Sončni mrk so tako med drugim opazovali iz Baltimora, mesta v ameriškem Marylandu, pa New Yorka, Londona in kitajskega Pekinga, med dogodkom pa je nastalo tudi nekaj dih jemajočih fotografij.
Kot je pojasnil Guštin, je bil delni sončni mrk viden od sredine Azije do sredine Atlantika, najbolje pa je bil opazen na severu Grenlandije in Arktike. V Sloveniji bo najbolj opazen v Kranjski Gori, najslabše pa v Beli krajini.
Najdaljši mrk, ki je trajal skoraj štiri minute, je bil viden iz ožine Nares, ozkega kanala, ki kanadsko otočje ločuje od Grenlandije.
"Ker ležimo na robu območja vidnosti, je bil mrk skromen," je glede mrka v Sloveniji dejal Guštin in pojasnil, da je bilo pokritih le nekaj odstotkov premera ploskvice Sonca, tako da tudi pri popolnoma jasnem vremenu nihče ne bi opazil, da je bil sončni mrk, ker je zastrtost Sonca izredno majhna.
Zaradi majhne pokritosti je bil mrk viden le s primernimi pripomočki, ob sredini mrka pa je bil s primerno zaščito opazen tudi s prostim očesom, je povedal Guštin, ki za gledanje v sonce sicer priporoča čim temnejše varilsko steklo.
Tako imenovana "pot obroča" – tir čez zemeljsko površje, kjer Luna v celoti sedi znotraj Sončeve površine, se začne ob sončnem vzhodu v kanadskem Ontariu ob 9.49 GMT. Nato se bo pot nadaljevala čez vrh sveta, vključno s severnim tečajem, kjer bo sčasoma dosegel ruski Daljni vzhod in se ob sončnem zahodu ob 11.33 GMT dvignil s planeta.
Nazadnje je bil mrk v Sloveniji viden 20. marca 2015. Naslednji delni sončni mrk bo iz Slovenije moč videti 25. oktobra prihodnje leto. Takrat bo zaradi 36-odstotne pokritosti bolje opazen tudi s prostim očesom.
Poznamo več različic mrka
Kot poroča BBC, ni vsak mrk popoln. Lunina orbita okoli Zemlje namreč ni popolnoma okrogla. Oddaljenost Lune od planeta se giblje od približno 356.500 km do 406.700 km. Zaradi te razlike navidezna velikost Lune na nebu niha za približno 13 odstotkov.
Če Luna Sonce prekrije na bližnji strani orbite, popolnoma blokira zvezdo (popolni mrk). Če pa Luna Sonce zasenči na skrajni strani svoje orbite, kot se bo zgodilo tokrat, pa satelit ne bo popolnoma zakril Sončeve površine, posledično pa bo videti "ognjeni obroč" oziroma obroček sončne svetlobe.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.