Zakon o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, ki smo ga čakali dolga leta in je od 1. februarja v javni razpravi, je deležen prvih kritik. Krovno združenje onkoloških bolnikov ONKO NET ministrici za zdravje Milojki Kolar Celarc v odprtem pismu sporoča, da je v predlogu zakona precej nerazumljivih in zaskrbljujočih novosti, ki lahko pomembno vplivajo na kakovost življenja bolnikov z rakom, njihov socialni položaj in ne nazadnje na uspešno zdravljene in preživetje.
Predlog zakona bolniški stalež omejuje na leto dni
V predlogu zakona je namreč predvidena časovna omejitev pravice do denarnega nadomestila. Na predstavitvi reforme je ministrica dejala, da smo edina država v Evropski uniji, ki ima neomejen čas trajanja bolniškega nadomestila in pojasnila, da bo osebi, ki je bolna, po določenem obdobju potrebno najti nek status, bodisi upokojitev ali prekvalifikacija na novo delovno mesto. Bolniška bo tako omejena na eno leto, z možnostjo 18 mesecev v dveh letih.
Jutri, 4. februarja, obeležujemo svetovni dan raka, zato so se slovenske organizacije bolnikov z rakom odločile, da bodo javnost seznanile s svojimi pripombami na predlog zakona, prav tako ministrstvu za zdravje ponujajo aktivno sodelovanje v razpravi. "Predlog zakona smo pregledali in v njem prepoznali nekaj nerazumljivih in zaskrbljujočih novosti, ki lahko pomembno vplivajo na kakovost življenja bolnikov z rakom, njihov socialni položaj in ne nazadnje na uspešno zdravljene in preživetje," opozarjajo v združenju. Najbolj so zaskrbljeni zaradi sprememb na področju bolniškega staleža, ki naj bi v bodoče trajal največ leto dni. "Znano je, da je rak bolezen, ki ima številne obraze in pri kateri odkrivanje bolezni, zdravljenje in rehabilitacija potekajo različno dolgo, največkrat pa skupaj več kot leto dni. Vemo tudi, da razvoj medicine na področju zdravljenja raka vedno bolj napreduje, zato se bolniki pogosto, laže, hitreje in z veseljem vračajo nazaj v delovno okolje, kjer so koristni sebi in družbi ter njej z delom tudi prispevajo. Zato menimo, da je potrebno dolžino bolniškega staleža skrbno pretehtati za vsakega bolnika, zato skupna zakonska ureditev za vse bolnike, ne glede a vrsto bolezni, ni dobra rešitev," opozarjajo v združenju.
Začasna invalidska upokojitev rakavega bolnika ni rešitev
Po njihovem mnenju omejevanje bolniškega staleža z začasnimi ali trajnimi odločbami invalidske komisije bolnikom, ki so sicer perspektivni, da bi se vrnili nazaj v delovno okolje, lahko privede njih in njihove bližnje v veliko socialno in življenjsko stisko. Navajajo naslednje položaje, v katere lahko začasna invalidska upokojitev pripelje bolnika: bolniku se ob pravnomočni odločbi invalidske komisije zaključi delovno razmerje pri aktualnem delodajalcu. V času začasne invalidske upokojitve mu delovna doba ne teče. To pomeni, da mu osebni dohodki z invalidsko pokojnino strmo padejo, saj bolnik ne izpolnjuje pogojev za upokojitev. Dohodki posameznika ob invalidski upokojitvi so večinoma izredno nizki. Po zaključku začasnega statusa invalida je bolnik, ko je rehabilitiran in pripravljen za vrnitev v delovno okolje, nezaposljiva oseba z izredno nizkimi osebnimi prejemki in z manjkom delovne dobe za čas začasne invalidske upokojitve. Prav tako navajajo, da takšen bolnik, kljub temu da je motiviran in fizično sposoben za delo in družbeno koristnost, doživlja osebne stiske, degradacijo in socialno ali finančno stisko.
Po mnenju krovnega združenja, je na tem področju potrebno preudarno razmisliti o mehanizmih, ki bodo ščitili bolnika, ga motivirali za zdravljenje, uspešno rehabilitacijo in hitro vrnitev v družinsko in delovno okolje ter bodo koristni tudi za celotno družbo. Zato pričakujejo, da bo ministrica za zdravje v razpravo o zakonu čim prej povabila tudi zagovornike bolnikov.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.