Na kmetiji, ki je oddaljena od kmetije v Žičah približno 7 kilometrov, je veterinar v sredo pri enem govedu postavil sum na vranični prisad, je dejal predstavnik za stike z javnostmi pri Veterinarski upravi Matjaž Emeršič.
Veterinarska uprava Republike Slovenije je danes na kmetiji izvedla epizootiološko poizvedovanje in predpisala preventivne ukrepe za zaščito zdravja ljudi in živali. Predstavnik za stike z javnostmi pri Veterinarski upravi Matjaž Emeršič je za 24ur.com dejal, da je najverjetnejši "vzrok morebitne okužbe kontaminirana krma".
Potrjen sum okužbe
Veterinarska uprava je bila danes popoldne s strani Nacionalnega veterinarskega inštituta (NVI) obveščena, da so laboratorijske preiskave potrdile okužbo z vraničnim prisadom pri enem govedu na kmetiji v Kamni Gori.
Uradni veterinarji so že pri sumu, tako kot v prejšnjem primeru, odredili preventivne ukrepe kot so prepoved prometa z živalmi, prepoved razvažanja gnoja in gnojevke po travnih površinah, prepoved klanja živali, postavitev dezinfekcijske bariere ter izvajanje ostalih splošnih preventivnih ukrepov (prijava suma na bolezen, vzdrževanje higiene, izolacija bolnih živali,...). O pojavu je VURS takoj ob sumu obvestila pristojno zdravstveno službo in veterinarje.
Na kmetiji v Žičah pri Slovenskih Konjicah so pri treh poginulih kravah našli sled vraničnega prisada oziroma antraksa, ena krava pa je umrla zaradi drugih vzrokov. Ta kmetija ima tudi prepoved prometa z živalmi, razvažanja gnoja ter klanja živali. Zadnji primer te bolezni pri ljudeh je bil leta 1983 v Kamniku, pri živalih pa leta 2001 na Goriškem.
Lastnik omenjene kmetije Jože Očko je pred slabim tednom zagotovil, da je njihova kmetija vključena v kmetijsko-okoljske programe, zato je za živino poskrbljeno celo nadstandardno, ves čas pa zgledno sodelujejo z veterinarji. Dogodek jim je poleg izgube živine, ki je njihov glavni vir dohodka, prinesel tudi dodatne stroške za izvedbo vseh ukrepov po odkritju okužbe, saj antraks ni na listi A, ki bi omogočal ukrepanje na državni ravni.
Bolezen se je pojavila na 78 območjih
Direktorica veterinarskega urada Celje Andreja Bizjak je med drugim pojasnila, da so v Sloveniji v zadnjih 50 letih registrirali 78 območij, kjer se je pojavila omenjena bolezen. Kot je poudarila, ne gre za hudo nalezljivo bolezen, je pa neprijetna zaradi precej odpornega povzročitelja, ki ga je zelo težko uničiti. Po njenih besedah je prenos z živali na človeka mogoč, zlasti pri ljudeh, ki delajo z okuženo kožo ali mesom, vendar predvsem preko poškodovane kože, in ni zelo pogost.
Vranični prisad je bolezen, ki se pojavlja pri govedu, ovcah, konjih in prašičih, manj pogosto pa pri drugih domačih živalih. Okužba pri človeku je izredno redka. Bolezen se pojavlja zlasti na močvirnih področjih in tam, kjer potoki in reke občasno poplavljajo.
Povzročitelj je paličasta bakterija Bacillus anthracis. Živali se največkrat okužijo z okuženo krmo ali vodo, povzročitelja pa izločajo prek vseh izločkov, ki jim je primešana kri, iztrebkov, urina in izcedkov iz nosu.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.