In približno tako razmišljajo naši ameriški dečki in vlada je ta njihov predlog posvojila," je dejal predsednik LDS.

Pohvala organizatorjem protesta

Sindikati najbolj nasprotujejo napovedani enotni davčni stopnji
Sindikati najbolj nasprotujejo napovedani enotni davčni stopnji FOTO: Dare Čekeliš

Hkrati je sindikatom izrazil priznanje za organiziran sobotni protest. "Bilo je dostojno, prepričljivo in je dalo vladi vedeti, da se ne more obnašati tako kot prijatelji iz stripa. Za zelo resne stvari gre," je poudaril.

Več glav več ve?

Ker gre v primeru reform za težko vprašanje, so v LDS sklenili, da se bodo do "tega spoznanja dokopali kolektivno", zato so se odločili za posvetovanje z veliko širšim krogom strokovnjakov, akademikov, ekonomistov in družboslovcev. "Preverjali smo vsako vprašanje posebej in bolj ko se lotevaš konkretnih poglavij, težje dobiš kaj otipljivega," je povedal predsednik LDS.

Predsednik SD Borut Pahor pa je v skrbeh, ker za gospodarske in socialne reforme ni soglasja.

Dodal je, da sodelovanja nihče od prijavljenih ni odklonil. Med drugim so na posvetu o predlogu reform, ki jo je pripravila LDS, sodelovali tudi Jože Mencinger, Tine Stanovnik, Bogomir Kovač, Miha Kovač, Ivan Svetlik, predstavniki Obrtne zbornice Slovenije in drugi. V LDS so se sicer odločili, da bodo tudi v prihodnje vse, kar bo vlada ponudila, preverjali z širšim krogom strokovnjakov.

Ugotovitve je predstavil podpredsednik LDS Matej Lahovnik. Poudaril je, da v gradivu, ki ga je sprejela vlada, manjka analiza stroškov in koristi oz. ni jasno, kdo z reformami pridobi in kdo izgubi. Poleg tega je gradivo splošno in pomanjkljivo, bolj na ravni poljudnega gradiva. V celoti manjkajo mikroekonomski izračuni, tako da iz gradiva ni mogoče ugotoviti, kakšen je učinek reform na posamezne skupine davčnih zavezancev, na posamezne dohodkovne razrede, kakor tudi ne, kakšen učinek bodo imele na zaposlene, kmete, posamezne skupine svobodnih poklicev, na upokojence. Hkrati manjka gradivu mednarodni globalni vidik, je povzel.

Predsednik vlade Janez Janša
Predsednik vlade Janez Janša FOTO: POP TV

Janša: Vlada pripravljena na pogajanja

Slovenska vlada je pripravljena na pogovore s sindikati o predlaganih gospodarskih in socialnih reformah. "Že velikokrat smo dejali, da s predlogi trkajo na odprta vrata," je sobotni protestni shod, h kateremu so pozvale štiri sindikalne centrale, danes v Barceloni komentiral slovenski premier Janez Janša.

"Vlada je sprejela izhodišča za pogajanja v okviru socialnega dialoga in pogajanja za prihodnji socialni sporazum. Prvič smo doživeli situacijo, v kateri je vlada ponujala pogajanja, sindikati pa so jih zavračali in so raje sklicali zborovanje. Če je to k čemu prispevalo, ne vem, izhodišča vlade ostajajo enaka kot so bila pred soboto," je ob robu evro-sredozemskega vrha še dejal predsednik vlade. Pri svojih zahtevah pa ostajajo tudi sindikati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10