Gospa Kutin, kako naj bi izgledalo finančno razsodišče? Kdo bo razsojal v sporih med ponudniki in potrošniki finančnih storitev?
Predlagamo ustanovitev posebne institucije. Ustanovitelji naj bi bili tako potrošniške organizacije kot ponudniki finančnih storitev. Razsojali pa bi senati. Predsedoval naj bi mu neodvisni pravnik, po funkciji lahko celo sodnik, predstavnik potrošniške organizacije, tretji član senata pa bi bil predstavnik gospodarskega združenja. V začetku predlagamo tri senate: za področje bančništva, zavarovalništva in ostale finančne storitve.
Kdo bo izbiral te ljudi, gospa Vodušek, so znana že kakšna imena?
Ne, imena še niso znana. Najprej je treba postaviti celotno zgradbo, potem pa bodo to ljudje, ki so sicer strokovnjaki na svojih področjih. Gotovo bodo prišli iz institucij, ki že sedaj upravljajo s finančnimi storitvami. Tako bodo z dodatnim znanjem lahko uravnavali tudi te spore.
Gospa Kutin, v državah Evropske unije takšna razsodišča financirajo banke in zavarovalnice. Bo v Sloveniji podobno?
O tem se še nismo v celoti pogovarjali. Predlagamo, da bi, vsaj v začetnem obdobju, pomemben delež pokrila država. Preprosto zato, da bi dobili dovolj zagonskih sredstev. Potem pa je pomembnejši kriterij od tega, kdo prispeva denar, na kakšen način bo denar zbran in kako se bodo ta sredstva upravljala. Tudi v britanskem primeru, kjer finančne institucije same financirajo delovanje, je celoten sistem izbire ombudsmana postavljen tako, da banke ali zavarovalnice ne morejo vplivati na njegovo izbiro, temveč je to neodvisni strokovnjak.
Gospa Vodušek, s kakšnimi zadevami se bo, po vašem mnenju, razsodišče najpogosteje ukvarjalo? Bodo to tako imenovani mali spori?
Da, čeprav tudi na področju finančnih sporov številke niso tako nizke, kakor sicer v primeru sporov na področju potrošnikov. Na vsak način pa bodo to, za gospodarstvo, manjši spori, za potrošnika zato nič manj obremenjujoči. Seveda lahko razsodišče, tudi z razrešitvijo malih sporov, naredi veliko dobrega, tako enim kot drugim. Da jim pokaže svojo pripravljenost in s tem konkurenčno sposobnost, tudi na trgu Evropske unije, potrošniku pa dvignejo zaupanje; in to je tisto najpomembnejše v odnosu do finančnih institucij.
Bodo postopki, gospa Vodušek, precej hitrejši kot na sodiščih?
Tako predvidevamo in takšne so izkušnje tudi v drugih državah. Za potrošnike pa seveda tudi brezplačni.