Prepoved opravljanja zračnih prevozov bo v veljavo stopila opolnoči. A to je šele začetek. Predvidoma jutri ali pa dan kasneje se nad Evropo zapre celoten zračni promet z vsemi letališči, je v oddaji 24UR povedal vodja konzularne službe ministrstva za zunanje zadeve Andrej Šter, ki se v zadnjih dnevih oziroma tednih ukvarja predvsem z "reševanjem" slovenskih državljanov iz tujih držav.
Mož in žena, ki sta bila prisiljena podaljšati počitnice na Kubi v upanju, da bosta čez teden ali dva lažje dobila let domov, par, ki je na hitro zapustil rajski Palawan na Filipinih, a mu grozi, da bo obtičal na Manili, in študentka, ki upa, da je z izmenjave v španski Valencii šla dovolj zgodaj, da ne bo obtičala za mejo, so le trije takšni primeri.
"Vsak primer mi je poznan. Vsi tisti, ki so tarnali, razen študentke, so odšli že potem, ko smo jim mi svetovali, naj ne potujejo, in zdaj je naš nasvet zelo enostaven: če so tam, kjer so, v redu, potem je bolje, da se ne odpravijo na pot," je dejal Šter. "Tam z otoka Palawan ali pa iz Južne Amerike sploh ne morejo pripotovati v Evropo. Evropa namreč velja za generator tega obolenja, tako kot smo včasih rekli za Vuhan, in jutri predvidoma ali pa dan kasneje se nad Evropo zapre celoten zračni promet z vsem letališči. Zato je naš nasvet, da tisti, ki so daleč, ne rinejo proti Evropi, zato ker bodo obtičali kje na sredini in se s tem morda izpostavili nevarnosti, ne samo zaradi bolezni, ampak tudi sicer."
Omenil je tudi, da je včeraj zjutraj nekaj skupin turistov "nonšalantno odpotovalo na Tenerife". "To ni kjersibodi, ampak je to otok, ki je bil do nedavnega soočen s karanteno zaradi prisotnosti bolezni v enem od hotelov. Jaz samo upam, da se tistim tam ne bo zgodilo kaj podobnega, kot se je tistim, ki so nekoliko brez razmisleka ali pa na pritisk agencije odpotovali v Turčijo in zdaj čepijo v hotelu in pošiljajo obupne klice na pomoč domov," je Šter med vrsticami znova opozoril tudi na krivdo oziroma na neodgovornost agencij.
Za slednje – gre za okoli 120 večinoma upokojencev, ki so v četrtek odpotovali v Istanbul, čeprav so jim to odsvetovali – se je nocoj zgodba dobro končala. Ob 20.30, le nekaj ur pred zaprtem letalskega prometa, je njihovo letalo pristalo na Brniku. Tam jih je pričakal letalski tehnik, ki je vsakemu izmeril temperaturo.
Ko so odpotovali, je ministrstvo za zunanje zadeve že odsvetovalo vsa nenujna potovanja v tujino, Svetovna zdravstvena organizacija je že razglasila pandemijo, a njihova turistična agencija navodil ni poslušala. Zveza turističnih agencij se je danes ostro odzvala na to dejanje in se od njega odgradila, so poročali v oddaji 24UR ZVEČER.
Številne klice Slovencev, ki so obtičali po svetu, sprejemajo tudi v družbi Fraport Slovenija, ki upravlja z ljubljanskim letališčem.
Fraport Slovenija ima sicer okoli 480 zaposlenih, večina pa jih skrbi prav za potniški promet. Za tovorni jih je zadolženih približno 50, tu so potem še gasilci in ostalo letališko osebje.
Prepoved zračnih prevozov velja za potniški promet
Na Ministrstvu za infrastrukturo so v sporočilu za javnost pojasnili, da prepoved ne velja za zrakoplove, ki opravljajo mednarodni redni in posebni zračni prevoz blaga ali pošte, ter za zrakoplove, ki opravljajo mednarodne posebne zračne prevoze brez prevoza potnikov na letih v svojo bazo ali na vzdrževanje (t. i. ferry flights).
Iz prepovedi so izvzeti tudi posamezni leti tujih državnih letal ali helikopterjev, če izvajajo lete v humanitarne in zdravstvene namene.
Morebitne druge izjeme lahko odobrita Ministrstvi za infrastrukturo in za zunanje zadeve.
Letalski prevozniki zaradi virusa v drastično zmanjšanje obsega poletov
Družba IAG, krovno podjetje britanskega letalskega prevoznika British Airways in španskega prevoznika Iberia, bo v aprilu in maju zmanjšala zmogljivost prevozov za 75 odstotkov.
Iz Air France so sporočili, da bodo zaradi virusa zmogljivosti zmanjšali za od 70 do 90 odstotkov, in napovedali, da bo epidemije močno vplivala na finančno stanje podjetja.
Britanski nizkocenovni prevoznik Easyjet je ločeno napovedal, da bo morda moral prizemljiti "večino" svoje flote. Pri tem je opozoril, da ni nobenega jamstva, da bodo evropski letalski prevozniki preživeli dolgotrajno ustavitev letalskih prevozov.
Nemški letalski prevoznik Lufthansa bo od torka svoje zmogljivosti na dolgih letih zmanjšal za do 90 odstotkov, v glavnem bodo omejili lete v Afriko, na Bližnji vzhod in v Južno Ameriko.
V Evropi bo Lufthansa zmogljivost na kratkih letih zmanjšala za 80 odstotkov. Prvotno je za poletno sezono načrtovala okoli 11.700 tovrstnih letov na teden. Lufthansina podružnica Austrian Airlines bo ukinila vse regionalne lete.
Irski nizkocenovni prevoznik Ryanair, pod okrilje katerega sodita tudi avstrijska Lauda in poljski nizkocenovnik Buzz, pa bo zmogljivost aprila in maja zmanjšal za 80 odstotkov, je napovedal prvi mož Ryanaira Michael O'Leary.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.