Marjan Šarec je predlog ustavne obtožbe predsednika vlade napovedal sredi marca, po novici, da država decembra lani v drugem krogu nabave ni naročila cepiva BioNTecha in Pfizerja.
Premier Janez Janša pa se je na Šarčevo napoved še isti dan, in sicer po posvetu politike in stroke o soočanju z epidemijo covida-19, odzval posredno. Zatrdil je, da je ob prevzemu funkcije ministra za zdravje po odstopu Tomaža Gantarja vsem pristojnim naročil, naj Slovenija kjerkoli in za kakršnokoli ceno naroči dodatne količine cepiva.
Vodja poslancev SDS Danijel Krivec je tedaj menil, da je predlog za ustavno obtožbo neutemeljen.
Tedaj so bile tudi nekatere opozicijske stranke do predloga zadržane, neuradno so nekateri povedali, da pri tem ne bodo sodelovali. Kot kaže, pa se je četverica strank dogovorila in bodo vse štiri sopodpisnice predloga.
Sicer je Šarec pozneje razkril še nekatere druge vsebine, ki bodo del predloga. To sta nefinanciranje Slovenske tiskovne agencije in poseganje v tožilstvo. "Žalostno je, da tisti, ki se imajo za osamosvojitelje Slovenije, na predvečer 30. obletince, uničujejo Slovensko tiskovno agencijo STA," je na novinarski konferenci ob vložitvi ustavne obtožbe dejal Šarec.
Na pobudo SAB je v predlogu tudi očitek glede "ogrožanja zdrave pitne vode", ki ga vidijo v nedavno sprejeti noveli zakona o vodah. Alenka Bratušek pa je opozorila na slabo spopadanje z epidemijo, ki da je Janez Janša ne zna obvladovati, "podobno kot ni znal obvladovati finančne krize, ki je pripeljala do njegovega meta puške v koruzo leta 2013". "Gre za 'najbolj uspešno' vlado, z najslabšimi rezultati," je ocenila delo aktualne vlade. Pozvala je k predčasnim volitvam.
Tanja Fajon je na novinarski konferenci dejala, da more aktualna vlada prenehati s kršitvami pravnega reda. Ob tem je omenila že znane tri točke ustavne obtožbe ter del, ki so ga dodali v SD. Gre za očitke glede pozivanja k nasilju.
Nov predlog ustavne obtožbe je glede na prvotno besedilo tako razširjen tudi z očitki na račun javnega komuniciranja predsednika vlade. Pri tem opozarjajo, da je Janša poobjavil zapis uporabnika družbenega omrežja, ki je poslanki Janji Sluga sporočil, da bi se ji "dve, tri okol' kepe lepo prilegli". "Če Janša dve, tri okol’ kepe razume kot vladavino prava in svobodo izražanja, jo predlagatelji ustavne obtožbe razumemo kot nasilje, za katerega ni mesta ne za štirimi stenami, ne v javnosti, ne v politiki. Zato je ustavna obtožba nujna, da zaščitimo vladavino prava."
Janši očitajo, da s poobjavljanjem tovrstnih vsebin spodbuja k nasilju do poslanke, hkrati pa sam od generalnega državnega tožilca zahteva, da preganja drugače misleče. "Da ima Janša težave s samokontrolo, je pri vodenju druge javne razprave Evropskega parlamenta o razmerah v Sloveniji, spoznala tudi vodja skupine Sophie in 't Veld, ki je potem, ko je Janša prekinil povezavo, zaključila - To ni v duhu vzajemnega spoštovanja," navajajo avtorji predloga ustavne obtožbe.
Prepričani so, da Janševi napadi na novinarko Politica Lili Bayer in obtožbe, da laže niso ostali neopaženi. Ob tem omenjajo tudi Janševe povezave s pranjem denarja v navezi državljani BiH in Rokom Snežičem.
V peti točki avtorji predloga omenjajo tudi "protiustavno prepoved referenduma in kršitev sklepa ustavnega sodišča". Gre vsebino, ki je bila dodana na pobudo Levice. S sprejetjem sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma je, tako Državni zbor onemogočil pravico pobudnika zakonodajnega referenduma Luke Mesca, ki je 26. 11. 2020 s podpisi državljank in državljanov v zakonskem roku vložil pobudo za razpis zakonodajnega referenduma ter pobudo volivkam in volivcem za vložitev zahteve za razpis referenduma o vojaških nabavah, opozarjajo.
Mesec je na današnji tiskovni konferenci opozoril, da vlada ne bi smela posegati v človekove pravice, ki so ustavno določene. "Vse to, kar gledamo iz dneva v dan, se dogaja zato, ker nekdo hoče imeti monopol oblasti v državi." Še enkrat je poudaril, da so v petih dneh zbrali 30.000 podpisov za sklic referenduma o nabavah vojaške opreme, vlada pa želi "preskočit referendum". Z enim samim dejanjem je vlada načela pet kršitev ustave, je še dejal Mesec.
Šarec je povedal, da nova poslanska skupina, ki jo tvorijo Janja Sluga, Jurij Lep, Igor Zorčič in Branislav Rajić, ni prispevala podpisov, niso pa se z njimi pogovarjali o potencialni podpori na glasovanju
Po poslovniku DZ lahko najmanj deset poslancev predlaga DZ, da obtoži predsednika vlade pred ustavnim sodiščem. DZ po zakonu o ustavnem sodišču o predlogu obtožbe odloča z večino glasov vseh poslancev, in sicer najpozneje v 60 dneh po vložitvi predloga. Če odločitve v tem roku ne sprejme, pa se šteje, da je predlog zavrnjen.
Predlog obtožbe predsednika vlade ali republike pred ustavnim sodiščem je bil do danes vložen že večkrat. Največkrat zoper premierja Janeza Drnovška. Večino predlogov doslej so vložili v SDS, nobenega pa DZ ni sprejel, zato je bil postopek končan. Danes vložen predlog zoper premierja Janeza Janšo je tako sedmi.
Janša predlog ustavne obtožbe označil za novo patetično potezo prvorazrednih za destabilizacijo države v času epidemije
Premier Janez Janša je glede predloga ustavne obtožbe, ki so ga zoper njega vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB, na družbenem omrežju zapisal, da gre po destruktivni nezaupnici, medijskih umorih koalicijskih partnerjev DeSUS in SMC ter seriji propadlih interpelacij za novo patetično potezo prvorazrednih za destabilizacijo države v času epidemije."Kolikor slabše za Slovenijo, toliko bolje za stranke SD, LMŠ in Levica," je v zapisu dodal Janša.
V ločeni objavi se je odzval tudi na navedbe predsednice SD Tanje Fajon ob predstavitvi predloga obtožbe predsednika vlade pred ustavnim sodiščem, da je dovolj sistematičnega kršenja demokratičnih in ustavnih načel, podrejanja države, napadov na medije, spodbujanja nasilja in nestrpnosti. "Drži. Tako jasne samokritike od Tanje Fajon iz stranke SD še nismo slišali. Bodo sledila dejanja? Izselitev iz ukradene judovske vile? Nič več prepovedi sodelovanja medijem na njihovih novinarskih konferencah? Nič več klanjanja množičnim morilcem? Nič več nestrpnega zavračanja vabil predsednika države?" je zapisal.
KOMENTARJI (2394)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.