Za predsednika Komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Branka Grimsa je odmevno razkritje oddaje Epilog, da so ameriški in nemški obveščevalci v operaciji Eikonal tri leta prisluškovali tudi telefonskim pogovorom slovenskih državljanov, "prodajanje lanskega ali predlanskega snega", saj se je operacija začela že pred enajstimi leti in se končala pred osmimi, o njej pa se je javno večkrat govorilo v najširši evropski javnosti. Menil je še, da gre za preusmerjanje pozornosti od za Slovenijo bistvenih zadev, z varnostjo na čelu.
Grims sicer ob tem ni omenil, da je bilo doslej dejstvo, da je bilo prisluškovano tudi Sloveniji, neznano - celo predsedniku vlade Miru Cerarju!

Je pa Grims poudaril, da je z vidika varnosti za Slovenijo pomembneje bistveno povečati proračunska sredstva, namenjena za varnost, saj je "podhranjenost policije, vojske, vseh ostalih varnostnih sistemov tako velika, da bi morale biti spremembe v proračunu bistveno večje".
Po Grimsovih besedah je treba zagotoviti ne samo dodatne zaposlitve na kritičnih področjih, pač pa tudi sredstva za investicije. "Tega v tem trenutku v proračunu ni. Če je 80 odstotkov proračunskega denarja na področju varnosti namenjenega za plače, to pomeni, da se sistem ne more razvijati in tako stanje je na varnostnem področju že vrsto let. Prej je bilo to še lahko razumljivo, sedaj pa mora biti zaradi spremenjenih varnostnih razmer drugače, saj je treba zagotoviti varnost ljudi," je izpostavil Grims.
Ob tem je posebej opozoril na velik varnostni problem Slovenije v primeru, ko bi Nemci in Madžari ter Avstrijci ob migrantskem valu zaprli meje. Kot je še pojasnil, je v slovenski policiji glede na mednarodne standarde zaposlenih samo 70 odstotkov glede na schengenske standarde, v vojski pa je zaposlena samo polovica, kar sledi iz mednarodnih obveznosti.
Varnostni izzivi vedno večji
"Dejstvo je, da so se mednarodne razmere spremenile, da te spremembe niso kratkotrajne in bodo predvidoma trajale kar nekaj let in Slovenija mora biti sposobna v vsakem trenutku odgovoriti nanje," je dejal predsednik komisije. Opozoril je še, da so "drugačni varnostni izzivi, ki so bistveno večji, kot so bili kadarkoli od osamosvojitve naprej, tukaj in zdaj".
"Slovenija mora biti pripravljena, da vsak trenutek zagotovi svojo suverenost in varnost z vsemi demokratični sredstvi, ki jih ima država na razpolago, in da je vsaka državljanka in vsak državljan na ozemlju Slovenije vedno varen," je še dejal Grims.
Predlagatelj sklica nujne seje, poslanec Matjaž Nemec (SD) je v zvezi z operacijo Eikonal dejal, da je prav, da Slovenija svojim zaveznikom prenese, da je zaznala težavo. "Za nekatere je to lanski sneg, za SD pa je to vredno razprave," je še menil.
"V kolikor se Slovenci sami sebe ne bomo cenili, je težko pričakovati, da nas bodo cenili drugi. Namreč ne glede na zavezništva, se moramo zavedati, da smo v tem novem svetu Slovenec Slovencu najboljši prijatelj in temu primerno mora delovati naša država, kot suverena, samostojna država in od določenih terjati odgovore, ne glede na to, da gre za relativno staro stvar in se je od tega obdobja svet zelo spremenil," je še dejal.
Nemec: Okrepiti je treba zavedanje
Glede nadzora Sove je Nemec ocenil, da so na območju Slovenije možne izboljšave, na mednarodnem prizorišču je to sila nemogoče, predvsem pa bi bilo po njegovih besedah treba "okrepiti zavedanje, na kakšen način uporabljati komunikacijske kanale, tako kot se je to pokazalo pri arbitražnem sporazumu in izkušnje so sveže".
Zavzel se je za večje osveščanje glede ustrezne rabe komunikacijskih sredstev in tudi sam podprl povečanje proračuna za varnostno-obveščevalne in nekatere ostale službe v Sloveniji.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.