
V torek je v slovenskih vodah že spet prišlo do zapleta s hrvaškimi ribiškimi ladjami, ki jim je slovenska policija preprečila ribolov, v incident pa so se vpletli tudi hrvaški policijski čolni. Na Generalni policijski upravi (GPU) so potrdili, da je patrulja postaje pomorske policije Koper v Piranskem zalivu v torek dvakrat opozorila hrvaški ribiški ladji, da sta na območju ukrepanja slovenske policije in naj ga zapustita. Hrvaški ribiči policistom niso hoteli izročiti osebnih dokumentov niti razkriti osebnih podatkov, območje pa so zapustili šele čez nekaj ur.
"Na območje je prišla tudi hrvaška policijska patrulja, ki je kljub opozorilu slovenske patrulje, da se nahaja na območju ukrepanja slovenske policije, začela slovenske ribiške ladje na območju zaliva opozarjati, da so v hrvaških vodah. Hrvaški policisti so opozarjali slovenska ribiška plovila, slovenski policisti hrvaška ribiška plovila, kar so tudi podrobno dokumentirali. O torkovem dogodku je bil obveščen tudi ribiški inšpektor, slovenska policija pa je obvestila tudi ministrstvo za zunanje zadeve. Vsa hrvaška ribiška plovila so zapustila območje ukrepanja slovenske policije," je povedala tiskovna predstavnica GPU Tadeja Kuhar.
Hrvaška policija se kljub opozorilom ni umaknila

Kot je še pojasnila Kuharjeva, je slovenska policijska patrulja, ki je opravljala naloge varovanja državne meje, na območju ukrepanja slovenske policije v Piranskem zalivu v torek okoli 8. ure opazila šest ribiških plovil, dve hrvaški in štiri slovenska. Patrulja je nato odplula do hrvaških plovil in ju opozorila, naj območje zapustita. O ribolovu so obvestili tudi ribiškega inšpektorja.
Nato pa so ob 9. uri slovenski policisti opazili, da iz smeri Umaga pluje hrvaško policijsko patruljno plovilo, ki se je ob 9.10 ustavilo ob slovenskih policistih. "Sporočili so, da bodo slovenska ribiška plovila opozorili, da lovijo v vodah Republike Hrvaške. Slovenski policisti so jih opozorili, da se nahajajo na območju ukrepanja slovenske policije in da naj to območje zapustijo," je povedala Kuharjeva.
Kljub opozorilu slovenskih policistov so hrvaški policisti nato opozarjali slovenska ribiška plovila, češ da so na njihovem območju, slovenski policisti pa so hrvaški ribiški plovili znova opozorili, da se nahajajo na območju ukrepanja slovenske policije in ribolov tudi dokumentirali. Hrvaški ribiški plovili sta slovensko območje zapustili ob 13.30 oziroma 13.50, hrvaški policijski patruljni čoln pa ob 14. uri.
MZZ preučilo hrvaško noto, a odgovor še pripravlja
Hrvaška je v torek slovenskemu odpravniku poslov v Zagrebu izročila diplomatsko noto, v kateri Slovenijo opozarjajo na "pogoste kršitve na območju Savudrije s strani slovenskih policijskih plovil, vključno z oviranjem gospodarskih dejavnosti hrvaških ribičev v tem delu hrvaškega teritorialnega morja".

Ministrstvo za zunanje zadeve je sporočilo, da je preučilo vsebino hrvaške protestne note in da pripravlja odgovor, ki ga bo hrvaškemu zunanjemu ministrstvu posredovalo v prihodnjih dneh. Slovenska vlada po navedbah MZZ v intenzivnih kontaktih s hrvaško stranjo preverja možne diplomatske rešitve za preprečevanje nadaljnjih incidentov. Med drugim naj bi obe strani usklajevali možnost podaljšanja veljavnosti kodeksa obnašanja ribičev med izvajanjem ribolova.
Jakič: Hrvaški ribiči vsako poletje določajo mejo na morju

Predsednik odbora državnega zbora za zunanjo politiko Roman Jakič je glede torkove note hrvaškega zunanjega ministrstva in zadnjih kršitev hrvaških ribičev v Piranskem zalivu dejal, da je v stikih s slovenskim MZZ, kjer pripravljajo odgovor na noto. Se mu pa zdi "neznosna situacija, da ribiči iz Umaga vsako leto avgusta določajo mejo na morju" med Slovenijo in Hrvaško, ki je za slovensko stran opredeljena v parafiranem sporazumu Račan-Drnovšek. Kot je dodal, bi se morala hrvaška stran zavedati, da meja na morju ni samo meja Hrvaške s Slovenijo, ampak od 1. maja tudi z Evropsko unijo. "Z incidenti si ne delajo velike usluge za hitrejši sprejem Hrvaške v EU," je še dejal. Jakič meni, da so določene provokacije hrvaških ribičev že tradicija, zaskrbljuje pa hrvaška nota, v kateri je zapisano, da slovenska ribiška plovila lovijo v hrvaških vodah, kar po zagotovilih slovenske policije ni res.

Na vprašanje, kdo je odgovoren za to, da je hrvaška policijska patrulja kljub opozorilu slovenske policije v torek na območju ukrepanja slovenske policije v Piranskem zalivu slovenske ribiške ladje na območju opozarjala, da so v hrvaških vodah, je Jakič dejal, da je bil odziv slovenske policije po njegovih podatkih korekten, saj je dogodek in ribolov dokumentirala. Je pa po njegovi oceni morda nesporazum na ravni ribiškega kodeksa, ki določa ribolovna območja ladij obeh strani, in izrazil upanje, da bosta državi njegovo veljavo znova obnovili, s tem pa bi se odpravilo posredovanje obeh policij.
Slovenske stranke zahtevajo odločno posredovanje vlade

SLS je v sporočilu za javnost izrazila pričakovanje in zahtevo, da bo slovenska vlada odločneje zaščitila slovenske nacionalne interese, ko gre za reševanje mejnih vprašanj s Hrvaško. Ob tem je stranka opozorila, da bo neodločno ravnanje vlade škodovalo Sloveniji v primeru morebitne mednarodne arbitraže o tej meji. Izrazila je tudi prepričanje, da mora Slovenija vztrajati pri stanju, kakršno je bilo 25. junija 1991, ko je imela Slovenija nadzor nad celotnim Piranskim zalivom in stik z mednarodnimi teritorialnimi vodami brez kakršnihkoli ovir.

Ustrezen odgovor vlade na kršitve v Piranskem zalivu zahtevajo tudi v SNS. Poslanec SNS Sašo Peče je poudaril, da v SNS najostreje protestirajo proti vnovičnim posegom v ozemlje Republike Slovenije, ki tudi pod vodstvom novega zunanjega ministra dovoljuje tovrstne posege v ozemeljsko nedotakljivost RS. Obenem pa v SNS od slovenske vlade zahtevajo, da na zadnje incidente hrvaških ribičev in tamkajšnjih uradnih organov odgovori ustrezno in skladno tudi z mednarodno prakso zagrozi Hrvaški, da bo prekinila z dejanji v okviru EU, ki hrvaški omogočajo vstop v EU. Peče je dodal še, da to početje Hrvaške ponovno dokazuje, da politika liberalne demokracije ni sposobna zavarovati interesov slovenske države in slovenskih ribičev.
V največji opozicijski stranki, SDS, menijo, da ta incident dokazuje, da je zadnji čas za ureditev odnosov med državama. Slovenija je kot članica Evropske unije postala močnejši pogajalec, zato od vlade pričakujemo, da bo končno ukrepala, so še prepričani.

Le v ZLSD ne dvomijo o ravnanju slovenske vlade. Njihovo temeljno stališče je, da zaupajo zunanjemu ministrstvu in slovenski diplomaciji, da bosta znala zavarovati slovenske interese. Predsednik poslanske skupine Miran Potrč je ob tem poudaril, da morata državi incident razrešiti, predvsem pa poskrbeti, da se kaj takšnega v prihodnje ne bo dogajalo.
V Desusu menijo, da slovenska diplomacija ni dovolj odločna, zato pričakujejo, da bo vlada vsaj zdaj, ko smo v Evropski uniji, ukrepala bolj ostro. Potezo hrvaške vlade pa ocenjujejo kot čisto izsiljevanje.
V SMS so pričakovali, da vsaj letos, ko je za nami vstop v Evropsko unijo, pred nami pa volitve, ne bo klasičnih hrvaških poletnih provokacij v Piranskem zalivu. V sporočilu so zapisali še, da Hrvaško očitno razburja dejstvo, da so slovenski turisti spregledali predrago hrvaško turistično ponudbo in raje dopustujejo drugje.