Slovenija

Opozicija očita, Bručan se brani

Ljubljana, 12. 12. 2006 07.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

V maratonski razpravi je minister Bručan zavračal očitke opozicije, ki so leteli predvsem na podeljevanje koncesij.

Na današnji predstavitvi stališč poslanskih skupin o interpelaciji zoper ministra za zdravje Andreja Bručana se je pokazalo, da ministrovo razrešitev podpirajo vse opozicijske stranke, tako LDS, ki je interpelacijo vložila, kot tudi SD in SNS. V treh največjih koalicijskih strankah SDS, NSi in SLS pa po drugi strani interpelacije ne bodo podprli. Da je večinoma ne bodo podprli, so napovedali tudi v DeSUS, kjer so mnenja o tem sicer deljena.

Privatizacija brez strategije

Minister za zdravje Andrej Bručan
Minister za zdravje Andrej Bručan FOTO: POP TV

Razpravo o interpelaciji zoper ministra za zdravje Andreja Bručana na današnji izredni seji državnega zbora je odprla poslanka LDS Cveta Zalokar Oražem, prvopodpisana pod interpelacijo, ki jo je vložila skupaj s še 22 poslanskimi kolegi iz omenjene opozicijske stranke. Za to potezo so se odločili predvsem zaradi 'divje privatizacije', ki jo po poslankinem mnenju izvaja minister, ker dopušča razdeljevanje koncesij na področju osnovnega in sekundarnega zdravstvenega varstva brez ustreznega nadzora.

Po besedah Zalokar Oražmove minister privatizacijo izvaja brez strategije, zakonske podlage in finančnih ocen, brez regulacije novonastalih razmer in v popolni odsotnosti dialoga z javnostjo. V dveh letih je, kot je opozorila, podelil že več kot 270 novih koncesij, medtem ko jih je njegov predhodnik v štirih letih 148.

Glede očitkov o zamudah pri pripravi zakonov je Bručan poudaril, da je podedoval ogromno afer in nerešenih razpisov, zato se je tudi pri pripravi novih zakonov zamaknilo
Glede očitkov o zamudah pri pripravi zakonov je Bručan poudaril, da je podedoval ogromno afer in nerešenih razpisov, zato se je tudi pri pripravi novih zakonov zamaknilo FOTO: POP TV

"Minister zagovarja, načrtuje in nekontrolirano dopušča prehod javnega sistema v zasebni zdravstveni sistem, tega se loteva z revolucionarnimi in nedomišljenimi akcijami, brez dogovora s socialnimi partnerji, ampak tako rekoč prek noči, kot je bil primer pred nekaj tedni." Vse to naj bi počel ob zastareli mreži javne zdravstvene službe, kar naj bi povzročalo razpad sistema. Bručan naj bi neposredno ogrožal zdravje ljudi, ukinjal načelo solidarnosti ter zmanševal učinkovitost zdravstvenega varstva, je dejala Oražmova.

Ministrovo ravnanje jasno kaže, da ni zaščitnik zavarovancev, ampak predvsem zdravniškega lobija, ki želi privatizacijo javnega zdravstva. Bojan Kontič, SD

V odgovoru glede odhajanja bolnikov iz bolnišnic med zasebnike naj bi minister po besedah Oražmove pravil, da koncesije podeljuje v skladu z zakonodajo, vendar naj bi pri tem pozabljal, da bi bilo treba slovensko zakonodajo prilagoditi evropski.

Aleš Gulič (LDS) je ministru poleg "neustrezne in počezne privatizacije," ki da je v resnici "sistem za privilegiranje posameznikov", očital tudi manipuliranje s podatki o čakalnih dobah ter neracionalno rabo javnega denarja v primeru odločitve, da nujno helikoptersko pomoč organizira AMZS in ne poteka več s helikopterji vojske in policije. Po besedah Zalokar Oražmove pa je bilo kar nekaj denarja zapravljenega tudi zaradi ne dovolj ažurnega prilagajanja cen zdravil tistim na evropskem trgu.

Minister je glede reševalnih helikopterskih prevozov pojasnil, da so se za ta "mogoče malo dražji način" odločili, saj je helikopter ves čas na razpolago in primerno opremljen za prevoz ranjencev v tistem trenutku. Helikopterje obrambnega ministrstva ali policije so namreč morali za vsak let sproti pripraviti, kar je pomenilo veliko izgubo časa.

Od Bručana smo pričakovali hitrejšo pripravo sistemskih zakonov o pacientovih pravicah, o duševnem zdravju, o koncesijah ter novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Mojca Kucler Dolinar, NSi

Nedopustno izmikanje odgovornosti

"Minister je in mora biti varuh javnega sistema, nedopustno pa je, da se odgovornosti izmika," je še dejala poslanka največje opozicijske stranke in dodala, da Bručan postaja minister za zdravnike in ne za zdravje.

Pretirano je trditi, da vso odgovornost za stanje na področju zdravja v naši državi nosi le trenutno pristojni minister. Mihael Prevc, SLS

Prvopodpisana pod interpelacijo je Bručanu očitala tudi, da v dveh letih ni pripravil strategije nacionalnega zdravstva za obdobje 2005-2012 ter vrste nujnih zakonskih predpisov, katerih nesprejetje pomeni veliko škodo bolnikov. Poleg tega ne izvaja zakonov na področju zavarovalništva ter manipulira in zavaja s podatki o skrajševanju čakalnih dob, saj je stanje v praksi drugačno od prikazanega.

Na zdravstvenem področju je toliko pomanjkljivosti, ki pa tarejo tudi bogatejše države. Vasja Klavora, DeSUS

Bručan po njenih trditvah tudi ni pripravil strategije za odpravo čakalnih dob in ni uvedel nacionalne čakalne liste, prav tako je odgovoren za milijardno škodo, ki nastaja zaradi previsokih cen zdravil, ker jih ne prilagaja tržnim razmeram. Minister dopušča in podpira klientelizem pri nabavi medicinske opreme, še vedno ni uredil stanja in kontrole na področju cipatologije, je med drugim še naštela poslanka in predlagala, da ga državni zbor razreši s funkcije.

Bručan: Demogoški očitki

Minister za zdravje Andrej Bručan je kot demagoške je označil utemeljitve prvopodpisane pod interpelacijo Cvete Zalokar Oražem, ki da "zavaja bolnike in jih zlorablja za politične namene". Ob prevzemu mandata je bilo na slabo vodenih čakalnih listah kar štirikrat več pacientov, pravi Bručan, ki poudarja, da ni bilo nobenih manipulacij s podatki o čakalnih dobah, kar so po njegovem prepričanju dosegli tudi z zavzetostjo zdravstvenih delavcev.

Glede očitkov o divji privatizaciji Bručan pravi, da "če bi bilo pobudnikom interpelacije kaj do bolnikov, ne bi širili neresnic in ideoloških predsodkov iz 70-ih let prejšnjega stoletja. Koncesija je le dovoljenje zasebniku za delo v javni zdravstveni službi in ne ogroža javnega zdravstva in pravic pacientov, ne pomeni manj preiskav ali manj pravic, le večji izbor, krajšanje čakalnih dob in več preiskav iz naslova zdravstvenega zavarovanja," je prepričan minister.

Kritičarka je sama podeljevala koncesije

Poslanska skupina SDS: Branko Grims in Polonca Dobrajc (desno)
Poslanska skupina SDS: Branko Grims in Polonca Dobrajc (desno) FOTO: POP TV
Sedanjemu ministru očitajo tisto, česar sami niso zmogli v 12 letih svojega vladanja. Franc Jazbec, SDS

Tudi odhod koncesionarjev ne pomeni razpada zdravstvenih domov, zahteva pa reorganizacijo, je dejal minister, ki je kot uspehe koncesionarstva med drugim izpostavil Lucijo, Škofjo Loko in Domžale. Spomnil je, da je poslanka LDS Zalokar Oražmova sama v času svojega županovanja podelila 16 koncesij v domžalski občini.

Glede očitkov o zamudah pri pripravi zakonov je Bručan poudaril, da je podedoval ogromno afer in nerešenih razpisov, zato se je tudi pri pripravi novih zakonov zamaknilo. Na očitke in navedbe iz interpelacije o previsokih cenah zdravil je minister dejal, da so izračuni cen, ki jih navaja interpelacija, napačni in tendenciozni in da so jih ovrgle tudi neodvisne inštitucije.

Naklonjen tudi Politbarometer

Izoblikovala so se dvojna merila - merila za bogate državljane in merila za tiste, ki si dragih zdravstvenih storitev ne morejo plačati. Sašo Peče, SNS

"V našem zdravstvenem sistemu se ne dogaja nič napačnega," je še sklenil minister. Poudaril je, da si želi le povečati raven pravic zdravstvenega zavarovanja, da so doslej on in njegovi sodelavci ravnali v skladu z zapisanimi cilji iz koalicijske pogodbe in da so upravičili zaupanje volivcev. To po mnenju ministra kaže tudi novembrska javnomnenjska raziskava Politbarometer, kjer je njegov resor dobil boljšo oceno kot v preteklih letih, enako pa tudi zdravstvene inštitucije. "Trend je pozitiven in potrjuje, da smo na pravi poti," je še dejal.

Stojijo za svojim ministrom

"Svojega" ministra so v bran vzeli poslanci SDS. Ivan Grill je denimo zavrnil očitke glede podeljevanja koncesij. Po njegovih besedah to poteka v skladu z zakonodajo in na enak način od leta 1992. Kjer so v zdravstvenih domovih slabe razmere, je krivo izključno vodstvo, ne pa koncesionarji in zdravniki, ki tam opravljajo dejavnost, je prepričan Grill, ki je kot prednost zdravnikov-koncesionarjev omenil odsotnost čakalnih dob.

Da koncesije zasebnikov niso "nikakršna divja privatizacija", je poudaril tudi Kristijan Janc (SLS), tista, ki na primarni ravni podeli koncesijo, pa je občina. Poudaril je tudi, da je bilo v zadnjem času precej denarja vloženega v obnovo tako zdravstvenih domov, kot tudi bolnišnic. Po drugi strani je Srečko Prijatelj (SNS) opozoril na slabe razmere v primorskih bolnišnicah Sežani, Izoli in Šempetru.

Besedni maraton za 18 ur razprav


Poslanci so prijavili za skoraj 18 ur razprave, samo danes so razpravljali do 22. ure. Ali bo minister ohranil svoj položaj, bo znano v sredo, ko se bo zasedanje predvidoma nadaljevalo.

Poslanska skupina LDS (od leve proti desni): Ljubo Germič, Miran M. Cvikl in Cveta Zalokar Oražem
Poslanska skupina LDS (od leve proti desni): Ljubo Germič, Miran M. Cvikl in Cveta Zalokar Oražem FOTO: POP TV

Ministrovo razrešitev podpirajo vse opozicijske stranke, tako LDS, ki je interpelacijo vložila, kot tudi SD in SNS. V treh največjih koalicijskih strankah SDS, NSi in SLS pa po drugi strani interpelacije ne bodo podprli. Da je večinoma ne bodo podprli, so napovedali tudi v DeSUS, kjer so mnenja o tem sicer deljena.

To je sicer že druga interpelacija zoper ministra iz vlade Janeza Janše. Prvo je LDS vložila 25. septembra, na obletnico referenduma zakona o RTV Slovenija, in sicer zoper ministra za kulturo Vaska Simonitija, ki pa je svoj položaj ohranil. DZ pa je na predlog predsednika vlade Janeza Janše razrešil ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Drobniča.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User175540
12. 12. 2006 21.13
v čem je torej fora podeljevanja koncesiji (pod mizo, brez javnih razpisov), jaka37, če ni nobene razlike?? daj, daj, najprej razsuješ javno infrastrukturo, jo privatiziraš, potem pa vse bolj krčiš pravice do pokrivanja zdravstvenih storitev državljanom s strani ZZZS. plačujemo osnovno in dodatno zdravstveno zavarovanje. pa ne bo dovolj. če bomo hoteli hitro in "kvalitetno" oskrbo, bomo morali iti h koncesionarjem. zakaj? ker bo javni sistem omajan, ne bo imel več dovolj kapacitet. če boš revež in na javnem zdravstvu boš v slabšem položaju, kot bogati, ki si bodo lahko privoščili eksta stroške. tako bo to. kot v ameriki, kjer so javne bolnice mizerne v primerjavi s privatnimi. jaka37, tvoj razum je resno načet in zastrupljen s fanatičnim oboževanjem trenutnih oblastnikov (predlagam detoksikacijo). le kaj boš, ko bodo mrknili iz oblasti. ob tako robustnih posegih v javno blaginjo ljudstva se bo to tudi prav kmalu zgodilo. saj veš, zdravje je huda vrednota in prioriteta večine, ne glede na politične ideologije.
User109287
12. 12. 2006 20.30
Konjedic, ne spomnis se prav.
User100376
12. 12. 2006 19.37
Tale interpelacija je prava farsa. Interpelirati ministra, ki dobro dela, katerega podpirata tako zdravniška stroka in celo sindikat zdravnikov samo kaže, kako brez idej in rešitev je opozicija. Celo tako, da so kot je bilo videti v TV prenosu, v dvorani sedeli samo 3je poslanci LDSa, čeprav so predlagatelji. Vsak, ki je kolikor toliko razgledan pa ve, da je za pacienta popolnoma vseeno ali gre v ZD ali pa k koncesionarju. Pravzaprav sem prepričan, da se zdravnik koncesionar še bolj potrudi za svoje paciente in uporablja mnogo boljše in sodobnejše materiale kot pa mnogi v ZD. Nikakor pa ne drži, da bo potrebno plačevati posege in preglede pri koncesionarju. To je največja laž. Večina stvari je krita s strani ZZZS, razen za stvari, ki pa jih tako ali tako moramo povsod plačati. Torej? Kje je težava? Mogoče v tem, da dobro delo in rezultati najbolj bolijo Kebra, ki je vse zafural in samo LDS, ki razpada po širini in dolžini. Kot bebci pa predlagatelji narod populistično strašijo, češ da gre za razpad zdravstvenega sistema, sami pa sedijo v menzi ali pa v bifeju preko ceste, saj jih v dvorani ni bilo (dokaz je bil na TV). Očitno tudi sami vedo, da je interpelacija nateg naroda in nekoristno trošenje časa za vse.
User172839
12. 12. 2006 19.23
Bručan bi rad uvedel ameriški sistem - divjo privatizacijo, kjer bi moral vsak krepko plačati, če hoče ostati zdrav.
User196889
12. 12. 2006 14.09
Ali mislite, da je bila privatizacija zastonj. V zdravstvu in pri zdravnikih ni nič zastonj; zobje, plombe, vrstni red, čakalna doba. Plačaj, poleg dodatnega zavarovanja in že imaš prednost, lahko celo popoldan, ko začne doktor delati v svoji "ordinaciji" za svoj račun. Ministri so vsi enaki, samo nianse so drugačne. Plačujemo, čakamo in smo podobni ovcam in številkam. Poslovanje zdravnikov poznam iz lastnih izkušenj in malo vem kako se jim streže.
darcs
12. 12. 2006 13.12
ja, malasutra, nkol ne veš, ME PA ZANIMA, KOLKOKRAT SI DO SEDAJ PLAČAL-A OBISK PRI ZDRAVNIKU
MJOY88_11
12. 12. 2006 12.31
Res je da bivša vlada LDS ni kej koristila zdravstvu, oz je vendar v mali meri. Toda to se ne pomeni da mora minister Bručan uničit do konca. Pac ta divja privatizacija ipd. bi mogla biti planirana in varovana ne pa da bom kmalu ostal brez zdravstvene pomoči ker ne bom imel denarja ali kaj drugega.
User175540
12. 12. 2006 12.18
darcs, če ne prej, ko boš rabil/a zdravstveno oskrbo, ko jo boš krepko preplačal/a boš pa še ti stokal/a. ti ne privoščim, ampak, tako je. malo manj strankarskega navijaštva, pa malo več pragmatizma in razuma, prosim. žal se politične prestižne igrice še kako odražajo na naših življenjih. ukinjati javno zdravstvo oz. ga šibiti na račun divje privatizacije je nedopustno! to dejansko ogroža naše zdravje. kaj, a bogati bodo tudi zdravi, reveži pa naj pocrkajo, ali kaj?
darcs
12. 12. 2006 11.51
lds joka, ker ni podala interpelacijo proti drobniču pa se mora nekako dokazat, hahaha
darcs
12. 12. 2006 11.27
kaj se je pa dogajalo v vladavini lds-a z zdravstvom? ne vem kako so kar naenkrat postali razsvetljeni in vse vedo in znajo ampak to njim nič ne pomaga, počasi tonejo....
User194308
12. 12. 2006 09.10
Še en iz plejade swedajšnjig genijev v tej vladi. Žal pa bo glasovalni stroj močnejši od moči argumentov tako kot je to bilo tudi v primeru Simonitija. Prišli smo v fazo nekej kvazi demokracije, kot smo jo poznali v režimu, ki ga sedanji tako zelo kritizirajo. Stokamo, jamramo, opozarjamo, ampak uni tam gor so se tako ali tako že po svoje odločili. Upam, da bo tega kdaj zopet konec.