"Kljub jasnim sklepom, sprejetim 28. februarja in 15. marca 2024, vlada ni začela ločenih pogajanj o uvrstitvi naših delovnih mest v ustrezne plačne razrede, čeprav je bil rok za to določen do 13. oktobra 2024," so po več kot 200 dneh stavke sporočili iz sindikata ministrstva za obrambo.
Kot so zapisali v sporočilu, so razočarani, ker jih vlada še vedno ne priznava kot enakovredne gasilcem dispečerjem in dispečerjem nujne medicinske pomoči. "Razlike v plačnih razredih, ki segajo vsaj tri razrede, trajajo že od leta 2017, čeprav bi jih lahko zdaj odpravili za približno 140 zaposlenih," so še sporočili iz sindikata.
Kaj pomeni zaostritev stavke?
"Do podpisa stavkovnega sporazuma bo grafični prikaz trenutnih dogodkov (javni zemljevid aplikacije SPIN) ostal prazen, prav tako bodo ostali prazni tudi izdani informativni bilteni Centra za obveščanje republike Slovenije (12-urni in dnevni bilten). Preneha se programiranje sprejemnikov osebnega klica, ki so iz požarnega sklada dodeljeni gasilcem."
Prav tako že sedaj ne izvajajo aktivnosti za vaje enot zaščite in reševanja, razen v primeru, ko vodstvo uprave za zaščito in reševanje oceni, da gre za mednarodno vajo.
Kot trdijo v sindikatu, dosedanje stavkovne aktivnosti niso vplivale na občane, saj da so osnovne naloge vedno opravljali korektno, v zaostrovanje pa da so bili prisiljeni, ker jih vlada ne jemlje resno.
Stavka od 19. februarja
Operaterji številke za klic v sili 112 so stavko začeli 19. februarja, poteka pa v vseh 13 regijskih centrih za obveščanje, tudi v osrednjem, sicer pa operaterji stavkajo na delovnih mestih. Sindikat ministrstva za obrambo želi izboljšanje plač operaterjev, med stavkovnimi zahtevami pa so ureditev kolektivne pogodbe za področje obrambe, zaščite in reševanja, ustrezna ureditev prazničnega dela ter enotna zagotovitev prostega časa za malico za vse zaposlene v centrih za obveščanje.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.