Slovenija

Opozicija kritična

Ljubljana, 28. 02. 2008 09.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Z novelo zakona o vrtcih želimo zagotoviti večjo kakovost dela predšolskih otrok, je dejal minister Zver.

Vrtec
Vrtec FOTO: POP TV

Poslanke in poslanci so današnjo sejo državnega zbora začeli z obravnavo vladnega predloga novele zakona o vrtcih. Novela gre v smeri večje vključenosti otrok v predšolsko vzgojo, zlasti v drugem starostnem obdobju. Spremembe pa naj bi bistveno razbremenile starše, je uvodoma pojasnil minister za šolstvo in šport Milan Zver.

Minister je pojasnil, da si Slovenija "vrsto let želi zagotoviti večjo kakovost dela predšolskih ustanov in čim večjo dostopnost". Predlagana novela gre po njegovih besedah prav v to smer, saj prinaša razbremenitev družin, ki imajo v vrtec vključenega več kot enega otroka. Eden od ciljev novele je tudi zagotoviti boljše demografske trende, je dodal Zver.

Vlada podpira tudi koalicijsko dopolnilo, sprejeto na matičnem delovnem telesu, po katerem bi od leta 2010 v večji meri razbremenili starše plačila vrtcev za vse otroke, in sicer najprej za petletnike, postopno pa tudi za mlajše otroke. S tem ukrepom bi postopno dosegli obremenitev staršev, ki bi bila primerljiva z ostalimi evropskimi državami. V Sloveniji starši sedaj namreč plačujejo kar 32 odstotkov cene programov vrtcev.

Vlada želi urediti tudi vprašanje sivega trga, zaradi česar se uvaja varovanje na domu, je dejal Zver. Poleg tega se uvaja večja fleksibilnost pri alternativnih oblikah, kot so skrajšani programi, katerih ustanavljanje ne bi bilo več omejeno na demografsko ogrožena območja.

V vrtcu
V vrtcu FOTO: POP TV

V nadaljevanju so svoja stališča predstavile poslanske skupine. Poslanci večinoma podpirajo finančno razbremenitev staršev otrok in cilj večje vključenosti otrok v drugem starostnem obdobju. V opoziciji so ob tem kritični do finančnih pritiskov na občine in do vloge varuha na domu.

Opozicija kritična

V opoziciji so sicer opozorili na naglico pri sprejemanju zakona, ki ga obravnavajo po skrajšanem postopku. Po mnenju Majde Širca (Zares) je priprava novele zaobšla stroko, moti pa jo tudi dejstvo, da prihaja predlog v obravnavo v času pred volitvami. Tovrstni zakoni po njenem "doživljajo nek tretma, ki je podoben licitaciji na tržnici". Širca pri tem problematizira dejstvo, da nekatera ključna dopolnila, kot npr. postopna razbremenitev staršev za vse otroke, "prihajajo zadnji trenutek na mizo" in se je do njih težko opredeliti, zlasti ker bodo bremenila proračun šele od leta 2010. Prav tako so v Zares kritični do nekaterih "zabetoniranih" členov, tako do tistih, ki razširjajo krajše programe na 720 ur ter odpravljajo sočasno prisotnost vzgojiteljice in njene pomočnice med počitkom otrok.

Srečko Prijatelj (SNS) je opozoril, da zakon ustvarja nove krivice, saj uvaja brezplačen vrtec za drugega otroka samo v primeru, če sta oba otroka istočasno v vrtcu. Prijatelj je tudi obžaloval zavrnitev dopolnila njegove poslanske skupine, po katerem bi bile plačila vrtca oproščene tudi družine z več otroki, v katerih so starejši otroci vključeni v osnovno šolo.

Barbara Žgajner Tavš (nepovezani poslanci) je problematizirala spodbujanje alternativnih oblik predšolske vzgoje. Zlasti pri krajših programih, katerih največji možni obseg se širi s 600 na 720 ur, je po njenem sporno, da bodo program lahko vodile pomočnice vzgojiteljic. To po besedah poslanke predstavlja nižanje standardov, kar je neresno in zaskrbljujoče.

Da vladna novela izenačuje plačila za otroke v zasebnih in javnih vrtcih ter znižuje standarde za ustanovitev zasebnih vrtcev, pa je opozorila Majda Potrata (SD). Ta sicer predlagatelju ni odrekla nekaterih pozitivnih rešitev. Poslanka je sicer menila, da so spremembe preobsežne za obravnavo po skrajšanem postopku, ne odgovarjajo pa na vprašanje, kakšne vrtce hočemo. Potrata je opozorila tudi na dejstvo, da nekatere rešitve dodatno obremenjuje občine, ne da bi jim zagotavljale dodatnih prilivov.

Mitja Slavinec (LDS) je izpostavil neusklajenost zakonskega predloga in navedel, da naj bi ga strokovni svet za splošno izobraževanje obravnaval šele danes. V poslanski skupini sicer pozdravljajo cilj večje vključenosti otrok, s tem namenom pa so tudi pripravili svoje dopolnilo, po katerem bi za drugega otroka zagotovili 70-odstotno razbremenitev ne glede na to, ali oba obiskujeta vrtec. Pri rešitvi varuha na domu, ki ga pozdravljajo, pa v LDS predlagajo dopolnilo, ki bi maksimalno število otrok, ki bi jih hkrati sprejel tovrstni varuh, znižalo z osem na šest.

Desus: Dober predlog

Otroci
Otroci FOTO: Kanal A

V DeSUS menijo, da gre pri vladnem besedilu za dober predlog, pri čemer bodo podprli vsa smiselna dopolnila, tudi opozicijska, je pojasnil Vili Rezman. "Področje predšolske vzgoje je prepomembno, da bi ga spolitizirali na raven predvolilne tekme". Rezman je zavrnil govorice, da je predlog nastal le zaradi pritiska računskega sodišča, saj so bile v ozadju tudi resne strokovne pobude. V DeSUS so sicer kritični do odprave sočasne prisotnosti vzgojiteljice in njene pomočnice.

Alenka Jeraj (SDS) pa je nasprotno kot pozitivno poudarila prav možnost izrabe tistih oblik, ki so bile zapisane že v sedanji zakon, pa niso zaživele. S tem naj bi lažje dosegli cilj večje vključenosti otrok v programe predšolske vzgoje. Kar se tiče bojazni obremenitve lokalnih skupnosti, je Jerajeva pojasnila, da se bodo za kritje stroškov za otroke, ki bi bili plačila oproščeni, sredstva zagotovila iz državnega proračuna. Novela po njeno prinaša tudi bolj pregleden nadzor ustanovitelja, t.j. občine, na porabo vrtcev.

Marjetka Uhan (NSi) je prepričana o primernosti nove oblike varovanja na domu, ki pa naj predstavlja predvsem dopolnilni servis za starše za čas, ko so vrtci zaprti. Ker gre po njenem le za dopolnilno obliko, Uhanova upa, da predloga "ne bomo že v kali zatrli z raznimi normativi". Ob cilju povečane vključenosti otrok pa je Uhanova opozorila na potrebo po razmisleku o dodatnih investicijah v infrastrukture.

Razbremenitev plačila za starše bi pozitivno vplivala na demografsko politiko, je prepričan Marjan Drofenik (SLS), ki pozdravlja koalicijsko dopolnilo, sprejeto na odboru za šolstvo, ki bo postopno povečalo krog staršev, ki bodo deležni razbremenitve plačila. Uvedba varuha po Drofenikovo pomeni dodatno in predvsem za starše varno opcijo, saj je predviden register ljudi, ki bi opravljali to dejavnost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pahor?ek
28. 02. 2008 19.45
Veliko lahko pove podatek, da so bile cene programov v prestolnici za otroke prvega starostnega obdobja že lani za slabih 30 EUR nad slovenskim povprečjem. Zokijeva lista bi lahko razmislila tudi o katerem od predlogov opozicije. Ta je s SDS-jem na čelu na vsak način želela zadržati podražitev, vendar Zokijeva lista zaradi absolutne večine v mestnem svetu lahko brez težav sprejema odloke po županovi zamisli.
mrhe2003
28. 02. 2008 17.39
Ne vem, čemu opozicija vnovič nasprotuje vladnemu predlogu. To je zakon, ki bi ga morali podpreti vsi! Ne, Ljubljančani in Ljubljančanke raje podprejo človeka, ki jim vrtce podraža. Istega človeka podpira tudi slovenska levica. Posledično pridemo do sklepa, da levica podpira dražje vrtce, koalicija pa s tem predlogom nasprotno, predlaga namreč cenejše vrtce ... Za drugega otroka brezplačne ... Ljudje, ne razumem vas ... Tistih, ki ne podpirate tega zakona. Pogosto ravno iz vaših ust letijo trditve, da je v Sloveniji vse drago, da je inflacija nenormalno visoka ... Ko pa vam nekdo ponudi zastonj vrtec za drugega otoka, cenejše vrtce za vse otroke ... takrat pa se obregate ob varnost ... ki ne bo nič manjša, kot je bila doslej.
pahor?ek
28. 02. 2008 17.39
Zakon kot tak je zelo dobro nastavljen. Mene osebno skrbi bolj ljubljanska oblast pod imenom Zoki, ki neupravičeno dvigujejo cene, pri tem pojasnjujejo, da je to v korist mladim družinam!
Tonček Balonček
28. 02. 2008 15.23
Že danes slišim svoje vnuke, ki bodo čez ene par deset let šepetali: "Se še kdo spomni tistega raja štirih let pod Janšo in njegovimi ter potem ponovnega prihoda boljševikov!?". Pri teh vzojnih dilemah se je tista Širca s feltnami na uhljih seveda do kraja razkrinkala, izredno pogrešam tehtnih razprav prečastite upokojene ravnateljice (še iz svinčenih časov!) gospe Angelce Likovič. Ona jim je pa znala natočiti čistega vina, vedela je, kako je treba z mladino, še bolj kot kakšna Vida Tomšič! Dobro je povevdala tudi Marjetka Uhan, kot vedno! Prej ali slej bo za predšolsko varstvo potreben doktorat znanosti in licenca, ki jo bodo potrjevali v Bruslju in Vatikanu!
deyvi.edini@gmail.com
28. 02. 2008 15.07
taj2004@ Marko Pavliha ni primorski poslanec. On je poslanec stranke SD nekdanje ZLSD še prej pa KP
baltbaltazar@email.si
28. 02. 2008 13.58
Saj je jasno kaj gre opoziciji v nos. To, da ta vlada dela najboljše od vseh dosedanjih. Ni čudno, da jih je strah. Širca se je dobro izdala.
tomi.passion@gmail.com
28. 02. 2008 13.29
Če bi to novelo zakona predlagal kdo iz SD-ja ali Zares oz. prejšnja vlada, bi danes poslušali junaške speve in hvalnice na vseh prvih straneh medijev. Ker pa to pač predlaga vlada Janeza Janše, to nekatere že apriori moti. Odličen zakon, skrajni čas je že bil. Prejšnja vlada je imela 12 let časa, da stori kaj za otroke pa ni. Sedanja vlada je sprejela novele, ki subvencionirajo prehrano otrok (topli obrok), omogočajo brezplačno uporabo učbenikov v osnovnih šolah, sedaj pa še brezplačen vrtec za vsakega drugega in nato nadaljnega otroka. Kot rečeno, opozicija je imela 12 let časa, da bi storila kaj takega pa ni, zato je sedaj popolnoma neprimerno, da kritizira to novelo. Razumljivo je, da imajo kakšne pomisleke, dodatne predloge, nerazumljivo pa bo, če ne bodo podprli te novele. Potem bo naša levica pokazala pravi obraz. Ko je treba kritizirati so jih polna usta sociale in dobri besed, ko pa je treba kaj narediti pa se potuhnejo.
T.J
28. 02. 2008 11.02
Primorski poslanec prof. dr. Marko Pavliha je včeraj ministrici za delo, družino in socialne zadeve Marjeti Cotman zastavil naslednje pisno poslansko vprašanje, ki ga objavljamo v celoti. Na spoštovano gospo ministrico za delo, družino in socialne zadeve se obračam v zvezi z dopisom ravnateljice Osnovne šole Sečovlje z dne 25. februarja 2008, ki ga je glede zaskrbljujoče situacije glede varnosti otrok in osebja v vrtcu naslovila na ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, ministrstvo za šolstvo in šport, varuhinjo človekovih pravic, inšpektorat za šolstvo in na župana piranske občine. Gre za naslednji zelo resen problem, ki zagotovo ni osamljen: Starši deklice, ki od spomladi 2006 obiskuje vrtec na OŠ Sečovlje, so pogosto verbalno nasilni do delavcev, nekajkrat pa so grozeče nastopili tudi proti posameznim otrokom in njihovim staršem. Družino že vrsto let obravnava center za socialno delo. Starši ob sprejemu in oddaji deklice vsak dan kričijo na osebje in vnašajo v življenje ter delo vrtca nemir. Grozijo, da bodo "poračunali z njimi", da "bodo razbite glave", nekajkrat so se preteče obrnili tudi na otroke v vrtcu. Zaradi nenehnega kričanja in groženj se počutijo ogroženi vsi, najbolj neposredno pa zaposleni delavci. Problem so predstavili na svetu staršev in na roditeljskem sestanku. Ti dogodki so prijavljeni policiji, pogovori s starši pa žal niso obrodili sadov. Otrokom, ki so vključeni v vrtec, so delavci dolžni zagotoviti primerno okolje za razvoj, še posebej pa njihovo varnost, kar tudi vsakokrat storijo, vendar se bojijo tudi zase, glede na nenehne grožnje. Obenem se zavedajo, da je počutje vseh otrok v vrtcu ob takih dogodkih poslabšano, čeprav ukrenejo vse, da do tega ne bi prišlo. Ob fizičnem napadu na delavko v lanskem šolskem letu so obvestili policijo, ki je primerno ukrepala. Tudi v letošnjem šolskem letu so zaradi ponavljajočih groženj in stopnjevanja neprilagojenega vedenja poklicali na pomoč policijo, ki se je nemudoma odzvala. Sedaj policija zbira obvestila v predkazenskem postopku, delavci pa so že podali izjave. Na podlagi opisanih dejstev lahko domnevamo, da so starši nevarni za okolico, kajti to izražajo z besedami in ponavljajočimi se grožnjami. V tej družini je verjetno tudi nekaj močno narobe, denimo s prilagoditvijo okolju, morda pa tudi z zdravjem. Vsekakor te družinske razmere ne nudijo varnosti in primerne vzgoje otroku. Starši deklice ne želijo prihajati na govorilne ure, roditeljske sestanke, dneve odprtih vrat in v šolo za starše. Delavci v vrtcu in osnovni šoli čutijo veliko zaskrbljenost za čustveni in socialni razvoj deklice, ki se od staršev uči socialnih reakcij na okolje. Zaskrbljeni so glede odraščanja deklice v družini z vzorci nasilniškega obnašanja do okolice, domnevno pa tudi v sami družini. Zelo verjetno bo otrok nosil posledice vse življenje. Nekatere negativne oblike vedenja se pri deklici že opažajo. Prepričana je namreč, da se ji ni treba prilagajati, saj jo starši vsak dan učijo, da sme storiti vse, kar želi, in ji nihče ne sme postavljati okvirov delovanja v družbi. Taka vzgoja gotovo ne vpliva pozitivno na otroka. Zaradi te družine je v lanskem šolskem letu šolo obiskala inšpekcija, ki je odredila izobraževanje delavcev za komunikacijo s starši, kar je bilo tudi organizirano. Posledično se je problem še stopnjeval, kajti po poročilu o inšpekcijskem pregledu, ki ga je podala ravnateljica svetu staršev in svetu zavoda, je rezultat znan, nasilni starši pa se počutijo še močnejši. Na sestanku 22. februarja 2008 so delavci s starši sprejeli naslednje varnostne ukrepe: 1. zaradi varnosti otrok bodo sprejemali in oddajali otroke le v garderobi oziroma v 5. igralnici, 2. varnostnik bo prisoten v garderobi v času prihoda in odhoda teh staršev, 3. podpisali so peticijo in jo naslovili na policijo, center za socialno delo in pristoj
T.J
28. 02. 2008 11.01
Gospod Zver prvo bi bilo treba zagotoviti varnost nasih otrok.. kateri niso dandanes varni niti v vrtcih ...na zalost