Vlada je danes sprejela uredbo o določitvi indeksov vrednosti nepremičnin, s katero se konec leta 2011 izračunane vrednosti nepremičnin v registru geodetske uprave znižujejo za od 10 do 30 odstotkov. Povprečno znižanje znaša 17 odstotkov, kar po besedah ministra za infrastrukturo Sama Omerzela pomeni za toliko nižji davek na nepremičnine.
Vrednosti so se najbolj znižale lokalom, pisarnam in zemljiščem za gradnjo
Vrednosti nepremičnin so se v zadnjih treh letih zelo znižale, je odločitev za novo ovrednotenje vrednosti nepremičnin pojasnil Omerzel. Najbolj so se znižale cene lokalov, pisarn in zemljišč za gradnjo. "Z indeksacijo se bodo vrednosti nepremičnin zmanjšale in posledično se bo zmanjšal davek na nepremičnine," je dejal Omerzel. Davek na nepremičnine, ki je še v usklajevanju, bo po načrtih vlade uveden leta 2014.
Z indeksacijo se vrednosti v registru nepremičnin – ki bodo med drugim osnova za davek na nepremičnine – prilagaja tržnim cenam. Za nobeno vrednostno cono ni predlagano zvišanje vrednosti, vrednosti stanovanj in hiš pa bodo znižane na območju Primorske, osrednje Slovenije, Gorenjske, Dolenjske ter okolice Maribora in Celja.
V Ljubljani bodo vrednosti stanovanj znižane za okoli 17 odstotkov
Vrednosti stanovanj bodo za od 16 do 17 odstotkov znižane v središču Ljubljane, Postojni, Novi Gorici, Idriji in na območju Bohinja, za do 15 odstotkov bodo nižje na območju južno od Ljubljane, v okolici Nove Gorice in pri Litiji. Na največ območjih bodo znižane za od 10 do 12 odstotkov, in sicer na širšem območju Ljubljane, Maribora, Novega mesta, Radovljice, v Celju, Kranju, na Jesenicah, na Obali, Krasu in v Posočju.
Vrednosti hiš bodo za 25 odstotkov znižane v okolici Jesenic, za 24 odstotkov v nekaterih predelih Ljubljane, za od 19 do 20 odstotkov na območjih severno in zahodno od Ljubljane, na Obali, na Bohinjskem in na območju Kranjske Gore, za 14 do 15 odstotkov med drugim na območju od Ljubljane proti Vrhniki, na delih Gorenjske, v okolici Celja, deloma ob povezavi med Ljubljano in Dolenjsko, na območju južno od Maribora. Za od 12 do 10 odstotkov bodo nižje med drugim na Krasu, Primorskem, širšem območju Novega mesta.
Največje znižanje bo pri pisarnah in lokalih na območjih večjih mest, in sicer za 25 odstotkov v Novi Gorici in Mariboru, za 19 odstotkov v delu Ljubljane, za 10 odstotkov bodo vrednosti znižane večinoma na Gorenjskem.
Vrednost zemljišč za gradnjo stavb bo za 25 odstotkov znižana na delih Obale, v Postojni, deloma v Ljubljani in naprej proti Gorenjski, v okolici Bleda in Bohinja ter na območju ob povezavi proti Kranjski Gori. Za od 20 do 19 odstotkov bodo znižane na območjih Notranjske, Dolenjske, tudi Ptuja in Kranja, za od 17 do 15 odstotkov med drugim ob povezavi proti Kočevju, na območju Brežic, ponekod na Gorenjskem, na območju Celja, za od 12 do 10 odstotkov na Goriškem, severno in jugovzhodno od Ljubljane ter ponekod na Gorenjskem.
Za industrijske stavbe bo znižanje 20-odstotno na območju Maribora, 15-odstotno na širših območjih od Slovenske Bistrice in Ptuja do meje z Avstrijo, 10-odstotno bo znižanje na Obali, Krasu, v Ljubljani in širši okolici, na Gorenjskem, Celjskem, Dolenjskem, v Zasavju, tudi na Koroškem.
Za kmetijska zemljišča in gozdove se vrednosti ne bodo spremenile, saj ugotovljene spremembe niso presegale 10 odstotkov vrednosti.
To je prva indeksacija po določitvi vrednosti nepremičninam konec leta 2011. Novo indeksacijo bodo opravili, če se bodo cene v sklenjenih poslih na določenem območju in za določene nepremičnine v naslednjem letu dni spremenile za več kot 10 odstotkov.
Občine zagrozile z ustavno presojo nepremičninskega zakona
V Združenju občin Slovenije in Skupnosti občin Slovenije čakajo na poziv vlade, da se v ožji delovni skupini glede zakona o davku na nepremičnine sestanejo in poiščejo rešitve, ki ne bi bile škodljive za občine in njene prebivalce. Predsednik združenja Robert Smrdelj je poudaril, je ta davek za občine popolnoma nesprejemljiv, zato Smrdelj ponovno poziva vlado, da kot vir občin ohrani obstoječe nadomestilo za stavbno zemljišče, država pa naj najde rešitev za izpad sredstev, ki jih iz tega naslova pričakuje. Ob tem je napovedal ustavno presojo, če bo vlada vztrajala pri "svojem".
Podobno menijo v Skupnosti občin Slovenije. Kot je poudarila generalna sekretarka SOS Jasmina Vidmar, vsi ukrepi ne gredo samo na škodo občin, ampak tudi na škodo ljudi. Lahko se zgodi, ne le da občine ne bodo imele sredstev za investicije, ampak ne bodo imele tudi sredstev za financiranje tekočih nalog, za financiranje infrastrukture, vrtcev, šol, kulturnih domov in podobno.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.