Pozitivna Slovenija (PS) bo kot pobudnica ponedeljkove seje o referendumski ureditvi sejo prestavila, je po sestanku vodij strank dejala premierka Alenka Bratušek. Kot je pojasnila, so se tako odločili, ker so to zahtevale opozicijske stranke SDS, SLS in NSi.
Torkovo sejo, na kateri bi odločali o vnosu fiskalnega pravila v ustavo, pa želijo prestaviti zato, da bi lahko Bratuškova skupaj z ministrom za finance opoziciji predstavila program stabilnosti, ki ga bo v ponedeljek predstavila koaliciji.
Po njenih besedah bi se nato na podlagi teh konkretnih ukrepov in izračunov vsi skupaj lahko odločili, katero je tisto pravo leto za uveljavitev fiskalnega pravila. Pojasnila je, da so se s tem strinjale vse stranke razen SDS, ki je vztrajal, da se o fiskalnem pravilu glasuje v torek, in to brez sprememb, kar pomeni, da zahteva uveljavitev fiskalnega pravila v letu 2015.
"Zapisati v ustavo nekaj, kar vemo, da ne bomo spoštovali, je popolnoma nerealno," je poudarila premierka in pozvala SDS, naj še enkrat premislijo in "če jim gre res za državo, stopijo zraven" ter torkovo sejo prestavijo, da bi lahko pogledali ukrepe in videli, kaj je za Slovenijo in ljudi realno.
Janša na sestanek ni prišel
Srečanja se ni udeležil predsednik največje opozicijske stranke SDS Janez Janša. Namesto njega je prišel podpredsednik SDS Zvone Černač, ki je pojasnil, da je Janša zadržan in da ima sam po statutu vsa pooblastila za sestanek.
To po mnenju Gregorja Viranta ni dober signal predvsem zaradi pomembnosti tem. Po oceni predsednika DeSUS Karla Erjavca pa to kaže na to, da Janša "ne kaže posebnega zanimanja za stanje v državi". Meni namreč, da bi bilo dobro, da bi se predsednik največje opozicijske stranke udeleževal tako pomembnih sestankov. "Mislim, da tisti, ki so danes tukaj iz SDS, gotovo nimajo mandata in pooblastila, da bi lahko kar koli spremenili glede na to, kako predsednik Janez Janša vodi svojo stranko," je še dejal Erjavec.
SLS in SDS grozili z obstrukcijo
SLS je pred sestankom sporočil, da od Bratuškove nocoj pričakuje odgovore na tri zahteve, ki so jih podprli na današnji seji izvršilnega odbora. Zahtevajo, naj DZ najprej odloča o fiskalnem pravilu z letnico uveljavitve 2015 in tako prestavitev ponedeljkove seje DZ, sicer pri glasovanju ne bodo sodelovali. Obenem zahtevajo konkretne podatke in ukrepe iz programa stabilnosti. Stranka pričakuje tudi odgovor, za kaj bo namenjen denar iz zadnje "pregrešno drage" zadolžitve z izdajo obveznic, je po seji izvršilnega odbora SLS kot ključno vprašanje izpostavil predsednik SLS Franc Bogovič.
Prestavitev seje DZ želijo zlasti zato, ker je po njihovem mnenju zdaj prioriteta odločanje o fiskalnem pravilu in drugih javnofinančnih ukrepih, ki jih mora Slovenija poslati v Bruselj še ta teden. Obenem pa SLS želi dati možnost civilni družbi in ostali zainteresirani javnosti, da opravijo še dodatno razpravo o spremembah referendumske ureditve, preden se tako korenito poseže v sistem demokratičnega odločanja. Sicer pa so v SLS z zadnjim predlogom sprememb referendumske ureditve veliko bolj zadovoljni, kot so bili na začetku teh postopkov, je pojasnil Bogovič.
Po mnenju stranke SLS mora fiskalno pravilo začeti veljati leta 2015. Po posvetovanju s strokovnjaki ekonomisti pravijo, da jih trenutne številke o finančnem stanju ne prepričajo o premiku letnice uveljavitve fiskalnega pravila. Besedilo predloga ustavnega zakona po navedbah Bogoviča dopušča dovolj prožnosti za prilagoditev javnofinančnim razmeram.
Nikakor pa ne bi v SLS želeli, da se država že vnaprej odpove varčevanju oz. da se v nedogled zadolžujemo, je še dejal Bogovič.
Obstrukcijo glasovanja o referendumski ureditvi, če bo to pred glasovanjem o fiskalnem pravilu, je sicer že napovedala SDS.
KOMENTARJI (2919)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.