Prihodnji teden se bo DZ sestal na dveh izrednih sejah. Prva bo v sredo, na kateri bodo poslanci na zahtevo SDS razpravljali o upravljanju državnega premoženja. Druga, ki so jo zahtevale koalicijske stranke, bo sledila v četrtek in petek, ko javnost nestrpno pričakuje tudi objavo rezultatov stresnih testov v bankah.
Prav v tistih dneh bo na dnevnem redu DZ tudi interpelacija zoper notranjega ministra Gregorja Viranta. V opoziciji so prepričani, da Virant pri svojem delu škoduje Sloveniji. Poleg očitkov o škodovanju podeželju in neetičnem ravnanju mu očitajo še zakon o odškodninah izbrisanim z nejasnimi finančnimi posledicami ter po njihovem škodljive in neustavne dogovore s sindikati. Virant ocenjuje, da očitki stojijo na trhlih tleh in letijo pravzaprav na stvari, na katere je ponosen.
Na začetku sredine izredne seje se bo DZ seznanil z obvestilom premierke Alenke Bratušek, da bo po odstopu gospodarskega ministra Stanka Stepišnika njegovo funkcijo začasno opravljal finančni minister Uroš Čufer, ter da bo po odstopu ministra za zdravje Tomaža Gantarja zdravstveni resor začasno vodil zunanji minister Karl Erjavec. Čufer bo posle od Stepišnika prevzel predvidoma v drugi polovici prihodnjega tedna, primopredaja poslov med Gantarjem in Erjavcem pa bo že v ponedeljek.
Interpelacija grozi tudi Omerzelu
Pod drobnogledom se je zaradi poslov svojega podjetja Lastinski z državo kmalu zatem znašel minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel. Stranka DL, iz katere prihaja, mu je stopila v bran, medtem ko je podpora koalicijskih partneric bolj majava. Omerzelu, ki se je v petek zagovarjal pri Bratuškovi, se namreč v primeru, da ne bo odšel sam oziroma da premierka ne bo ukrepala, obeta interpelacija. Slednjo je napovedala SDS, gotova je podpora NSi in verjetno SLS.
Čeprav naj bi v skladu s koalicijsko pogodbo partnerji podprli ministre ob morebitni interpelaciji, je lahko tudi drugače, če obstajajo argumenti, je dejal vodja poslancev SD Matjaž Han. Tudi v PS so opozorili, da so z odstopom Stepišnika postavljeni visoki standardi, ki jasno kažejo, kako bi moral ravnati Omerzel. Prvak DeSUS Erjavec računa na Omerzelovo modrost, da bo razbremenil vlado, če bo treba.
Omerzel bo svojo plat zgodbe pojasnil še poslanskim skupinam. Začel naj bi v ponedeljek. A je Han že povedal, da ta trenutek ne vidi potrebe po sestajanju z Omerzelom, pač pa je SD na to pripravljena v primeru interpelacije.
KOMENTARJI (1271)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.