Kot smo poročali, je prvak LMŠ Marjan Šarec predsednikom ostalih strank, združenih v tako imenovano koalicijo ustavnega loka, poslal pobuda za sklenitev dogovora o povolilnem sodelovanju. Ta bi po Šarčevem predlogu vseboval zgolj tri točke: normalizacijo Slovenije in vrnitev k ustavnim temeljem, oblikovanje vlade brez strank in posameznikov, ki podpirajo vlado Janeza Janše, ter zavezo, da bo mandatarja izbrala stranka, ki bo prejela največ glasov.
Predsednica SD Tanja Fajon je poziv pozdravila. "Veseli me, da je volja za povezovanje dozorela pri vseh opozicijskih strankah," je zapisala, hkrati pa spomnila, da so v njeni stranki podoben predlog posredovali že konec junija. Strankam opozicije zdaj predlaga, da bi se o sodelovanju pogovorili na sestanku naslednji teden.
"Socialni demokrati namreč ocenjujemo, da za uspešnost povezovanja niso dovolj minimalne zaveze, ki si jih strnil v predlog treh točk, ampak močna skupna ambicija, da spremenimo Slovenijo in jo pripravimo na številne izzive, ki jih imamo na socialnem, gospodarskem, podnebnem in okoljskem področju." je Fajonova še zapisala v odgovor Šarcu. In poudarila: "Ne pozabimo, da vzpon skrajnih desnih politik omogoča razočaranje nad tem, da zmerne in levosredinske vlade niso bile sposobne uresničiti pričakovanj ljudi in potreb naše skupnosti."
Levica poziv pozdravlja, a ima dodatne predloge
"Opozicija mora predstaviti jasno vizijo za Slovenijo in se zavezati, da ne bo nadaljevala škodljivih politik – ne trenutne, ne prejšnjih vlad. Pobudo za povolilno sodelovanje zato pozdravljamo," so se odzvali iz Levice in dodali, da nameravajo, podobno kot SD, dodatne predloge podati na sestanku opozicije.
Dodali so, da so vedno zagovarjali pred- in povolilno sodelovanje strank trenutne opozicije, "saj le tako lahko rešimo državo iz primeža korumpirane oblasti Janeza Janše, ki spodkopava temelje demokratične ureditve pri nas".
SAB predlog presenetil
Precej bolj kritično so se odzvali v Stranki Alenke Bratušek (SAB), kjer Šarcu zamerijo, da je s predlogom pohitel pred koncem poletja. "V stranki SAB smo prejeli omenjeni dopis in smo nad pisno pobudo Marjana Šarca presenečeni, saj so se predstavniki strank opozicije na zadnjem skupnem sestanku pred poletjem dogovorili, da z delom in nadaljnjimi skupnimi aktivnostmi nadaljujejo septembra. Poteza je torej v nasprotju z danim dogovorom, zato na tem mestu poudarjamo, da sta za uspešno sodelovanje v prihodnje potrebna zlasti timski duh in spoštovanje danih zavez," se je odzval generalni sekretar stranke Jernej Pavlič. Po njegovem mnenju bodo s takšnim neusklajenim delovanjem državljanom težko pokazali, da v Sloveniji obstaja politična alternativa sedanji vladi.
V stranki SAB tudi nočejo preveč omejiti nabora potencialnih političnih partnerjev. "Po naslednjih volitvah bo stranka SAB sodelovala z vsemi, ki so blizu našim socialno-liberalnim vrednotam in temeljnemu programu naše stranke. To zagotovo niso stranke, ki so trenutno na oblasti, so pa to lahko nove stranke, ki jih napovedujejo nekateri – če bo seveda njihov program skladen z vrednotami SAB," poudarja Pavlič.
NSi: Pismo LMŠ ne prispeva h krepitvi demokratičnega dialoga in vrednot
Odzvali so se tudi v koalicijski NSi, kjer opozarjajo, da Slovenijo čakajo veliki izzivi: gospodarsko okrevanje po epidemiji, zagotovitev dostopnega javnega zdravstva in digitalizacija. "Politiki smo dolžni iskati točke, ki nas povezujejo, in politične stranke moramo znati presegati razlike v dobro Slovenije. Pismo LMŠ ne prispeva h krepitvi demokratičnega dialoga in vrednot," so prepričani. "Če želimo po prihodnjih volitvah oblikovati trdno in razvojno vlado, bo potrebno povezovanje in sodelovanje. NSi je na to pripravljena," so še dodali.
SMC: Ko bomo prenehali še z izključevanjem, bo Slovenija še bolj razvojno naravnana
Vodja poslancev SMC Gregor Perič pa je navedel, da je "sedanja opozicija pred dvema letoma zaradi medsebojnega nesodelovanja in rivalstva razrušila lastno vlado". Po njegovem mnenju je pohvalno, da se te dni vnovič odkriva dobrobiti sodelovanja. "Ko bomo prenehali še z izključevanjem, bo Slovenija še bolj razvojno naravnana," je pristavil. Kot je znano, je bila SMC v tem mandatu DZ sprva del vlade Marjana Šarca, po njegovem odstopu z mesta predsednika vlade pa je pristopila v Janševo koalicijo.
KOMENTARJI (739)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.