Predsednik države Danilo Türk zaupa v razumnost, racionalnost odločanja državljank in državljanov. Kot je povedal v oddaji 24UR OB ENIH, se je to doslej večkrat pokazalo, tudi pri plebiscitu in na volitvah. Kar zadeva razdeljenosti med politiko in strokovnjaki, pa Türk pravi, da med strokovnjaki za mednarodno pravo ni razdeljenosti. ''Mednarodnopravna stroka ugotavlja, da je ta sporazum dober in da je dober okvir, ki omogoča tudi pravično rešitev problema. Sloveniji zagotavlja uresničitev njenih nacionalnih interesov, se pravi mejo na stanje 25. 6. 1991 in stik z odprtim morjem,'' pravi Türk in dodaja, da se oglaša tudi veliko pravnikov, ki imajo bolj malo izkušenj z mednarodnim pravom ali mirnim reševanjem mednarodnih sporov. To po njegovem ustvarja neki privid strokovne razdeljenosti. Kar pa zadeva politično razdrobljenost, je ta pričakovana, kajti pri ''nas imamo pluralistično urejeno družbo. Pri nas imamo opozicijo, ki je izredno agresivna, in očitno opozicija ne želi, da bi bil ta sporazum sklenjen in jo vodijo predvsem motivi opozicijskega strankarskega značaja. Slišali bomo vse argumente in jaz zaupam, da bodo ljudje odločili razumno,'' še pravi.
Tveganje o tem, da bi izgubili stik z odprtim morjem, tako predsednik, ni preveliko. Kot pravi, je tveganje podano tudi, če so bo sklepal dvostranski sporazum. ''Včasih so dvostranski sporazumi manj jasni od arbitražnih določb. V našem primeru pa ima Slovenija dobre argumente in lahko doseže to, kar je v njenem interesu, to je stik z odprtim morjem, kar tudi sam arbitražni sporazum predvideva. Arbitražni sporazum namreč nalaga arbitraži, da ta stik določi, ne da išče alternative, ampak da preprosto določi stik z odprtim morjem. Skratka ne vidim nobene podlage za ta strah,'' poudarja Türk. Predsednik je sicer presenečen, ko sliši, kako nekateri govorijo o izgubi statusa pomorske države. Take trditve so po njegovem mnenju popolnoma neutemeljene. ''Slovenija je pomorska država, Slovenija bo pomorska država in z arbitražnim sporazumom, ki je predložen, bo Slovenija status pomorske države potrdila in okrepila,'' dodaja.
Na očitke nasprotnikov sporazuma, da je to najslabša možnost za Slovenijo, Türk odgovarja, da je sedanje stanje prav gotovo slabše od tistega, kar obeta arbitražni sporazum. ''Z arbitražnim sporazumom lahko stanje izboljšamo, prepričan sem, da ga bomo izboljšali in verjamem, da je to razumna, racionalna odločitev.''
Kot še pravi, je arbitražni sporazum nekako prevzel dobre elemente iz preteklih poskusov, tudi ta stik z odprtim morjem je povzet v sporazumu Drnovšek-Račan. ''Tudi vse dosedanje napore ta sporazum nekako izraža v svojem pozitivnem duhu in v dikciji tega besedila in verjamem, da ni nobenega razloga, da bi verjeli, da je kakšna druga opcija boljša. Seveda, če bi prišlo do zavrnitve tega sporazuma, bi bil to udarec kredibilnosti Slovenije, kajti Slovenija se je ne samo pogajala o tem sporazumu, ampak ga tudi ratificirala in težko bi prepričali koga, da je taka zavrnitev razumna. In poleg tega, ko je enkrat sporazum tu, potem bo zelo težko kakšno drugo opcijo uveljaviti namesto sporazuma. Če pa je kdo sposoben uveljavljati kakšno pogodbeno rešitev, pa to sporazum sam dopušča. Sporazum vsebuje določbo, ki omogoča, da državi, če se zgodi čudež, sprejmeta tudi pogodbeno rešitev, medtem ko sporazum velja oziroma ko arbitraža teče,'' še pravi predsednik Türk.
Predsednik Türk žali strokovnjake
V Zavodu 25. junij so v sporočilu za javnost zapisali, da če predsednik Türk verjame, da arbitražni sporazum zagotavlja ohranitev teritorialnega stika Slovenije z mednarodnimi vodami, bi bilo prav, da vnaprej in javno napove, da bo v primeru potrditve arbitražnega sporazuma in izgube teritorialnega stika Slovenije z odprtim morjem nepreklicno izstopil s svoje funkcije in se umaknil iz politike. Podobno izjavo bi pričakovali tudi od drugih zagovornikov arbitražnega sporazuma.
Kot so še zapisali, si je predsednik države privoščil nerazumljivo in nesprejemljivo diskreditacijo pravnih strokovnjakov, ki arbitražnemu sporazumu nasprotujejo. Z izjavo, da naj bi bila razdeljenost stroke le navidezna je po njihovem mnenju predsednik države prestopil "rubikon dostojnega in še sprejemljivega obnašanja nekoga, ki kot predsednik države predstavlja celotno državo in vse državljane.“
Janša odgovarja Türku: Saj Hrvaška blokira Slovenijo
Predsednik SDS Janez Janša se je odzval na Türkove besede, uperjene proti njemu, da Hrvaško ni mogoče prisiliti v kak dvostranski sporazum. Kot je dejal Janša, Slovenija ne blokira Hrvaške, ampak Hrvaška blokira pot Slovenije do odprtega morja. To pa bo na mizi, ko se bo odločalo o vstopu Hrvaške v EU, je dejal.
Hrvaška se z EU normalno pogaja, je ocenil Janša in izrazil upanje, da bo ta pogajanja "tehnično uspešno zaključila". "In potem bo sledil postopek ratifikacije. Do takrat, ko bo slovenski parlament o tem odločal, pa bomo dolžni razjasniti neko drugo blokado - blokado s strani Hrvaške za uresničevanje slovenske pravice do teritorialnega dostopa do mednarodnih voda," je dejal Janša na današnji novinarski konferenci v državnem zboru.
KOMENTARJI (185)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.