Slovenija

Opozicija se ne strinja z obstrukcijo

Ljubljana, 08. 05. 2007 14.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Ker nekdanji poslanci LDS niso v nobenem delovnem telesu, so se odločili za obstrukcijo.

Lahovnik meni, da bi moral Cukjati za rešitev problema zastaviti ves svoj ugled in vpliv.
Lahovnik meni, da bi moral Cukjati za rešitev problema zastaviti ves svoj ugled in vpliv. FOTO: POP TV


Sedem poslancev poslanske skupine nepovezanih poslancev (NP) je predsednika DZ Franceta Cukjatija obvestilo, da ne bodo sodelovali na zasedanjih DZ, vključno s sejami njegovih delovnih teles in kolegija. Za obstrukcijo so se odločili, ker 12 poslancem, ki so izstopili iz poslanskega kluba LDS, še vedno ni omogočeno enakovredno sodelovanje v delovnih telesih. Vodja poslanske skupine NP Matej Lahovnik je napovedal, da bodo z obstrukcijo vztrajali do razrešitve tega vprašanja.

Neizvolitev tretjega podpredsednika državnega zbora iz vrst največje opozicijske poslanske skupine ne pomeni parlamentarne krize, sta poudarila predsednik SLS Janez Podobnik in vodja strankine poslanske skupine Jakob Presečnik. Po besedah Presečnika je treba čim prej omogočiti vsem poslancem polno sodelovanje v delovnih telesih DZ, razdelitev funkcij pa je drugotnega pomena.

"Poudarjamo, da je za nas bistveno, da lahko opravljamo svoje delo kot poslanke in poslanci - članice in člani posameznih delovnih teles državnega zbora," je v pismu, naslovljenem na Cukjatija, zapisal vodja poslanske skupine NP Lahovnik.

Gre nam za polnopravno članstvo v delovnih telesih in ne za vodstvene funkcije v njih, je opozoril Lahovnik, dogovor o razdelitvi članskih mest in vodstvenih funkcij v državnem zboru po izstopu 12 poslancev iz poslanskega kluba LDS pa se odmika v nedoločno prihodnost. Trenutno omenjeni poslanci namreč ne morejo dejavno sodelovati pri ključnih drugih obravnavah zakonskih predlogov na matičnih odborih, ne morejo odločati o dopolnilih, ker nimajo glasovalne pravice, ne prejemajo delovnih gradiv za seje delovnih teles.

Nepovezani poslanci so napovedali protestno obstrukcijo sej državnega zbora.
Nepovezani poslanci so napovedali protestno obstrukcijo sej državnega zbora. FOTO: POP TV

Lahovnik od predsednika državnega zbora pričakuje, da bo za razrešitev problema "zastavil ves svoj ugled in vpliv". Predsednik državnega zbora, ki je predsednik vseh poslank in poslancev, in koalicija se pred odgovornostjo za nastalo situacijo ne moreta skriti s tem, da prelagata odgovornost na manjšino poslank in poslancev, ki nimajo možnosti, da bi s preglasovanjem sprejemali odločitve, je še prepričan Lahovnik.

Zaradi obstrukcije dela DZ poslanska skupina nepovezanih poslancev po besedah Lahovnika za zdaj ne bo podpisala sporazuma o sodelovanju parlamentarnih strank pred in med predsedovanjem Slovenije EU. Ker njihovi poslanci ne morejo sodelovati pri ključnem odboru za Evropsko unijo, je v tem trenutku takšen sporazum nesmiselno podpisovati z njihove strani, je poudaril Lahovnik. Pričakujejo, da bo do nadaljnjega takšen podpis odložen.

To pomeni, da so tako predsednik DZ kot vsi ključni poslanci požrli vse besede, ki so jih govorili vsa leta, odkar so v parlamentu. Jožef Školč

Tudi po mnenju poslanca LDS Jožefa Školča je do sedaj večina poslancev v parlamentu, ki jo obvladuje SDS, zavrnila praktično vse opozicijske predloge o prihodnji sestavi delovnih teles DZ. Tako je med drugim zavrnila predlog, da bi vsem poslancem, ki so prešli iz LDS v druge poslanske skupine in v status samostojnega poslanca dopustili, da delajo v posameznih delovnih telesih do dokončnega dogovora. Zavrnili pa so tudi dogovor med LDS, skupino nepovezanih poslancev in SD o razdelitvi tistih sedežev, ki jih je svoj čas zasedala LDS, je še dejal Školč.

Tanko: Vse poslanske skupine bi morale sodelovati

Tanko je prepričan, da bi se morale vse poslanske skupine udeležiti kolegija predsednika DZ.
Tanko je prepričan, da bi se morale vse poslanske skupine udeležiti kolegija predsednika DZ. FOTO: POP TV

Vodja največje poslanske skupine SDS, Jože Tanko, ne odobrava obstrukcije nepovezanih poslanec, saj je prepričan, da bi se morala vsaka poslanska skupina, ki ima interes sodelovati v delovnih telesih, udeležiti kolegija, na katerem bodo odločali o razdelitvi mest v DZ. Tanko ocenjuje, da ni veliko možnosti za usklajen predlog, zato bodo po njegovem mnenju na kolegiju predsednika DZ funkcije razdelili s preglasovanjem.

Po njegovih besedah bi bilo odgovorno, da se vse poslanske skupine udeležijo kolegija, na katerem naj z glasovanjem jasno izrazijo svoje stališče do problema. "Ta je očitno nastal zaradi razmer v nekdanji veliki LDS, ki pa se je nato prenesel še v preostale poslanske skupine."

Tudi v SNS ne odobravajo obstrukcije nepovezanih poslancev. Prepričani so, da je to neodgovorno do ljudi, ki so jih izvolili. Kot je pojasnil poslanec SNS Sašo Peče, v njihovi poslanski skupini ne verjamejo navedbam, da je nepovezanim poslancem onemogočeno delo v DZ.

NSi obstrukcijo obžaluje

V NSi sicer obžalujejo napovedano obstrukcijo nepovezanih poslancev, a vodja njihove poslanske skupine Jožef Horvat hkrati priznava, da gre za svobodno odločitev poslancev. Hkrati se v poslanski skupini kot del koalicije ne čutijo odgovorne. Za nastale razmere po njegovem mnenju ni kriva koalicija, ampak opozicija, ki s svojim predlogom dejansko želi imeti več kot v prejšnji razdelitvi mest v delovnih telesih, je prepričan Horvat.

V NSi so prepričani, da za nastale razmere v parlamentu ni kriva koalicija, pač pa opozicija.
V NSi so prepričani, da za nastale razmere v parlamentu ni kriva koalicija, pač pa opozicija. FOTO: POP TV

Horvat sicer še meni, da poslanskih funkcij ne bi smeli razdeliti s preglasovanjem, kar napoveduje Jože Tanko. "Rajši bi videl, da se morda še enkrat usedemo in še poskušamo poiskati rešitev, s katero bomo vsaj delno, ampak vsi zadovoljni," je dodal Horvat.

'Obstrukcija ne prinaša rešitev'

Vodja najmanjše koalicijske poslanske skupine DeSUS, Franc Žnidaršič, potezo NP razume in pravi, da so poslanci upravičeno užaljeni. Predsednik stranke Karl Erjavec pa je poudaril, da obstrukcija poslancev ni ustrezna poteza, saj ne prinaša rešitev.

Poslanska skupina DeSUS odločitve o tem, kateri predlog o novi razdelitvi mest v delovnih telesih državnega zbora bo podprla na petkovem kolegiju predsednika DZ, še ni sprejela, saj je Cukjati komaj danes napovedal, da bo za petek sklical kolegij, je pojasnil Žnidaršič. Po njegovih besedah bodo podprli vsako rešitev, ki bo rešila trenutno situacijo. Tako kot v NSi pa rešitve s preglasovanjem nočejo ." Ne želimo preglasovanja," se je odzval Žnidaršič. V zgodovino samostojne Slovenije namreč do razdelitve mest v delovnih telesih še ni prišlo na podlagi preglasovanja, je še dodal.

SD bo predlagala novega kandidata

Pahor napoveduje, da bo SD predlagala novega kandidata za podpredsednika DZ.
Pahor napoveduje, da bo SD predlagala novega kandidata za podpredsednika DZ. FOTO: Dare Čekeliš

V SD so medtem izrazili razočaranje in protest ob ponedeljkovi neizvolitvi poslanca SD Marka Pavlihe za podpredsednika DZ. Po besedah predsednika SD Boruta Pahorja bodo predlagali novega kandidata, saj menijo, da jim to mesto pripada po poslovniku DZ. Za izvolitev na položaj podpredsednika DZ je odgovorna politična večina, torej koalicija, je pojasnil Pahor in dodal, da slednja v ponedeljek te odgovornosti ni pokazala. Predsednik SD je sicer ponedeljkov dogodek ocenil kot simptomatičnega za sedanjo oblast.

Na to je poslanec največje poslanske skupine SDS, Jože Tanko, odgovoril, da je neodgovorno od predsednika SD, da kritizira koalicijo, ker sam niti v svoji poslanski skupini ni uspel zagotoviti enotne podpore svojemu predlogu, saj sta na glasovanju manjkala dva poslanca SD. "Zelo velika obstrukcija je bila tudi v LDS in NP. Tudi opozicija mora najprej urediti svoje stvari, preden usmeri kritiko na koalicijo," je še dodal Tanko.

Pahor je poudaril, da SD kot največji opozicijski stranki pripada mesto podpredsednika DZ, zato bodo predlagali novega kandidata. Ob tem pričakujejo, da se ponedeljkov dogodek, ko ni bil izvoljen Pavliha, ne bo ponovil. V SD sicer zaenkrat še ne razmišljajo o obstrukciji, saj bi se s tem izločili iz političnega odločanja, je še pojasnil Pahor.

Medtem pa je vodja poslanske skupine SD Miran Potrč spet opozoril na neustavno stanje, saj 12 nekdanjih poslancev LDS v DZ ne more opravljati svoje funkcije. Zato so poslanci Cukjatiju poslali pismo, v katerem zahtevajo sklic izredne seje kolegija DZ, na kateri bi kolegij odločil o predlogu razdelitve članstva in vodstvenih funkcij, in sicer tako, da bi najprej glasoval o predlogu opozicije. Cukjati je omenjeno zahtevo že prejel in izredno sejo kolegija DZ sklical za ta petek.

SD z zahtevo daje koaliciji vnovič možnost, da pokaže, da spoštuje opozicijo in da se zaveda, da je večina v nadzornih delovnih telesih ne samo funkcija opozicije, ampak tudi v korist koalicije, je pojasnil Potrč. Če pa koalicija takšne možnosti ne bo izkoristila, bodo v SD pristali tudi na to, da si izglasujejo svojo večino, je poudaril Potrč.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

exim@t-2.net
09. 05. 2007 14.52
albertinum: katerim opozicijskim poslancem: tistim, ki letajo z veje na vejo? Kako naj pa delajo v delovnih telesih, če pa imajo sami s sabo toliko dela? Ful bi bilo OK, če bi jim ti in tebi podobni malo šli pomagat in jim povedali, od kje veter piha. Za vsak dan posebej!
albertinum@excite.com
08. 05. 2007 21.42
Ve se, čigava je tista večina v DZ, ki opozicijskim poslancem ne pusti sodelovati v delovnih telesih. Ve se, kdo komandira in kdo uboga.
prisoten@email.si
08. 05. 2007 20.19
evo ti demokracije. janša hoče biti novi diktator. raje naj poveč blaginjo v državi kot pa da se okvarja s tem da bo zadovolil svoj fetiš - včno vladanje
zelenorjavo@email.si
08. 05. 2007 20.12
Res, neverjetno... kaj vse bi radi nekateri naprtili Janezu Janši...
Digger
08. 05. 2007 20.05
Haha, a zdej bo pa Janša kriv še za probleme v opoziciji?
tadejstein@email.si
08. 05. 2007 19.54
ja seveda, janša je spet vsega kriv...
Vegos
08. 05. 2007 15.25
A ni neustavno samo če ni dosežen kvorum? Mislim da 7 odsotnih poslancev ni problem.
malasutra@gmail.com
08. 05. 2007 15.20
pa smo spet tam... še ena neustavna situacija več. koliko jih je že bilo v mandatu vlade janeza janše???