Premier Robert Golob je z ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel danes obiskal Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor. Na delovnem sestanku s predstavniki zavoda sta se seznanila s problematiko nadgradnje onkološkega oddelka in gradnje novega infekcijskega oddelka. Po koncu obiska so spregovorili predsednik vlade, ministrica za zdravje in generalni direktor UKC Maribor Vojko Flis.
'Gradnja se nadaljuje'
Kot je povedal Golob, se je želel na lastne oči prepričati, ali se dogovor uresničuje: "Bil sem vesel, da je gradbišče zaživelo in da se dogovori izvajajo." Ogledal si je tudi prostore onkologije, pri tem pa se je zahvalil zaposlenim na onkologiji v Mariboru za njihovo predanost in požrtvovalnost. "Zadovoljen sem, ker vidim, da se stvari premikajo," je dejal.
"Gradbeno dovoljenje je dokončno ne glede na odkup stavbe, stroji so na gradbišču, zato spor s stanovalci ne vpliva več na gradnjo onkologije," je poudaril Golob. "Današnji interes je bil v tem, da investicijo premaknemo naprej. Vsem nam je glavni interes, da bolniki čimprej pridejo do dostojnih prostorov," je poudaril. Dejal je še, da je cela država talec tega, da se ima vsak v tej državi pravico pritožiti: "Imamo pač takšno zakonodajo, da se lahko vsak, ki je sosed, upravičeno pritoži. Izkoristili so vse možnosti, ki so bile na razpolago, da so se pritoževali na že pridobljeno gradbeno dovoljenje. Danes so te možnosti, da bi zaustavili gradnjo, izčrpali. O tem smo se prepričali."
Matej Arčon pa je po seji vlade sporočil, da so na podlagi sredstev, ki so že zagotovljena v proračunu, v načrt razvojnih programov uvrstili tudi odstranitev objektov na Masarykovi. "Objekte bomo lahko odstranili, ko bo tudi z vsemi deležniki potrjena cenitev. Za vse bolnike se mi zdi pomembno, da se gradnja začne in se bo intenzivno izvajala v predvidenih rokih."
Prevolnikova obljublja, da bodo izgubljeni čas nadoknadili
Vojko Flis je poudaril, da je zaplet s stavbo iz Masarykove v ospredju še iz leta 2009, zadeva pa se je vedno bolj zapletala: "Od leta 2020 do 2022, ko se je delala projektna dokumentacija za novo onkologijo, je takratno ministrstvo stavbo iz te izločilo. To pa nam še zdaj povzroča težave."
Zaposlenim se je za potrpežljivost, požrtvovalnost in dobro delo zahvalila tudi ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. Dodala je, da se gradnja intenzivno nadaljuje, verjame tudi, da se bo uspešno nadaljevala. "Sprejeli bomo tudi ukrepe, s katerimi bi pospešili projekt in nadoknadili izgubljeni čas zaradi zastoja gradnje," je obljubila.
Prvi obsevalnik bi lahko dobili v prvi polovici leta 2025
Direktor urada za investicije na ministrstvu za zdravje Tomaž Pliberšek je zagotovil, da so dosegli dogovor glede menjave obsevalnikov, ki se, kot poudarjajo v UKC Maribor, nenehno kvarijo: "Sredstva so zagotovljena, pripraviti moramo še razpisno dokumentacijo. Če bo razpis v minimalni časovnici, bi lahko prvi obsevalnik dobili v prvi polovici leta 2025." Na vprašanje, kakšni bodo dodatni stroški gradnje onkologije zaradi zamude pri gradnji, pa Pliberšek še nima odgovora.
Spomnimo: Spor s stanovalci, kaotične razmere na gradbišču
Onkološki bolniki iz Maribora zbirajo denar za odkup stanovanj na Masarykovi, s čimer želijo zagotoviti gradnjo onkologije, kot je zapisana v gradbenih načrtih. Zaradi pritožbe stanovalcev, ki niso želeli prodati stanovanj po ceni, ki jim jo je ponudilo ministrstvo za zdravje, ker je, kot pravijo, prenizka, je namreč gradnja onkologije zastala.
Posledično onkološki bolniki prejemajo zdravljenje sredi gradbišča. Po več kot mesecu dni opozarjanja na nevzdržne razmere so se odgovorni vendarle zganili.
Potem ko so onkološki bolniki sporočili, da bodo sami začeli zbirati finančna sredstva za onkologijo v Mariboru, saj se kljub glasnim opozorilom nič ne premakne, gradnja nujno potrebnega novega stolpiča pa stoji, je le bil narejen prvi korak. Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu je izvajalca gradbenih del že napotil na gradbišče, da nadaljuje s širitvijo onkologije v Mariboru. Dobili so namreč potrdilo o dokončnosti gradbenega dovoljenja.
A še vedno ostaja spor z lastniki stanovanj na Masarykovi, za katerega ni jasno, kako bo vplival na nadaljevanje gradnje. Od 14 jim je doslej uspelo pridobiti le pet soglasij lastnikov. Ti naj zahtevali še okoli 500 tisočakov. Onkološki bolniki so tako sporočili, da bodo denar zbirali sami, na ministrstvu pa na to odgovarjajo, da je denar za širitev onkologije Maribor zagotovljen. Kot so poročali v oddaji 24UR ZVEČER, medtem ko direktor urada za investicije na ministrstvu za zdravje Tomaž Pliberšek vztraja, da so cenilci prebivalcem Masarykove postavili pošteno ceno, stanovalec Drago Fišer poudarja, da se s ponujenim denarjem na trenutnem nepremičninskem trgu ne da kupiti novega doma.
KOMENTARJI (377)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.