Nadzor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) nad vodenjem čakalnih seznamov in čakalnih dob glede ortopedskih operacij je pokazal številne nepravilnosti. Čakalne dobe, ki jih bolnišnice sporočajo Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so prenapihnjene, kar pomeni, da je čakalna doba za nek poseg v resnici bistveno krajša, opozarjajo na ZZZS. Razloga za takšno dejanje sta po mnenju ZZZS dva: psihološki pritisk na bolnike, da bi se zaradi dolgega čakanja raje odločali za samoplačniški pregled, s čimer pridobijo predvsem t.i. zdravniki dvoživke (delajo v javnem zavodu in v samoplačniški ambulanti), drugi pa je psihološki pritisk na zdravstveno zavarovalnico, s katerim želijo doseči pridobitev dodatnega programa in financiranja.
Ortopedija je tisto področje, kjer se že vrsto let kažejo sumi nepravilnosti glede vodenja čakalnih vrst. Podobno je tudi v zobozdravstvu. Kot opozarjajo na ZZZS, redno izvajajo nadzore, problem pa je, ker gre v primerih neupravičenega preskakovanja čakalnih vrst za neke vrste korupcijo, kjer imata korist oba – tako tisti, ki omogoči nekomu, da pride prej na vrsto, kot tudi tisti, ki je prišel prej do posega. Zato so prijave takšnih dejanj žal redke.
Miha na operacijo čakal kar štiri leta
Miha iz Posavja je na prvo operacijo kolka čakal kar štiri leta. Za samoplačniško operacijo se ni odločil, saj si je ni mogel privoščiti. Drugo operacijo kolka je imel pred tremi leti, nanjo pa je čakal dve leti in pol. Miha je že upokojen, zato vsa leta čakanja na operacijo ni bil na bolniški. Če pa bi bil še zaposlen, bi mu morali za vse te mesece in leta izplačati bolniško nadomestilo. In to več deset tisoč evrov nadomestila.
Poseg bistveno cenejši od bolniškega nadomestila med čakanjem
Na ZZZS so ob upoštevanju povprečne bruto plače v Sloveniji, ki je oktobra 2014 znašala 1.543,66 evra, izračunali, da oseba, ki je zaradi bolezni leto dni na bolniški, zdravstveno blagajno stane približno 19.000 evrov letno.
Mi smo preverili, koliko to isto zavarovalnico stane operacija kolka ali kolena. Endoproteza kolka zdravstveno zavarovalnico stane od 3.185 do 13.863 evrov, endoproteza kolena pa od 5.271 do 13.863 evrov. Cene teh operacij so odvisne tudi od zahtevnosti storitve in pacienta, zato so podatki o ceni opredeljeni od minimalne do maksimalne vrednosti. V UKC Ljubljana in UKC Maribor sta ti dve operaciji dražji, saj se tema dvema ustanovama prizna poseben dodatek za zdravljenje najbolj zahtevnih zdravstvenih stanj, pri čemer se ta dodatek plača ob izvedbi vsake operacije ne glede na njeno zahtevnost, pojasnjujejo na ZZZS. Tako endoproteza kolka v UKC Ljubljana stane od 4.635 do 20.173 evrov.
V primeru našega bralca Mihe sta posega ZZZS stala dobrih 15.000 evrov, ker pa je na prvi poseg čakal štiri leta, na drugega pa še dve leti in pol, bi bil Miha zaradi bolečin in težav z gibanjem vseh teh šest let in pol ta čas na bolniški. To pa pomeni okoli 123.000 evrov dodatnih stroškov za državo ali vrednost šestih najzahtevnejših posegov.
ZZZS: Čakalne dobe so prenapihnjene
Po trenutnih podatkih, se na operacijo kolka (redno) čaka od 97 do 950 dni, na operacijo kolena pa od 36 do 760 dni. A na ZZZS opozarjajo, da so ti čakalni seznami prenapihnjeni. Dejstvo je, da bi v primeru, če bi skrajšali čakalne vrste, zmanjšali število bolniških nadomestil, prav tako bi preprečili različne zaplete.
Sedem bolnišnic sankcioniranih
Med pregledom čakalnih vrst pri 11 izvajalcih, ki izvajajo ortopedske operacije kolka in kolena, je ZZZS ugotovil preskoke oziroma sume preskokov čakalnih vrst pri vseh, sedmim pa so zaradi tega obračunali pogodbene kazni v skupni višini 48.800 evrov. Najvišjo kazen je dobila Splošna bolnišnica Novo mesto 15.200 evrov, Ortopedska bolnica Valdoltra 11.600 evrov, Univerzitetni klinični center Ljubljana 11.200 evrov, Kirurški sanatorij Rožna dolina 6000 evrov, Splošna bolnišnica Murska Sobota 2800 evrov, Splošna bolnišnica Celje 1200 evrov in 800 evrov Splošna bolnišnica Slovenj Gradec.
Kot opozarjajo na ZZZS, te kazni niso tako učinkovite, kot bi bile individualne kazni, ki bi doletele odgovorne. Kazen namreč bremeni celotno bolnišnico, učinek takšne kazni pa ni tako zelo učinkovit.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.