Po nasilnih izgredih v prestolnici, v katerih je bilo poškodovanih več policistov in fotoreporter, je predsednica SD Tanja Fajon sporočila, da nobeno nasilje, ne fizično in ne verbalno, nima prostora v svobodni demokratični družbi. "Obžalujemo izgrede. Ti nasilni izgredi so žal posledica večmesečnih napetosti, ki jih ustvarja vlada, zlasti predsednik vlade, z vnašanjem razdora med ljudmi, z vnašanjem napetosti in z napadi na medije in novinarje," je dejala. Izjava Hojsa, da so za izgrede krivi mediji, novinarji, je po njenih besedah velika laž. Javnost je pozvala, da naj bo strpna in zaščiti tiste, ki se v prvih vrstah borijo za zdravje ljudi. V opoziciji bodo storili vse, da zamenjajo vlado, je napovedala.
Kritičen je bil tudi predsednik LMŠ Marjan Šarec, ki meni, da so protesti zrežirani. Na to po njegovi oceni nakazuje prisotnost ministra Aleša Hojsa, ki se, kot je spomnil Šarec, ni "pojavil na kateremkoli mirnem petkovem protestu". Prepričan je, da gre za preusmerjanje pozornosti in poskus diskreditacije mirnih petkovih protestnikov. "Ne nasedajmo provokacijam in bodimo pozorni na morebitne bodoče poskuse huliganstva, ki bi ga potem pripisali vsem dobro mislečim ljudem," je pozval Šarec.
"Ob več kot 20 petkovih protestih je Državni zbor normalno obratoval, poslanci, vključno z mano, smo se protestom večkrat pridružili direktno iz Državnega zbora. Včeraj pa smo prvič dobili poziv iz generalnega sekretariata, da moramo vsi poslanci in zaposleni Državni zbor zapustiti najkasneje do 16h. Razlog? S policije so jih obvestili, da na večernih protestih pričakujejo nasilje. Kako so vnaprej vedeli, da bo na protestih izbruhnilo nasilje? To je vprašanje, na katerega bosta morala odgovoriti Aleš Hojs in Janez Janša," pa je sporočil koordinator Levice Luka Mesec. "Vse skupaj močno spominja na leto 2012. Takratna razpadajoča vlada Janeza Janše je obupano poskušala s pomočjo provokatorjev, ki so izzvali spopade s policijo na protestih, uprizoriti predstavo za javnost, naslikati podobo nasilnih protestnikov in opozicije. Kako se je končalo, vemo: s padcem vlade. Tudi tokrat ne bo nič drugače. Dogajanje zadnjih dni – od tega, da se Janša osramotil zaradi tvitanja ob ameriških volitvah do včerajšnjega obupanega poskusa podtikanja nasilja na protestih opoziciji, medijem in petkovim kolesarjem –, so znanilci pomladi. Janši popuščajo živci, išče izhode v sili, padec vlade je blizu," je še dodal.
V SAB jih nasilni izgredi po številnih mirnih petkovi protestih navdajajo z mislijo, da so četrtkove demonstracije nekateri želeli izkoristiti in da so bili izgredniki tja poslani z namenom, je opozorila predsednica SAB Alenka Bratušek. V SAB pravijo, da ostro nasprotujejo nasilju in izgredom, kakršnim smo bili priče včeraj. "Protesti močno spominjajo na leto 2012, ko se ve, katera stranka je med množico poslala izgrednike z granitnimi kockami. Če želimo državi dobro, je čas, da Janez Janša čim prej zapusti vlado."
Obsodbe nasilja tudi iz koalicije
Tudi v koaliciji ostro obsojajo četrtkovo dogajanje v prestolnici. Kot je poudaril vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin, je neodgovorno in nedopustno, da se v času največje zdravstvene krize v centru Ljubljane organizirajo nasilni izgredi. Predsednik DZ Igor Zorčič je izpostavil, da krivdo za nasilne proteste nosijo tisti, ki so nasilje izvajali. Policistom je čestital za odločno ukrepanje. "Iskanje krivde v vladi, opoziciji ali medijih nas odmika od pomiritve in od reševanja stisk, ki jih povzroča epidemija", je opozoril.
Premier Janez Janša je že četrtek zvečer izrazil podporo policiji za njeno "profesionalno opravljeno delo, za varovanje premoženja in ljudi". Zapisal je tudi, da so mirni protesti, ko ni epidemije in nevarnosti okužb, ustavna pravica. "Razgrajanje in fizično nasilje ter napadi na policiste pa so vedno in povsod kriminalna dejanja, ki bodo kaznovana," je dodal.
Delovanje policije je pohvalil tudi minister za notranje zadeve Hojs. Policija je bila po njegovi oceni "zelo dobro pripravljena, izgrede je v največji možni meri zajezila". Kot je zagotovil, bo policija še naprej varovala življenja, zdravje, premoženje, proti kršiteljem pa sprožila ustrezne postopke. Ob tem je obsodil vsakršno nasilje.
Nasilje je obsodil minister za gospodarstvo in predsednik koalicijske SMC Zdravko Počivalšek. "Zdaj potrebujemo mir in sodelovanje, ne glede na razlike v pogledih na trenutne razmere. Slovenija je država, zavezana mirnemu reševanju konfliktov, slovenska družba pa skupnost, zavezana sožitju in medsebojnemu spoštovanju," je pozval.
Obrambni minister in predsednik NSi Matej Tonin pa je opozoril, da razbijanje, uničevanje in pretepanje ne bo premagalo novega koronavirusa. Tudi on je najostreje obsodil proteste in nasilje. "V času, ko se borimo z virusom, ko vse sile napenjamo za pomoč ljudem in zdravstvu, je takšno ravnanje najmanj neodgovorno. Nasilje v slovenski družbi nima prostora in tudi kot izražanje nestrinjanja ne sme biti sprejemljivo," je še poudaril in dodal zahvalo "zdravstvenim delavcem, ki skrbite za naše zdravje, ter vojski in policiji, ker skrbita za našo varnost".
KOMENTARJI (1401)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.