Alternativna proslava na Prešernovem trgu, ki je potekala skorajda istočasno kot državna proslava na Trgu republike, je predstavljala dogodek z visokim tveganjem. Na območju je bilo 9000 ljudi, Policija pa je s svojim ukrepanjem zagotovila, da ni bilo hujših in množičnih kršitev javnega reda in miru, "kar je uspeh in kar je tudi omogočilo normalno izvedbo osrednje državne proslave ob dnevu državnosti", je na novinarski konferenci dejal generalni direktor Policije Anton Olaj. "Policistom in policistkam za opravljeno delo izrekam pohvalo."
'Kdor dela, tudi greši'
S temi besedami je Olaj prešel k ugotovitvam nadzora nad delom PU Ljubljana 25. junija, ko je potekal neprijavljen javni shod. Policija je bila dolžna vzdrževati javni red, izvedeni ukrepi in pridržanje 13 udeležencev skupine rumenih jopičev pa "so v javnosti sprožili dvome in ugibanja", ali je Policija svoje delo opravila nepristransko, zakonito in strokovno, ali je omogočila vsem udeležencev shoda enako udejanjenje ustavnih pravic in ali je ukrepala zaradi poziva govorca iz Protestne ljudske skupščine. Spomnimo, da je Jaša Jenull glasno pozval policiste, naj odstranijo rumene jopiče.
Nadzorniki so pregledali videoposnetke policijskih kamer in posnetke z družbenih omrežij, pregledali so policijsko komunikacijo. "Ugotovljeno je bilo, da so predstavniki rumenih jopičev na enoten in organiziran način prišli do Prešernovega spomenika in nanj, medtem ko je že potekal neorganiziran shod udeležencev Protestne ljudske skupščine, in razgrnili svoj transparent. Zaradi njihovega prihoda na spomenik so morali nekateri pripadniki Protestne ljudske skupščine sestopiti. Takoj po razgrnitvi transparenta so do njih pristopili člani Protestne ljudske skupščine, nato pa je med skupinama prišlo do prerivanja."
Ob 18.57,15 je po radijski komunikaciji policist Posebne policijske enote vodstvo varovanja seznanil, da so "rumeni jopiči zasedli prostor, kjer so si levičarji postavili svoj oder" – želel je navodila, kako naj ukrepajo. "Ali samo varujemo, ali jih razdvajamo, ali začenjamo s pridržanjem?"
Ob 18.57,43 je dobil odgovor vodstva varovanja: "Odstranite rumene jopiče s Prešernovega spomenika." Ta odločitev je sprožila ukrepanje policistov zoper rumene jopiče, ki so kršili javni red in mir, "ne pa tudi zoper privržence Protestne ljudske skupščine, ki so tudi kršili javni red in mir. Za tako razlikovanje v ukrepanju Policija nima pravne podlage," je dejal Olaj.
Ob 18.57,59 je nato Jenull pozval: "Odstranite to neonacistično sodrgo, sicer jo bomo mi." Izražen dvom v javnosti, da je Policija ukrepala zaradi tega poziva, je bil prepričljivo ovržen, je danes jasno poudaril Olaj. "Odredbo o ukrepanju je sprejelo vodstvo varovanja 16 sekund pred tem, ko je govorec Protestne ljudske skupščine začel ščuvati in pozivati Policijo k ukrepanju."
Policija je sicer pridržala 13 pripadnikov rumenih jopičev. Videoposnetki so razkrili, da so javni red kršili vsaj še štirje udeleženci Protestne ljudske skupščine, zoper katere pa Policija ni ukrepala. Nadzorniki so glede tega ugotovili, da so bili nekateri policisti v neposredni bližini teh kršitev. "Obstaja možnost, da policisti v zelo napetih varnostnih razmerah v resnici niso zaznali vseh kršitev. Prav tako je z verjetnostjo možno oceniti, da so nekateri policisti videli te kršitve, vendar zoper kršitelje niso ukrepali zato, ker niso prejeli takšnega ukaza," je pojasnil Olaj. Ena od teh kršitev, zoper katero bi Policija morala ukrepati, pa ni, je na primer vlečenje transparenta.
Olaj pa je bil ob tem jasen: Policija mora vsem zagotavljati pravico do združevanja. "Nikogar ne smemo favorizirati, to ni naša naloga. Če kateremu policistu to danes še ni jasno, mu bo jasno v prihodnjih dneh," je posvaril.
Vodja sektorja za policijska pooblastila in preventivo v službi generalnega direktorja policije Marko Podlesnik je dodal, da so bila pridržanja odrejena zakonito, Policijska uprava Ljubljana pa je svoje naloge izvedla zakonito in v skladu z načelom sorazmernosti.
Ugotovljeno pa je bilo tudi, da so bile pri izvedbi ukrepov storjene nekatere nepravilnosti v zvezi z časovno dinamiko odrejanja ukrepov takoj na kraju, v zvezi z enakostjo obravnave, v zvezi z ugotavljanjem obstoja elementov kaznivih dejanj pri vodenju prekrškovnega postopka in pri izrekanju opozoril in ukazov ter v zvezi s snemanjem policijskih postopkov.
Petra Grah Lazar pa je pojasnila, da je NPU že tekom nadzora pristopil k odpravljanju ugotovljenih nepravilnosti in pomanjkljivosti, o čemer so bili obveščeni tudi zaposleni, ki bodo težave upoštevali pri delu in izvajanju postopkov, so sporočili s policije.
Spomnimo
Na alternativni proslavi ob 30. obletnici samostojnosti Slovenije 25. junija, ki je potekala na Prešernovem trgu, je Policija odstranila skupino t. i. rumenih jopičev, ki je tik pred začetkom shoda razvila transparent z napisom Domoljubju pravite fašizem, da branite svoj komunizem. V protestniškem gibanju so ocenili, da je šlo za skupino provokatorjev, katere cilj je bil očitno preprečevanje njihovega programa in sprožanje konflikta. Policiste pa so glasno pozvali, naj rumene jopiče odstranijo.
Zatem je generalni direktor Policije Anton Olaj odredil izvedbo strokovnega nadzora nad delom PU Ljubljana, ob tem pa sporočil, da so bili v javnosti izraženi dvomi in vprašanja, ali je Policija v tem primeru res "nepristransko delovala in ali je omogočala udejanjanje človekove pravice in temeljne svoboščine vsem udeležencem shoda enako".
Odzval se je tudi notranji minister Aleš Hojs in na družbenih omrežjih zapisal, da so rumeni jopiči po njegovem brez potrebe prišli na Prešernov trg, saj bi lahko kulturno proslavljali na Trgu republike, ter dodal sporne besede: "Ne meči biserov med svinje." Po njegovih informacijah je sicer Policija odredila ukrepanje zoper rumene jopiče nekaj sekund pred tem, ko so ukrepanje zahtevali organizatorji shoda.
KOMENTARJI (432)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.