Slovenija

Omejiti dostop do sodišča

Ljubljana, 28. 03. 2007 10.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Parlament je podprl predlog ministra za pravosodje, po katerem bi ustavno sodišče zmanjšalo svoje zaostanke.

Državni zbor je z večino glasov podprl spremembe zakona o ustavnem sodišču, ki omejujejo možnosti vlaganja ustavnih pritožb v tako imenovanih 'bagatelnih zadevah', na ta način pa naj bi po besedah pravosodnega ministra Lovra Šturma predvidoma do konca leta 2008 odpravili večino zaostankov, ki so na ustavnem sodišču nastali zaradi "enormnega povečanja" ustavnih pritožb.

Žrtev lastnega uspeha

Preobremenjeni ustavni sodniki: Po iz sodnih zaostankov z omejitvijo dostopa do ustavnega sodišča
Preobremenjeni ustavni sodniki: Po iz sodnih zaostankov z omejitvijo dostopa do ustavnega sodišča FOTO: POP TV

Šturm namreč ugotavlja, da naj bi ustavno sodišče začelo postajati "neke vrste žrtev lastnega uspeha". Če bi obremitev ustavnega sodišča postala trajna, "to ne zmore več opravljati svoje ustavne naloge najvišjega organa varstva ustavnosti in zakonitosti in s tem tudi najvišjega varuha človekovih pravic," je poudaril Šturm.

Omejitev dostopa do ustavnega sodišča bo veljalo za spore majhne vrednosti po zakonu o pravdnem postopku, za pritožbe, povezane s stroški sodnih postopkov, motenje posesti in za prekrške. "Vendar pa ta izjema ni absolutna,"
opozarja Šturm, "saj bo v zakonu ostala možnost, da ustavno sodišče v posebno utemeljenih primerih vseeno odloča o ustavni pritožbi v korist pritožnikov."

Začasnega sodnika ali sodnico bodo žrebali

Ustavno sodišče
Ustavno sodišče FOTO: Dare Čekeliš

Predlog zakona tudi podrobno ureja vprašanje začasnega nadaljevanja mandata sodnika ustavnega sodišča za primere, ko nov sodnik ni pravočasno izvoljen. Tako naj bi ustavni sodniki z žrebom izbrali tistega, ki bo nadaljeval s svojim delom, dokler državni zbor ne bo izvolil novega člana ustavnega sodišča. To je po trditvah pravosodnega ministrstva v navadi v določenih mednarodnih organizacijah oziroma na mednarodnih sodiščih.

V predlogu zakona je tudi natančneje predpisano, kako hitro oziroma po kakšnem postopku mora predsednik republike delovati, če predlagani kandidat za ustavnega sodnika ni bil izvoljen v državnem zboru, in iz katerega kroga oseb sme v takem primeru izbirati nadaljnje kandidate.

Poslanke in poslanci so z 59 glasovi za in petimi proti sklenili, da je novela zakona o ustavnem sodišču primerna za nadaljnjo obravnavo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User110669
28. 03. 2007 13.26
kolk to ogabno smrdijo!!! iuuuu! Upam, da se vsaj oni ne vohajo..