''SCT je že pričela tožbeni postopek zoper angleški Ceramicoat (podjetje, ki je nameščalo protipožarni omet v šentviškem predoru, op.a.). 11. julija 2008 je pred pristojnim sodiščem v Ljubljani pričel postopek za zavarovanje dokazov, ki ga je sodišče odobrilo in imenovalo sodnega izvedenca gradbene stroke, ki ugotavlja vzroke za odpadanje protipožarne zaščite. Na podlagi ugotovitev bo SCT s sodnimi postopki nadaljeval, in sicer zoper vsakogar, za katerega bo z izvedeniškim mnenjem ugotovljeno, da je na njegovi strani vzrok za odpadanje protipožarne zaščite,'' so sporočili iz SCT. ''Ob vsem povedanem s strani predstavnikov Darsa, kjer so končno tudi sami ugotovili, da SCT ni edini krivec za nastale napake, pa ne razumemo dejstva, da je Dars v medijih napovedal odškodninsko tožbo le zoper SCT!?'' so še zapisali.
Predsednik uprave Darsa Tomislav Nemec je včeraj zatrdil, da uprava družbe za dogodke v stari galeriji predora Šentvid ni odgovorna. Izvorna napaka je po njegovem mnenju na izvajalcu, krivdo za težave pa nosijo tudi projektant, nadzorni inženir in Zavod za gradbeništvo Slovenije (ZAG), ki je še pred odprtjem predora opravil analize o kakovosti gradnje. "Očitno strokovnjaki ne izvajajo dela optimalno. Tej zgodbi pa botrujejo projektanti in nadzor," je zatrdil.
Žerjav Mateju poslal 'skriti' dokument
Minister za promet Radovan Žerjav je medtem sporočil, da je šele v torek prejel informacijo, da je do odpadanja protipožarnega ometa v stari galeriji predora Šentvid prišlo že aprila. Dokument, ki ga je že posredoval ministru za notranje zadeve Dragutinu Mateju, naj bi po njegovih besedah služil v kriminalistični preiskavi o zapletih pri izgradnji predora.
Kot je danes na novinarski konferenci v Ljubljani, namenjeni predstavitvi dela ministrstva v tem mandatu, povedal Žerjav, je za nanos protipožarnega ometa v stari galeriji šentviškega predora izvedel šele 1. julija, ko je ta prvič odpadel v odprtem predoru. "Včeraj pa sem prejel zapisnik nadzornika, projektanta, ZAG in SCT z dne 23. aprila, da je 20. aprila prišlo do odpada ometa in da je izvajalec po pregledu celotne galerije ugotovil mesta odstopanja (diletacijske plošče), ki jih bo saniral," je povedal minister.
Aprilskega odpadanja protipožarnega ometa na tehničnem pregledu ni nihče omenjal, je poudaril Žerjav. "Če ta dogodek aprila ni bil problem in tudi ni predstavljal problema ob tehničnem pregledu, pa bi moral nekdo nanj opozoriti 1. julija, ko je odpadel omet," je prepričan.
Žerjav za celoten zaplet s šentviškim predorom še vedno krivi izvajalca, družbo SCT. Bi pa lahko del odgovornosti po njegovih besedah nosil tudi nadzor, ki bi moral ugotoviti, ali je vezni sloj pri nanosu protipožarnega ometa sploh potreben. "Če bi moral biti, pa ga ni, je krivda deljena," je dejal minister.
Nadzorni svet Darsa predlaga dodaten super nadzor
Oglasil pa se je tudi nadzorni svet Darsa, ki je na današnji seji sprejel več sklepov v zvezi s predorom Šentvid. Od uprave družbe zahteva vso dokumentacijo v zvezi s protipožarno zaščito v predoru ter ji predlaga, da uvede dodaten super nadzor po posameznih projektih, ki se izvajajo.
Nadzorniki od uprave družbe zahtevajo dostavo pogodbe, ki je bila podpisana za protipožarno zaščito v predoru Šentvid, s prilogami in poročilo o dogodkih v zvezi s protipožarno zaščito v predoru. Poleg tega pa še, da je zagotovljena popolna varnost, preden se predor Šentvid ponovno odpre ter da služba za notranjo revizijo do 1. septembra pripravi poročilo v zvezi s protipožarno zaščito v šentviškem predoru.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.