Predlagatelji izredne seje DZ menijo, da so vladni pritiski in sporna politična kadrovanja v nasprotju z ustavnimi določbami, ki določajo, da je Slovenija demokratična in pravna država. Kot nedopustna so izpostavili nižanje strokovnih standardov za opravljanje posameznih delovnih mest oz. funkcij in imenovanje "politično zvestih kadrov, ki bodo vplivali na postopke zoper posamezne politike in njihove politične stranke".
V obrazložitvi so spomnili, da je vladna koalicija s "političnim kadrovanjem" začela že na prvi nočni seji 13. marca, ko so med drugim z mesta generalne direktorice policije razrešili Tatjano Bobnar. Našteli so tudi kadrovske menjave na Nacionalnem preiskovalnem uradu in Nacionalnem inštitutu za javno zdravje ter na področju medijev.
Opozicijske poslanske skupine LMŠ, SD, Levica in SAB zato predlagajo tudi priporočilo, naj se vlada v popolnosti vzdrži dejanj, ki vzbujajo sum želenega interesnega vplivanja na posamezne (pred)kazenske postopke. Prav tako bi vladi predlagali, naj pri imenovanju na vodstvena delovna mesta dosledno upošteva veljavno zakonodajo ter hkrati "sledi izključno strokovnosti in neoporečnosti kandidatov, ne pa politični pripadnosti".
Kot je še razvidno iz zahteve za sklic izredne seje DZ, pod katero je prvopodpisani vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubovič, je med predlogi priporočil tudi, naj se vlada z vso resnostjo in predanostjo posveti reševanju razmer in posledic, povezanih s covidom-19.
KOMENTARJI (344)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.