Na današnji predstavitvi stališč poslanskih skupin o interpelaciji zoper ministra za zdravje Andreja Bručana se je pokazalo, da ministrovo razrešitev podpirajo vse opozicijske stranke, tako LDS, ki je interpelacijo vložila, kot tudi SD in SNS. V treh največjih koalicijskih strankah SDS, NSi in SLS pa po drugi strani interpelacije ne bodo podprli. Da je večinoma ne bodo podprli, so napovedali tudi v DeSUS, kjer so mnenja o tem sicer deljena.
Privatizacija brez strategije

Razpravo o interpelaciji zoper ministra za zdravje Andreja Bručana na današnji izredni seji državnega zbora je odprla poslanka LDS Cveta Zalokar Oražem, prvopodpisana pod interpelacijo, ki jo je vložila skupaj s še 22 poslanskimi kolegi iz omenjene opozicijske stranke. Za to potezo so se odločili predvsem zaradi 'divje privatizacije', ki jo po poslankinem mnenju izvaja minister, ker dopušča razdeljevanje koncesij na področju osnovnega in sekundarnega zdravstvenega varstva brez ustreznega nadzora.
Po besedah Zalokar Oražmove minister privatizacijo izvaja brez strategije, zakonske podlage in finančnih ocen, brez regulacije novonastalih razmer in v popolni odsotnosti dialoga z javnostjo. V dveh letih je, kot je opozorila, podelil že več kot 270 novih koncesij, medtem ko jih je njegov predhodnik v štirih letih 148.

"Minister zagovarja, načrtuje in nekontrolirano dopušča prehod javnega sistema v zasebni zdravstveni sistem, tega se loteva z revolucionarnimi in nedomišljenimi akcijami, brez dogovora s socialnimi partnerji, ampak tako rekoč prek noči, kot je bil primer pred nekaj tedni." Vse to naj bi počel ob zastareli mreži javne zdravstvene službe, kar naj bi povzročalo razpad sistema. Bručan naj bi neposredno ogrožal zdravje ljudi, ukinjal načelo solidarnosti ter zmanševal učinkovitost zdravstvenega varstva, je dejala Oražmova.
V odgovoru glede odhajanja bolnikov iz bolnišnic med zasebnike naj bi minister po besedah Oražmove pravil, da koncesije podeljuje v skladu z zakonodajo, vendar naj bi pri tem pozabljal, da bi bilo treba slovensko zakonodajo prilagoditi evropski.
Aleš Gulič (LDS) je ministru poleg "neustrezne in počezne privatizacije," ki da je v resnici "sistem za privilegiranje posameznikov", očital tudi manipuliranje s podatki o čakalnih dobah ter neracionalno rabo javnega denarja v primeru odločitve, da nujno helikoptersko pomoč organizira AMZS in ne poteka več s helikopterji vojske in policije. Po besedah Zalokar Oražmove pa je bilo kar nekaj denarja zapravljenega tudi zaradi ne dovolj ažurnega prilagajanja cen zdravil tistim na evropskem trgu.
Minister je glede reševalnih helikopterskih prevozov pojasnil, da so se za ta "mogoče malo dražji način" odločili, saj je helikopter ves čas na razpolago in primerno opremljen za prevoz ranjencev v tistem trenutku. Helikopterje obrambnega ministrstva ali policije so namreč morali za vsak let sproti pripraviti, kar je pomenilo veliko izgubo časa.
Nedopustno izmikanje odgovornosti
"Minister je in mora biti varuh javnega sistema, nedopustno pa je, da se odgovornosti izmika," je še dejala poslanka največje opozicijske stranke in dodala, da Bručan postaja minister za zdravnike in ne za zdravje.
Prvopodpisana pod interpelacijo je Bručanu očitala tudi, da v dveh letih ni pripravil strategije nacionalnega zdravstva za obdobje 2005-2012 ter vrste nujnih zakonskih predpisov, katerih nesprejetje pomeni veliko škodo bolnikov. Poleg tega ne izvaja zakonov na področju zavarovalništva ter manipulira in zavaja s podatki o skrajševanju čakalnih dob, saj je stanje v praksi drugačno od prikazanega.
Bručan po njenih trditvah tudi ni pripravil strategije za odpravo čakalnih dob in ni uvedel nacionalne čakalne liste, prav tako je odgovoren za milijardno škodo, ki nastaja zaradi previsokih cen zdravil, ker jih ne prilagaja tržnim razmeram. Minister dopušča in podpira klientelizem pri nabavi medicinske opreme, še vedno ni uredil stanja in kontrole na področju cipatologije, je med drugim še naštela poslanka in predlagala, da ga državni zbor razreši s funkcije.
Bručan: Demogoški očitki
Minister za zdravje Andrej Bručan je kot demagoške je označil utemeljitve prvopodpisane pod interpelacijo Cvete Zalokar Oražem, ki da "zavaja bolnike in jih zlorablja za politične namene". Ob prevzemu mandata je bilo na slabo vodenih čakalnih listah kar štirikrat več pacientov, pravi Bručan, ki poudarja, da ni bilo nobenih manipulacij s podatki o čakalnih dobah, kar so po njegovem prepričanju dosegli tudi z zavzetostjo zdravstvenih delavcev.
Glede očitkov o divji privatizaciji Bručan pravi, da "če bi bilo pobudnikom interpelacije kaj do bolnikov, ne bi širili neresnic in ideoloških predsodkov iz 70-ih let prejšnjega stoletja. Koncesija je le dovoljenje zasebniku za delo v javni zdravstveni službi in ne ogroža javnega zdravstva in pravic pacientov, ne pomeni manj preiskav ali manj pravic, le večji izbor, krajšanje čakalnih dob in več preiskav iz naslova zdravstvenega zavarovanja," je prepričan minister.
Kritičarka je sama podeljevala koncesije

Tudi odhod koncesionarjev ne pomeni razpada zdravstvenih domov, zahteva pa reorganizacijo, je dejal minister, ki je kot uspehe koncesionarstva med drugim izpostavil Lucijo, Škofjo Loko in Domžale. Spomnil je, da je poslanka LDS Zalokar Oražmova sama v času svojega županovanja podelila 16 koncesij v domžalski občini.
Glede očitkov o zamudah pri pripravi zakonov je Bručan poudaril, da je podedoval ogromno afer in nerešenih razpisov, zato se je tudi pri pripravi novih zakonov zamaknilo. Na očitke in navedbe iz interpelacije o previsokih cenah zdravil je minister dejal, da so izračuni cen, ki jih navaja interpelacija, napačni in tendenciozni in da so jih ovrgle tudi neodvisne inštitucije.
Naklonjen tudi Politbarometer
"V našem zdravstvenem sistemu se ne dogaja nič napačnega," je še sklenil minister. Poudaril je, da si želi le povečati raven pravic zdravstvenega zavarovanja, da so doslej on in njegovi sodelavci ravnali v skladu z zapisanimi cilji iz koalicijske pogodbe in da so upravičili zaupanje volivcev. To po mnenju ministra kaže tudi novembrska javnomnenjska raziskava Politbarometer, kjer je njegov resor dobil boljšo oceno kot v preteklih letih, enako pa tudi zdravstvene inštitucije. "Trend je pozitiven in potrjuje, da smo na pravi poti," je še dejal.
Stojijo za svojim ministrom
"Svojega" ministra so v bran vzeli poslanci SDS. Ivan Grill je denimo zavrnil očitke glede podeljevanja koncesij. Po njegovih besedah to poteka v skladu z zakonodajo in na enak način od leta 1992. Kjer so v zdravstvenih domovih slabe razmere, je krivo izključno vodstvo, ne pa koncesionarji in zdravniki, ki tam opravljajo dejavnost, je prepričan Grill, ki je kot prednost zdravnikov-koncesionarjev omenil odsotnost čakalnih dob.
Da koncesije zasebnikov niso "nikakršna divja privatizacija", je poudaril tudi Kristijan Janc (SLS), tista, ki na primarni ravni podeli koncesijo, pa je občina. Poudaril je tudi, da je bilo v zadnjem času precej denarja vloženega v obnovo tako zdravstvenih domov, kot tudi bolnišnic. Po drugi strani je Srečko Prijatelj (SNS) opozoril na slabe razmere v primorskih bolnišnicah Sežani, Izoli in Šempetru.
Poslanci so prijavili za skoraj 18 ur razprave, samo danes so razpravljali do 22. ure. Ali bo minister ohranil svoj položaj, bo znano v sredo, ko se bo zasedanje predvidoma nadaljevalo.

Ministrovo razrešitev podpirajo vse opozicijske stranke, tako LDS, ki je interpelacijo vložila, kot tudi SD in SNS. V treh največjih koalicijskih strankah SDS, NSi in SLS pa po drugi strani interpelacije ne bodo podprli. Da je večinoma ne bodo podprli, so napovedali tudi v DeSUS, kjer so mnenja o tem sicer deljena.
To je sicer že druga interpelacija zoper ministra iz vlade Janeza Janše. Prvo je LDS vložila 25. septembra, na obletnico referenduma zakona o RTV Slovenija, in sicer zoper ministra za kulturo Vaska Simonitija, ki pa je svoj položaj ohranil. DZ pa je na predlog predsednika vlade Janeza Janše razrešil ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Drobniča.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.