Učenci in dijaki, ki v tekočem šolskem letu obiskujejo zadnji razred osnovne oziroma zadnji letnik srednje šole, so danes namesto pouka obiskali srednje, višje in visoke šole ter fakultete, na katerih so se seznanili z možnostmi nadaljnjega izobraževanja. Česar niso uspeli izvedeti danes, pa bodo lahko še jutri, vendar pa le v dopoldanskem času.
Bodočim študentom so tako kot lani v pomoč študentske organizacije univerz, ki dijakom s pomočjo študentov-informatorjev posredujejo informacije in jih usmerjajo k želenim fakultetam. Največja gneča je bila v Ljubljani, kamor je večina mladih prispela z javnih prevozom.V obeh dneh naj bi sicer v prestolnico na informativne dneve prišlo približno 12 tisoč mladih.
Tudi v Mariboru so na lokacije pred fakultetami in železniško postajo postavili informatorje, ki so bodočim brucem delili priročne informativne mape, jim nudili druge informacije ter jih usmerjali do želenih lokacij. Za dijake je bil do mariborskih fakultet organiziran brezplačen krožni avtobusni prevoz. Maribor naj bi v času informativnih dnevov obiskalo okoli 6 tisoč mladih.
Sicer pa so se na informativne dneve posebej pripravili tudi na Slovenskih železnicah. Tako so v promet vključili vse kapacitete, vpeljali pa so tudi dva dodatna vlaka, enega na relaciji Celje–Ljubljana in drugega na relaciji Litija–Ljubljana. Vse kapacitete so prav tako vključili v avtobusnem prometu.
Mladi so lahko številne informacije o različnih izobraževalnih programih, od srednjih šol do visokošolskih programov, dobili že pred 14 dnevi, ko je v Ljubljani potekal prvi sejem Informativa 09.
Koliko mest je na voljo?
Za dodiplomski študij bo v prihajajočem študijskem letu bodočim brucem na voljo 27.155 vpisnih mest, od tega 19.720 za redni študij. Za vpis v višje strokovno izobraževanje je skupno razpisanih 13.681 mest, za vpis na srednje šole pa bo učencem na voljo 25.404 vpisnih mest.
Prav s študijskim letom 2009/10 pa bo vpis v prve letnike visokošolskih programov mogoč samo še v prenovljene oziroma nove bolonjske študijske programe. S t. i. bolonjsko reformo študija naj bi države EU dosegle konkurenčni preboj v odnosu do drugih, predvsem azijskih držav. Reforma predvideva med drugim krajši dodiplomski študij, uvaja kreditni sistem, omogočila pa naj bi tudi večjo mobilnost študentov in docentov.
Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) opozarja dijake in študente, da naj se v času informativnih dni dobro pozanimajo o vseh vprašanjih, ki se dotikajo tako njihovega želenega študija kot tudi bodočega statusa, so danes sporočili iz ŠOS.
V študijskem letu 2009/2010 morajo vsi študijski programi ustrezati smernicam bolonjske reforme. To pomeni, da morajo biti 'stari' programi prenovljeni, nekaj študijskih programov pa je v tem študijskem letu popolnoma novih. Ker uvedba bolonjske reforme v Sloveniji ni povsod potekala tako, kot bi morala, ŠOS bodočim študentom svetuje posebno previdnost pri izbiri študijskega programa.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.