
Zaenkrat nevarnosti za množičen pojav ptičje gripe v Evropi ni, je prepričan minister za zdravje Andrej Bručan. Kot pravi, je najboljši način za preprečitev pandemije, do katere bi prišlo zaradi mutacije ptičjega in človeškega virusa, cepljenje proti običajni gripi.
Zaenkrat ne obstaja nikakršna nevarnost za množičen pojav ptičje gripe v Evropi. To je namreč nalezljiva bolezen živali, ki ima sicer možnost prenosa na ljudi, a je ta izredno redek. Zaskrbljenost povzroča morebitni pojav novega virusa, ki bi nastal z mutacijo virusa ptičje in človeške gripe. Ravno zato so potrebni ukrepi za preprečevanje širjenja gripe. Ni boljšega načina, da ne bi prišlo do pandemije, kot je cepljenje proti običajni gripi, pravi Bručan.

Morebitna pandemija gripe bi zdravstveno službo močno obremenila. Od prvih obolelih do uspešnega cepiva bi trajalo najmanj pol leta, in še tedaj bi bilo cepivo na voljo v omejenih količinah. Zato država naroča protivirusno zdravilo tamiflu, ki bi preprečevalo širjenje virusa.
Kar se tiče nacionalne zaloge ustrezne količine tamifluja, je država naročila 500.000 enot zdravila, torej za 25 odstotkov prebivalstva. To je namreč optimalna pokritost z zdravilom, ki jo priporoča tudi Svetovna zdravstvena organizacija. Teh 500.000 enot zdravila bo razdeljenih po strokovnih merilih, in sicer ga bodo dobili tisti, ki ga bodo potrebovali.

Trenutno Slovenija razpolaga z 2000 enotami zdravila, v kratkem jih bo prejela še 6000. V prihodnjih dveh tednih pa naj bi zagotovili triodstotno pokritost s tamiflujem. Slovenske farmacevtske družbe sicer zdravila same ne bodo proizvajale, licenco za njegovo proizvodnjo pa naj bi dobile družbe nekaterih drugih držav. Bručan sicer opozarja, da je zdravilo bolj kot za samo zdravljenje primerno za preprečevanje okužbe.
Načrt za primer pandemije

Ministrstvo za zdravje ima pripravljen načrt z opredeljenimi ukrepi za primer pandemije gripe. Načrt je razdelan do podrobnosti, pravi Bručan, nekatere dele pa bo treba sproti dopolnjevati glede na razvoj dogodkov. V primeru pandemije je predvidena tudi ustrezna organizacija zdravstvene službe. Tako bi povečali število postelj za morebitne bolnike. V kliničnem centru bi denimo bolnike nastanili v prostorih ortopedske klinike. Kar pa se tiče zaščite zdravstvenega osebja, morajo zaščitne obleke in maske preskrbeti zdravstveni zavodi sami, nekaj pa jih je tudi v državnih blagovnih rezervah.

Poginula ptica na analizo
Zaradi nevarnosti ptičje gripe so bili danes na terenu skorajda vsi inšpektorji VURS-a v severovzhodni Sloveniji in na delu obale. Nekateri so pobirali mrtve ptice, drugi pa preverjali uresničevanje uredbe, po kateri mora biti perutnina zaprta. Ob tem pa so na opozorilo domačina v ribniku stare struge Drave pri Mariboru našli tudi mrtvega laboda. Ali je bil okužen z virusom ptičje gripe, bo jasno šele, ko bodo končana testiranja.
Nevarnost so prebivalci Slovenije očitno vzeli resno, saj se je število prijav mrtvih ptic v zadnjih dneh precej povečalo. Inšpektor VURS-a Gabriel Holc je pojasnil, da poginule živali odstranijo in vzamejo vzorce, ki gredo na analizo v laboratorij. Vzroka pogina na videz ni mogoče ugotavljati.
Zato pa okoli 270 inšpektorjev ugotavlja, kako rejci spoštujejo odločbo Evropske komisije, da morajo biti kokoši zaprte. Veliki rejci navodila upoštevajo, male pa opozarjajo, jim delijo navodila in razlagajo, da morajo biti živali zaprte, saj je to edini ukrep. Po oceni inšpektorjev odločbo spoštuje približno polovica malih rejcev, ki imajo kokoši za lastno uporabo. Za zdaj so inšpektorji le opozarjali.
Kokoši ''pod ključ'', če ne - kazen
Jutri pa bodo na Štajerskem, v Prekmurju in na obali začeli veljati strogi predpisi. Rejci, ki še niso zaprli perutnine ali ne izvajajo drugih ukrepov, bodo kaznovani. Veterinarski inšpektorji naj bi do konca tedna obiskali prav vsa naselja na obeh rizičnih območjih. Kršitelji bodo kaznovani.
Tvegana območja ostajajo
Predstavniki VURS in ornitologi so sicer na sestanku sprejeli skupno odločitev, da se zaenkrat ne poveča območja z večjim tveganjem za širjenje ptičje gripe v Sloveniji. "Do nadaljnjega ostane isto, kot je bilo," je dejala prva dama veterinarske uprave Vida Čadonič Špelič. Če bi območje razširili na celotno Slovenijo, pa se je VURS, tako Čadonič Špeličeva, dogovoril za pomoč kmetijskih inšpektorjev.
V Sloveniji zaščitni ukrepi zaradi ptičje gripe ne vplivajo na lov

Preventivni zaščitni ukrepi, ki so se ob potrditvi primera ptičje gripe na Hrvaškem začeli izvajati v Sloveniji, pa ne vplivajo na lov. Kot je povedal direktor strokovnih služb Lovske zveze Slovenije Janko Mehle, lovci sodelujejo z VURS-om, sicer pa lov na divje ptice poteka tako kot doslej.
Na sestankih, ki so jih imeli predstavniki lovske zveze z veterinarji, so se dogovorili, da bodo lovci poostreno nadzorovali območja, kjer se zadržujejo ptice selivke. Obenem naj bi, tako Mehle, obvestili VURS v primeru najdbe poginulih ptic selivk in v prvi fazi poskrbeli, da ne bi prišle v stik z ljudmi.
V Sloveniji divje gosi že dolgo niso več lovne, od vodnih in obvodnih ptic je po besedah Mehleta od septembra lovna edino raca mlakarica, ki "pa v tem času ni kakšna velika selivka". Po vsej Sloveniji jih povprečno ulovijo 6000 na leto.
Glaser: Perutnina Ptuj izvaja ukrepe že dva meseca

Največji slovenski rejec perutninskega mesa in proizvajalec perutninskih izdelkov Perutnina Ptuj pa ima po zagotovilih predsednika uprave Romana Glaserja že nekaj let izdelan sistem nadzora in je za vse žive dejavnike, ki bi lahko virus vnesli v podjetje, do potankosti izdelan. Kot je povedal Glaser povedal, so v družbi letos nadzor dvignili na najvišjo raven, ukrepe pa so uvedli že 24. avgusta letos, torej še preden sta jih pretekli teden napovedali Evropska unija in VURS.
V ptujskem podjetju so morali vsi zaposleni že pred časom sprejeti pogoje, da se doma ne bodo ukvarjali z vzrejo pernatih domačih živali, aneks z enako vsebino pa so pred nekaj dnevi znova dodali, da se ne bi zgodili kakšni primeri neupoštevanja teh pravil.

Poleg tega so po Glaserjevih besedah 24. avgusta vse objekte dodatno zaprli in jih opremili z razkužilnimi preprogami, prav tako so razkuženi vsi avtomobili, ki se gibljejo na območju njihovih objektov, vsem drugim pa je gibanje znotraj družbe prepovedano. Vsi zunanji prevozniki morajo obvezno preko pralnih in razkuževalnih ovir, v podjetju pa so opravili vrsto izobraževalnih tečajev za svoje delavce in tudi za rejce kooperante. Glede na vse ukrepe predsednik uprave pravi, da razlogov za poostritev nadzornih mehanizmov trenutno ni, saj jih niti stroka zaenkrat ne pozna.
V zvezi z njihovim hrvaškim podjetjem Perutnina Ptuj Pipo v Čakovcu Glaser pravi, da jih prepoved izvoza perutnine iz Hrvaške zaradi primerov ptičje gripe na njihovem ozemlju ne bo preveč prizadela, saj je njihova proizvodnja namenjena samo za domači trg. Hkrati v podjetju budno spremljajo odziv hrvaških potrošnikov in pričakujejo manjši upad nakupa perutninskih izdelkov, a je Glaser prepričan, da hujšega ne bo, saj hrvaške inštitucije in mediji dovolj kakovostno informirajo ljudi, zato je potrošnikom jasno, da nevarnosti za neposredno okužbo z mesom in mesnimi izdelki ni, zlasti pa ne iz organiziranih proizvodenj z natančnim nadzorom.

Sicer pa prvi mož Perutnine Ptuj pravi, da bi bilo veliko hujše, če bi se primer bolezni ptičje gripe pojavil v Sloveniji, saj bi potem njihova proizvodnja bila zaprta za druge trge, kar bi lahko pomenilo občutnejše zmanjšanje prodaje v tujino. Vendar je Glaser prepričan, da Slovenije ta pojav ne bo prizadel in je tudi ne bodo zaprli za izvozne trge.
O zavarovanju svojih jat v podjetju ne razmišljajo, saj imajo preveč živali, doslej pa nikoli niso bili v takem položaju, da bi to morali narediti. Ptičja gripa za podjetje iz strokovnega stališča in kot proizvajalca ni nič posebnega, saj je znana že več kot sto let in v tem času se v njihovi družbi takšna bolezen nikoli ni pojavila, pravi Glaser in pojasnjuje, da zaradi vseh svojih ukrepov zavarovanja niso nikoli potrebovali.

O mesu živali v prosti reji, s katerimi so se ponašali v ptujskem podjetju, predsednik uprave pravi, da so zdaj že nekaj časa zaprti v objekte, tam pa bodo ostali vse dotlej, dokler bo obstajala potencialna nevarnost za okužbo.
Pomembne povezave:
VURS
Direktorica VURS o ptičji gripi
Najnovejša priporočila rejcem
VURS o dogajanju v Sloveniji
IVZ
Ministrstvo za zdravje
Ministrstvo za kmetijstvo