Poslanske skupine SDS, SNS in SLS so vložile zahtevo za parlamentarno preiskavo glede suma klientelizma in koruptivnega ravnanja ministra za visoko šolstvo Gregorja Golobiča. Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je dejal, da bo preiskovalna komisija tudi ugotavljala Golobičevo politično odgovornost zaradi izogibanja plačevanja davkov Sloveniji ob njegovem "aktivnem sodelovanju pri zviševanju davčnih bremen slovenskim državljanom". Prav tako bo komisija preiskovala sum klientelizma in koruptivnega ravnanja Golobiča za pridobitev slabo zavarovanih posojil, ki so bila odobrena s strani NLB, je dodal.
"Pobudniki tega bi morali, če to mislijo, da je res kar trdijo, zavedajo pa se očitno, da gre za laži, prijaviti policiji in drugim pristojnim ustanovam,“ je Golobič komentiral celotno zadevo.
"Tega ne storijo, kljub temu, da so to napovedovali, ker vedo, da je kriva ovadba kaznivo dejanje in da bi za takšno početje odgovarjali,“ je nadaljeval Golobič. Po njegovo želijo za svojo politično gonjo izkoristiti parlament. "Jaz se veselim te priložnosti, da bom na njihove laži tam odgovoril argumentirano, ponavljajo pa se očitki izpred petih let, ko tam nisem imel možnosti nastopati,“ je dejal Golobič.
Golobič pravi, da mu ne očitajo nič novega, tako da tudi ni razloga za njegov odstop. Za vsem po njegovo stojita SDS in Janez Janša, vodi pa jih motiv strahu, maščevanja in slabe vesti. Strah zaradi razkritja "njihovega kriminalnega vodenja države", maščevanje zaradi tega, ker se "zavedajo, da je stranka Zares prispevala k njihovem porazu na volitvah" in slaba vest, zaradi Golobičevega "uspešnega vodenja ministrstva za visoko šolstvo".
Zakaj niso predlagali interpelacije?
Na vprašanje, zakaj SDS sedaj predlaga preiskovalno komisijo, ni pa vložila interpelacije proti visokošolskemu ministru, je Tanko odgovoril, da bi bila interpelacija enkraten dogodek s predvidljivim izidom, zato je komisija ustreznejša. "Če bi se odločili za interpelacijo, bi bil izid glasovanja glede na to, da je ves državni vrh podprl Golobičevo ravnanje, že vnaprej jasen," je pojasnil.
Kontič: Opozicija s preiskavo morda zbira podatke za interpelacijo
Opozicija se je za ustanovitev preiskovalne komisije verjetno odločila na podlagi ugotovitve, da interpelacija ministra Gregorja Golobiča po aferi Ultra ne bi bila uspešna, je dejal vodja poslanske skupine SD Bojan Kontič. Kot meni, morda tako "zgolj zbirajo podatke in utemeljitve", ki bi jih pozneje uporabili za morebitno interpelacijo.
Glede na to, da zakonodaja ustanovitev komisije omogoča, "ni razlogov, da se ta komisija ne bi ustanovila", je dejal Kontič. Sicer pa glede na dosedanje izkušnje ocenjuje, da takšne komisije "ne prinesejo ravno želenih učinkov".
Po njegovih besedah je to ena izmed možnosti, ki jo je opozicija "s pridom uporabljala tudi v preteklosti, ko so na podlagi sprožanja raznoraznih afer leta 2004 prevzeli oblast".
Glede na to, da opozicija ni vložila interpelacije zoper Golobiča, je bilo po mnenju predsednika DeSUS Karla Erjavca pričakovati, da bo nadaljevala s tovrstnimi aktivnostmi. Preiskovalna skupina je po mnenju Erjavca primeren inštrument za opozicijo, da lahko naprej "zadevo obravnava v politične namene".
Po Tankovih besedah se je državni vrh "enotno postavil v bran" Golobiču. Vse, kar je bilo storjeno, je šlo v smeri zaščite Golobičevih političnih pozicij, je prepričan. Pri tem je navedel odzive predsednika države Danila Türka, premiera Boruta Pahorja, predsednika DZ Pavla Gantarja, stranke Zares in celotne koalicije.
Za Sajovica so v Sloveniji pomembnejše naloge kot preiskava o Golobiču
Zahteva za parlamentarno preiskavo glede suma klientelizma in koruptivnega ravnanja Golobiča je za vodjo poslanskega kluba LDS Boruta Sajovica ena izmed možnih sredstev, ki jih opozicija lahko zahteva. "Vendar ta trenutek mislim, da imamo v Sloveniji precej pomembnejših nalog, kot je ta," je ocenil Sajovic.
Vodja poslanskega kluba LDS namreč meni, da je bilo o Golobiču povedano že vse, zato bi bilo "v teh kriznih časih dobro, če ministri delajo svoje delo", ne pa da se ukvarjajo z odgovori na "politikantska vprašanja".
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.