
Ciklotron je pospeševalnik delcev, ki proizvaja izotope, potrebne za izvedbo preiskav PET/CT. V Sloveniji nimamo zagotovljene lastne proizvodnje izotopov in smo zato popolnoma odvisni od dobaviteljev iz tujine. Dobava je v zadnjem času pogosto motena, pojavljajo se logistične težave zaradi transporta, cena pa je nestabilna in odvisna od monopolnega dobavitelja, opozarjajo na inštitutu.
Potrebe po preiskavah PET/CT strmo rastejo tako pri onkoloških kot neonkoloških bolnikih, saj gre za najsodobnejšo in hkrati najbolj natančno diagnostiko, ki na številnih področjih predstavlja zlati standard in lahko bistveno prispeva k izbiri zdravljenja in izidu obravnave.
Kot so sporočili po koncu seje, je stroka enotna, da Slovenija poleg nujnega povečanja števila aparatur PET/CT potrebuje tudi lasten ciklotron, ki naj bi bil zaradi lažje distribucije izotopov lociran v centru Slovenije, in sicer v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, ki že ima načrtovane prostore za ta namen. S to namero se strinjata tudi razširjeni strokovni kolegij (RSK) za onkologijo in RSK za nuklearno medicino. Konec leta 2022 so se dogovorili, da vodenje projekta prevzema Urad RS za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu.
Onkološki inštitut ob tem načrtuje uvedbo robotske kirurgije za izvajanje minimalno invazivnih posegov, ki pomenijo manj zapletov, boljše izide zdravljenja in krajšo hospitalizacijo bolnikov.
Kirurškega robota bodo uporabljali pri zdravljenju več vrst raka, med drugim pri ginekoloških rakih, raku prostate, raku debelega črevesa in danke. Ob koncu učnega procesa s kirurškim robotom bi lahko opravili okoli 150 posegov letno. Investicijo bosta financirala urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu in onkološki inštitut. Izvedba investicije je predvidena do konca leta.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.