Kar 45 odstotkov Slovencev živi na območjih, kjer je zrak prekomerno onesnažen s prašnimi delci, medtem ko v EU ta delež znaša 28 odstotkov. To še kako vpliva na kakovost, pa tudi na dolžino življenja. Lahko bi rekli, da prebivalci mest, ki se soočajo s prašnimi delci, živijo približno dve leti manj, je dejal državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor Zoran Kus. Postregel je še z enim podatkom: v Sloveniji je na leto kar 1700 prezgodnjih smrti zaradi posledic bolezni, ki jih povzroča onesnaženje s prašnimi delci.
Kus je med povzročitelji izpostavil energetiko, promet in industrijo. Težave so največje v Zasavju, Ljubljani in Mariboru, za te kraje naj bi naslednje leto pripravili sanacijske programe.
S problematiko se je seznanila tudi vlada, ki je na današnji seji sprejela operativni program varstva zunanjega zraka pred onesnaževanjem z delci PM10 (oznaka pomeni delce, manjše od 10 mikrometrov). Kus je ob tem spomnil, da je Slovenija februarja prejela opomin Evropske komisije zaradi preseganj mejnih vrednosti koncentracije delcev PM10 v zunanjem zraku v letih 2006 in 2007. Komisija je Sloveniji očitala, da ni sprejela niti programa niti ukrepov, s katerimi bi zagotovila, da koncentracije PM10 v zunanjem zraku ne presegajo mejnih vrednosti.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.