
Slovenska vojska v mednarodnih misijah sodeluje z vse več pripadniki. V začetku letošnjega leta jih je bilo po svetu več kot 200, do leta 2009 pa bosta za misije pripravljena kar dva bataljona vojakov. Vlada je pred nedavnim sprejela odločitev o prihodnjem sodelovanju v mednarodnih operacijah. Slovenske vojake bodo tudi v bodoče pošiljali predvsem na Balkan. Kot je znano, je pred dnevi v Afganistan na polletno misijo odpotoval že drugi kontingent 20-ih vojakov.

"Povečali bomo obseg slovenskih vojakov v Isaf na največ 30 pripadnikov v okviru poveljstva, mednarodne brigade, regionalnih skupin za obnovo ter sanitetne enote. Ponudili pa bomo tudi inštruktorje za usposabljanje afganistanske vojske," je povedal obrambni minister Anton Grizold.
Slovenija je pripravljena sodelovati tudi pri usposabljanju iraške vojske, vendar ne v Iraku pač pa v kateri od sosednjih držav. Že čez nekaj mesecev bo za tako imenovane sile za hitro posredovanje Nata pripravljen vod za dekontaminacijo. Prioriteta za slovensko vojsko pa je še naprej Balkan, kjer Nato in EU cenita naše vojake tudi zaradi boljšega poznavanja terena in lokalnega jezika. "Povečali bomo prispevek v operacijo Kfor na Kosovo z vodom vojaške policije in zagotovili bomo možnost, da bodo te enote lahko delovale na celotnem balkanskem operativnem območju," je še povedal Grizold.
Prav tako bo Slovenska vojska verjetno še letos povečala število vojakov v BIH z vodom vojaške policije. O prihodnji misiji, od Nata bo vodstvo v Bosni prevzela EU, in sodelovanju v njej, sicer še vedno potekajo pogovori na Finskem, ki naj bi bila vodilna država t.i.Euforja.

V BiH so slovenski vojaki že sedmo leto
Slovenski vojaki v operacijah v podporo miru v Bosni in Hercegovini sodelujejo že sedmo leto. Na misiji v okviru Sforja je trenutno 162 slovenskih vojakov - polovica svoje naloge opravlja v motorizirani četi v večnacionalni bojni skupini v Doboju, drugi pa so nameščeni v bazi Butmir v Sarajevu. Oba kraja je obiskala tudi ekipa 24ur, ki se je s pripadniki vojaške policije odpravila na patruljo na mejo s Srbijo in Črno goro. Na meji vojaška policija predvsem opazuje in čaka. Prav to namreč najpogosteje počne okoli 11 tisoč vojakov Sforja, nameščenih v Bosni in Hercegovini. S stalno prisotnostjo na terenu prispevajo k stabilizaciji miru in preprečujejo ponovne izbruhe sovražnosti med Bošnjaki in Srbi.
"Spremljamo in nadziramo pretok prometa prek meje. Na drugi točki pa izvajamo kontrolo pretoka in nadzor prometa, ki se odvija po komunikaciji, ki prečka državno mejo, saj obstaja možnosti ilegalnega prehoda meje in tihotapljenja. V teh treh urah so prišla mimo tri vozila, neke velike frekvence ni," je povedal neimenovan pripadnik vojaške policije, saj se ne sme objaviti ne njihovih imen, ne obrazov. Tako pravijo standardi vojaške policije in predpisi varnostnih ukrepov, ki jih narekuje Nato.

Prvič mednarodni četi, sestavljeni iz Italijanov, Slovencev in Avstrijcev, poveljuje Slovenec, poročnik Boštjan Pavlin. Slovenski pa je tudi sanitetni vod, ki deluje v sarajevski bazi Butmir.
Major, dr. Andrej Likar, poveljnik sanitetnega voda je povedal, da je ugled enote pod poveljstvom Sforja pa tudi med civilnimi prebivalci, ki delajo pri njih izjemno velik. Rešili so kar precej življenj, nekaterih žal niso uspeli. Porast rakavih obolenj med civilisti, pri svojem delu ugotavlja doktor, bi lahko bile posledica uporabe osiromašenega urana na Balkanu. Druga težava pa so mine. "Te mine, če verjamete ali ne, se nahajajo celo v okolice baze. Pred kratkim smo imeli oskrbo civilista, ki je pri obdelovanju vrtička stopil na protipehotno mino,"je še povedal major Likar.

Življenje v bazi se odvija po točno določenem urniku. Izhodi v mesto so po lastni želji in so možni po delavnem času. Vojaki gredo lahko v mesto v uniformi ali pa v civilu. " Slovenci v Sforju smo zelo cenjeni zaradi znanja jezika predvsem pa zaradi poznavanja področja, kjer delujemo, poznavanja kulture in ljudi. Velikokrat zaradi tega Sfor izkoristi naše znanje in lahko še posebej prispevamo k delu v Sforju," je pojasnil major Miran Kristovič, vodja kontinegetna SV v BiH. Glede na dosedanje izkušnje pa Slovenci pričakujejo uspešno delo tudi v Euforju.