Poslanec Levice Luka Mesec je opozoril, da na nedavni seji odbora DZ za finance, ki jo je opozicija obstruirala, javna razprava o zakonu o demografskem skladu ni bila mogoča. Na sejo namreč ni bil vabljen noben predstavnik socialnih partnerjev, protikorupcijske komisije ali drugih deležnikov, ki so bili v javnosti v zadnjih tednih do vladnega predloga kritični.
"Govorimo o enem od najpomembnejših zakonov, ki ga bo vlada sprejemala v tem mandatu," je podčrtal Mesec. Prepričan je, da osrednji cilj predlaganega zakona ni krpanje luknje v pokojninski blagajni. Po projekcijah Inštituta za ekonomska raziskovanja bo namreč leta 2040 primanjkljaj pokojninske blagajne znašal 2,4 milijarde evrov, demografski sklad pa bi lahko v istem letu po projekcijah vanjo vplačal okrog 200 milijonov evrov, kar je le osem odstotkov pričakovanega primanjkljaja.
Izpostavil je tudi, da želi vlada poseči v pravice državljanov pri nadzoru in upravljanju z lastnim premoženjem, saj v skladu zaposleni ne bi imeli svojih predstavnikov v nadzornem svetu, kot je to denimo trenutno v Modri zavarovalnici.
Predsednica stranke SAB Alenka Bratušek je vladni predlog zakona o demografskem skladu označila za "veliko norost". Opozorila je, da od omenjenega zakona ne bodo nič imeli ne mladi, ne upokojenci. Poslance DeSUS in SMC je pozvala, naj se uprejo početju SDS, ki želi z enim zamahom vse državno premoženje prenesti na demografski sklad, država pa bi torej ostala brez njega.
Tako Bratuškova kot Andreja Zabret iz LMŠ sta opozorili tudi na nelogične poteze, kot je vključevanje STA v premoženje demografskega sklada. Zabretova je posvarila tudi, da strategije upravljanja državnega premoženja, ki jo bo vlada povsem spremenila, še ni: "Rečemo lahko, da kupujemo mačka v žaklju."
"Vsaka nepremišljena odločitev na tem področju lahko ima velike posledice na več družbenih podsistemov. Gre za tako pomemben zakon, da nihče nima mandata, da ga sprejme sam, brez posvetovanja, sodelovanja in dialoga," je menila Bojana Muršič (SD). Pozvala je k socialnemu, medgeneracijskemu in strokovnemu dialogu.
Predlagatelji seje so zapisali več predlogov sklepov. Med njimi je sklep, da naj se vlada odpove aktualnemu konceptu nacionalnega demografskega sklada ter na strokovnih podlagah in v socialnem dialogu pripravi ustreznejšo rešitev za zagotovitev dolgoročne vzdržnosti javnega pokojninskega sistema v kritičnem demografskem obdobju.
Tako Mesec kot Bratuškova sta sicer znova podčrtala, da si bodo v opoziciji v primeru, da bo koalicija predlog zakona, kot je zastavljen sedaj, potrdila, prizadevali za zakonodajni referendum. "Če takšno neumnost res sprejmejo, se bom zavzemala za to, da bodo imeli ljudje možnost odgovoriti, ali se strinjajo s tem, da so jim vzeli vse, ali zahtevajo, da državno premoženje ostane državno," je še zatrdila Bratuškova.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.