Slovenija

Omejevanje dela zdravnikom ne bo šlo tako gladko

Ljubljana, 03. 04. 2025 06.00 | Posodobljeno pred dvema dnevoma

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
24UR ZVEČER
Komentarji
54

Kljub pismu več kot 4000 zdravnikov, ki opozarjajo na morebitno zmanjšanje obravnave pacientov, in kljub njihovemu pozivu poslancem, naj ne sprejmejo novele Zakona o zdravstveni dejavnosti, ker bo ta po njihovih besedah neposredno vplivala na življenja ljudi, je vladajoča koalicija z glasovi Gibanja Svoboda, Levice in Socialnih demokratov novelo sprejela. Odločitev sta v oddaji 24UR ZVEČER komentirali predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović in poslanka Gibanja Svoboda Tamara Kozlovič.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: O noveli Zakona o zdravstveni dejavnosti
    11:06
    Iz 24UR ZVEČER: O noveli Zakona o zdravstveni dejavnosti
  • Iz 24UR ZVEČER: Koalicija sprejela novelo
    03:52
    Iz 24UR ZVEČER: Koalicija sprejela novelo

Poslanci so kljub opozorilom in pozivom več kot 4000 zdravnikov, kar je polovica zdravnikov v Sloveniji, sprejeli novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti. Predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović je povedala, da jih je to presenetilo. "Pismo in komentarje k zakonu smo argumentirali in skušali karseda skrbno oceniti posledice tako z obširno anketo, ki smo jo opravili jeseni, kot tudi s številnimi pogovori z zdravniki in tudi vodstvi zdravstvenih zavodov. Večinsko mnenje je bilo, da bodo posledice v smeri zmanjševanja obsega zdravstvenih storitev in da novela ne bo prinesla tistega, kar si seveda prebivalci, pa tudi zdravniki želimo – da bi lahko čim več in čim bolje delali," je pojasnila. 

Poslanka Gibanja Svoboda Tamara Kozlovič je opomnila, da so s 50 glasovi za sprejeli Zakon o zdravstveni dejavnosti in ne zakon, ki rešuje vse težave v zdravstvu, o katerih se govori že 20 let. "Opozorila Zdravniške zbornice smo vzeli resno, večkrat smo se sestali, nekaj njihovih predlogov smo tudi upoštevali, kot tudi nekaj predlogov drugih deležnikov," je povedala. 

V sredo so sicer sprejeli še dva druga zakona s področja zdravstva (Zakon o medicinskih pripomočkih in Zakon o poklicnih kvalifikacijah v zdravstvu). Kot pravi Kozlovičeva, gre za korake, ki naslavljajo pomanjkanje kadrov, povečanje kakovosti in dostopnosti zdravstvenih storitev in medicinskih pripomočkov. "Vsem pacientom je v korist, da imajo urejen zdravstveni sistem, in ravno zakon postavlja pravila, ki so jasna za vse. Prav zdravstveni delavci so tisti, ki so opozarjali, da je treba postaviti jasna pravila. Pogrešam, da zdravniki ali drugi zdravstveni delavci morda niso temeljito prebrali besedila zakona," je dejala. 

'Želeli bi, da bi se zdravstvene reforme lotili pri organizaciji dela v zdravstvenih zavodih'

"Mislim, da smo zakon zelo temeljito prebrali," je odvrnila Beovićeva, saj da so napisali tudi konkretne amandmaje za področja, za katera menijo, da bodo zmanjšala obseg zdravstvenih storitev. "Strinjamo se s tem, da gre za ureditev, ne moremo pa se strinjati z omejitvami, ki bodo zmanjšale dostopnost do storitev," je dodala in pojasnila, da omejitve ne bodo takoj stopile v veljavo in da bo trajalo še kakšno leto, da se bodo pokazale vrzeli. 

"Predvsem neposredno bo ta zakon prizadel dejavnosti, ki se delno izvajajo tržno. Kolegi se bodo morali odločiti, ali bodo delali v javnem ali tržnem zdravstvenem sistemu. In prav na tak način se je v državah nekdanje Jugoslavije razvil močno okrepljen tržni del zdravstva. Tega se bojimo in to je ena naših glavnih skrbi. Želeli bi, da bi se odločevalci zdravstvene reforme lotili pri organizaciji dela v zdravstvenih zavodih in izboljševanja pogojev za delo vseh zdravstvenih delavcev, ki so za marsikoga neprivlačni, in kader posledično odhaja ter onemogoča izvajanje zdravstvenih storitev," je povedala. 

Kozlovičeva se z njo ni strinjala. Pojasnila je, da ima zakon več ukrepov – eden od njih je ta, da v neprekinjeno zdravstveno varstvo vključuje vse zdravstvene delavce, ki delajo v javni zdravstveni mreži. "To je na predlog ravno zdravniških organizacij," je poudarila. S tem ukrepom se razbremenjuje danes obremenjen kader, ki dela na urgencah ali v drugih oblikah dežurnih služb. 

Še eden od ukrepov so podjemne pogodbe z lastnimi zaposlenimi. "To sem slišala na strateškem svetu za zdravstvo, da predstavniki javnih zdravstvenih zavodov že desetletja opozarjajo, naj se sprejme ukrep, da se tistim zaposlenim, ki želijo pri matičnem delodajalcu delati več in se ne želijo voziti drugam, to omogoči," je dejala. Kar novi zakon tudi res omogoča, hkrati pa so te pogodbe za določen čas tudi davčno ugodnejše, je pripomnila. 

Delavce naslavlja tudi ukrep nagrajevanja, ki ga je že uvedla plačna reforma, a bo v zdravstvu v veljavo stopila prej. "Tukaj je velika odgovornost na direktorjih javnih zdravstvenih zavodov, da postavijo pravičnejši sistem nagrajevanja, da bodo nagrade prišle do tistih, ki v rednem delovnem času naredijo bistveno več kot drugi," je pojasnila. 

Tamara Kozlovič in Bojana Beović
Tamara Kozlovič in Bojana Beović FOTO: POP TV

Kaj pa določilo, ki pravi, da mora zaposleni nadure opravljati v javnem zavodu? "Če se bo tako odločil," je odvrnila Beovićeva. "Nagrajevanje po podjemni pogodbi je vsaj za tistega, ki plačuje, bistveno dražje, za tistega, ki jo prejema, pa slabše, kot je trenutna ureditev. Kar se tiče zagotavljanja neprekinjenega zdravstvenega varstva, to je bilo možno že po dosedanji zakonodaji, dejansko se je izvajalo na primarni ravni, na sekundarni ravni pa ministrstvo ni sprejelo programa, ki bi ga moralo. Zakon na tem področju ne prinaša bistvenih novosti," je bila kritična. 

Delo pri drugem delodajalcu, tudi v javnem sektorju, bo oteženo za tiste, ki bi želeli delati pri enem in drugem delodajalcu, še pravi Beovićeva. "Poleg tega bo povsem prepovedano delo v tržni dejavnosti. Kolegi se bodo morali odločiti in zapustiti javne zdravstvene zavode. Gre za nekatere stroke, ki so po svoji vsebini take, da se izvajajo na tržnem področju. Tukaj bo seveda nastal primanjkljaj. Takih zdravnikov ne bo veliko, ker so to majhne stroke, vendar bo prišlo do hudih vrzeli in sprememb na področju teh strok. Nekaterih stvari v Sloveniji pač ne bomo imeli," je še povedala. 

Bodo zahtevali ustavno presojo zakona?

Fides bo odločal o tem, ali bodo vložili zahtevo za ustavno presojo zakona. Zdravniška zbornica sicer ustavne presoje ne more vlagati, bodo pa pri tem podprli kolege. "Gre za dolžnost. Če zakon posega v ustavne pravice ljudi, je prav, da se vloži zahteva za ustavno presojo," je povedala Beovićeva. 

Kozlovičeva je povedala, da je zdravstveno varstvo ustavna pravica. "Menimo, da je ta pravica nad individualno pravico posameznika," je povedala. "V zakonu smo se potrudili javni interes utemeljiti skozi različne člene. Ali je kaj ustavno sporno, bo ugotavljalo ustavno sodišče. Mi smo v središče postavili pacienta, njegovo zdravstveno varstvo. Mislimo, da je to naloga države, da primarno poskrbi za pacienta," je pojasnila. 

"Žal v tem zakonu o pacientu ni besede. Gre samo za regulacijo zdravstvenih delavcev in to ne na način, da bi lahko delali več, ampak na način, da bi delali bolj regulirano in na nekaterih področjih manj. To so dejstva," je odvrnila Beovićeva. 

"Dejstvo je, da je za pacienta pomemben urejen zdravstveni sistem. Zato od poklicev, kot je zdravništvo, humanistična dejavnost, težko sprejmem, da tega ne opazijo. Koalicijo so vodili iskreni nameni, da zagotovimo boljšo oskrbo, boljšo dostopnost, boljšo kakovost za pacienta, s tem, da smo želeli podpreti tudi zdravstvene delavce in tudi njim zagotoviti nagrado za delo, ki ga opravljajo," je še povedala Kozlovičeva. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (54)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zrela hruška
03. 04. 2025 13.51
-5
tovarišica beovic, nimate pojma kaj govorite! spakirajte v penzijo, prijazen nasvet. 😁😅
Smuuki
03. 04. 2025 15.41
+3
Zrela hruška prijazen nasvet. Ne komentiraj stvari ki jih niti slučajno ne razumeš. Primi se bolj preprostega dela. Tam do prekladanja je zgornji limit
mali.mato
03. 04. 2025 13.35
+6
Ta prepoved je diskriminatorna do zdravnikov. V javnem sektorju je ogromno dvoživk, ki delajo za svoj dobiček. Od profesorjev, novinarjev, sodnikov, uslužbencev v JU,.... Dajmo še tem prepovedat dvoživkarstvo!
zrela hruška
03. 04. 2025 13.56
-4
nikamor ne bodo šli dohtari, v JZ jim je lepše... kdo jih bo pa privat "fojtrau"!? 🤣🤣
Smuuki
03. 04. 2025 15.44
+1
Ko bodo delali na s.p. se bo zmanjšal javni sektor.
Castrum
03. 04. 2025 12.41
+6
Ko bodo zaslepljenčki končno uvideli in razumeli da levičarji peljejo javno zdravstvo v privatizacijo, bo že vse javno sprivatizirano.
Smuuki
03. 04. 2025 15.16
+2
Po sistemu slovenskih železnic. Zdravstveni domovi, bolnice bodo javne beri državne, usluge privat. Ni druge možnosti
Castrum
03. 04. 2025 12.37
+5
Če ta zakon obvelja, potem je logično kaj se bo zgodilo - zdravniki, ki bodo odšli iz JZ in se zaposlili pri zasebniku, bodo potem z individualnimi pogodbami izvajali deajvnosti za javne zavode. Zakaj? Ja madona, zato ker drugih zdravnikov ne bo! In kaj to pomeni? To pomeni, da ta KOALICIJA ruši javno zdravstvo in pospešeno uvaja ZASEBNO, ali drugače povedano - privatizacijo javnega zdravstva!
Smuuki
03. 04. 2025 12.15
+5
Pri nas so javni samo še social transferji. Verjamem da se tresete ko se bo poseglo v to materijo
Smuuki
03. 04. 2025 15.43
+1
Ko bo uasebni sektor posegel še na to področje vas namesto nakazila čaka povabilo na delo. Po opravljenem delu se izvede še plačilo. Od začetka bo hudo sčasoma se pa navadiš. 😀😀😀😀😃
TNT4U
03. 04. 2025 12.14
+5
Sledili so Kebrovim zahtevam, da je potrebno ukiniti dvoživkarstvo, nihče pa ni pomislil kaj bo po tem, ko javni zavodi ne bodo imeli več kadra in bodo zaradi tega morali ukinjati dejavnosti. Nezrelo, sorry
Castrum
03. 04. 2025 12.37
+3
Verjamem, da sem zgoraj to dobro razložil!
ArkaMast
03. 04. 2025 11.58
-1
Za enkrat je + , da se definira kaj je javno in kaj je zasebno. Samo to. Podlaga za kar koli naprej. ... Ne more biti kar vse v kalni vodi.
mali.mato
03. 04. 2025 13.32
+2
Javno = državno + zasebno. Kapiš? Vse je javno.
JApajaDAja
03. 04. 2025 11.33
+6
kdaj nastopi veljavnost tega zakona, da si lahko splaniram finance in obolenja....?
Bozjidar
03. 04. 2025 11.00
+2
Seveda se branijo,da bi ostali brez privilegijev,vsaka cast zdravnikom,ki jim je delo tudi poslanstvo,ne samo denar
Smuuki
03. 04. 2025 12.09
+5
Za kaj delaš ti? Za denar kot vsi ostali. Kolikor si sposoben, kolikor si boljši od drugih več ga zaslužiš. Če si na spodnjem dnu po lastni izbiri ker si se dal v cono udobja ne oviraj boljših pri zaslužku. Skušaj napraviti kaj iz sebe in zasluži več. Kdo te ovira? Lenoba?
Smuuki
03. 04. 2025 10.57
+9
Če dovoliš dodatno delo moraš vsem ali nikomur. Tudi pv ni izjema
mali.mato
03. 04. 2025 09.50
+7
Če tole ne bo padlo na US, bo pa na ESČP.
zmerni pesimist
03. 04. 2025 09.32
+6
In ti je uredil privatnik ki je slučajno PV
petka5
03. 04. 2025 09.27
-6
Kakšno ustavno pravico in imajo omejeno dohtarji?
NotMe
03. 04. 2025 10.15
+4
Ali snažilka lahko popoldne dela pri Čistko d.o.o in si popravi minimalca iz ukclj?
Smuuki
03. 04. 2025 10.56
+5
Niso v enakem položaju kot šolniki, poslanci, predsednik vlade. Vsi smejo opravljati dodatno delo. Omejitev velja samo za zdravnike kar je za njih diskriminacija. Žal
Mclaren
03. 04. 2025 09.14
-10
Požrešnost je treba omejiti.
Smuuki
03. 04. 2025 12.04
+1
Se strinjam. Začni pri pv, vsi ministri levice imajo svoj nvo, vsi profesorji prodajajo znanje na zasebnih fakultetah, veliko tv novinarjev ima s.p. in voxijo prireditve, poslanci opravljajo delo poleg službe poslanci. To nikogar ne moti zdaj je pogrom na zdravnike. Mar ni to dvolično, diskrididatorno? Maljevca nič ne moti da izdatno financiramo njegov nvo 8.marec? Precej po domače je to. Ti smeš ti ne smeš. Po katerem kriteriju so izbrali tako odločitev? Pv dokazano več časa nameni svoji firmi kot državi. Koga to kaj moti? Čakalna vrsta je 3+. Tri leta vlada pa nima kaj pokazat. To res nihče ne opazi? Je to res tako vzorno? Svojo nesposobnost, nedelavnost skuša prikriti z akcijo nad zdravniki z namenom preusmerjanja pozornosti.
Smuuki
03. 04. 2025 12.13
Ti si kar sam omejil. Vklomil si menu lenoba in si ostal na repu. Če želiš kaj spremeniti spremeni sebe. Skušaj več iztržiti iz sebe. Kako to narediš? Se nehaš ukvarjati z drugimi in ta čas nameniš sebi in bo rezultat kmalu viden na prihodkovni strani. Zelo preprosto je to. Terja pa nekaj samodiscipline. Verjam da to zmoreš
Smuuki
04. 04. 2025 11.41
Ko se pogovarjamo o omejevanju požrešnosti ste ta trenutek prejemniki social transferjev daaaleč najbolj požrešni za nič delati. Poglej številke koliko nas stanete da pljuvate po pridnih ki vas hranimo in vzdržujemo. Hvaležnost po levo
Julijann
03. 04. 2025 09.01
+8
Zakaj to ne velja za vse? Vsak, ki dela v javnem , nima kaj potem služit zasebno. Lep primer je novinar v javni RTV, Bergant.
petka5
03. 04. 2025 09.37
-4
Saj dohtarji bodo še celo imeli pravico delat privat in to celo davčno ugodneje. Bi vprašala Bojanco, kako bi se vžgala, če bi učitelj njenega zdaj vnuka recimo v os rekel jaz ti ne bom razložil snovi, lahko a prideš k meni popoldan preko s.p. nudim razlago in mami in ati bosta plačala za to. To je moja ustavna pravica v prostem času... Kako bi se vžgala brovicka na to... Točno to oni delajo... Pač konkurenčne klavzule in prepovedi so jasne že dolgo in niso protiustavne in če delaš vbjsvnem sektorju potem si pričakovane.
Groucho Marx
03. 04. 2025 09.47
+5
Niso pa jasne pernatemu oligarhu niti vsem, ki ob njegovem protizakonitem fušu mižijo.
NotMe
03. 04. 2025 10.22
+0
Točno to se dogaja in nič n8 narobe. Učitelj razloži pred tablo enkrat, dvakrat, pomaga individualno, ampak če ne gre, res ostanejo le inštrukcije. Pa ne misli, da dela to nalašč, 30 otrok popoldne inštruirat ne more in ob namernem podajanju neznanja bi zagoreli alarmi na šoli. A je bolje, da matematiko popoldne uči kuhar? Ali misliš, da je toliko povpraševanja,da se da preživet le s tem (morda v večjem kraju, na periferiji pa ne)
Sakramenttinajne
03. 04. 2025 08.56
-5
Zakaj ni že toliko let zdravstvene reforme, ker je zdravniški lobij to namenoma zaviral. Če bi zdravniki skrbeli za paciente kot za svoje previlegije ne bi bilo čakalnih vrst
čevapgpt
03. 04. 2025 08.46
+3
blazter
03. 04. 2025 08.40
-5
Pa naj najprej delo opravijo v službi, potem pa …
roten
03. 04. 2025 08.37
+1
Če maš denar maš vse to je 10% ljudi pri nas ostali lahko crknemo
Smuuki
03. 04. 2025 08.40
+7
Ja res je. Jankovič, golob, ter flota tajkunov so postali bogati in so v teh 10%. Vsi iz liste sd. Sd ponosni nasledniki komunistov so postali velekapitalisti. Te velekapitaluste volijo obubobažani levaki. Kdo to lahko razume?
NotMe
03. 04. 2025 08.28
+11
Vlada. Enaki vatli za vse. Prepovejte še VSEM ostalim javnim uslužbencem dodatno delo v branži. Torej VSE inštrukcije, ves individualen pouk glasbe, pravno svetovanje, še kuharice iz vrtcev nimajo kaj zvečer pomagat v gostilni.
Črni oblak
03. 04. 2025 08.30
+6
Temu se reče socializem. Še upravljanje delavcem in smo na kant.
Smuuki
03. 04. 2025 08.36
+9
Začeti bi pa morali pri predsedniku vlade, poslancih. Vsi samo eno delo. Nobenih izjem. Tu se pa ustavi