Janez Potočnik, evropski komisar za okolje, meni, da je okoljske posledice jedrske krize na Japonskem trenutno nemogoče predvideti v celoti, je pa okoljski problem v veliki meri povezan z varnostjo kot tako.
"Vedno, ko se zgodi nesreča, poskušamo potegniti določene nauke za prihodnost," je povedal Potočnik in dodal, da bi morala biti pozornost trenutno namenjena predvsem Japonski in njenim prebivalcem. "Imam občutek, kot da pozabljamo, kako huda nesreča se jim je zgodila s potresom," je dejal.
Glede ukrepov za preprečevanje takšnih nesreč na ravni EU pa Potočnik opozarja, da je energetska politika v rokah držav članic. Ne glede na to pa je pomembno, da vsaka od držav v skladu z merili, ki jih določa direktiva o jedrski varnosti, naredi vse, da bi bilo obratovanje jedrskih elektrarn varno.
Potočnik sicer nima razlogov, da ne bi verjel zagotovilom o varnosti Nuklearne elektrarne Krško. Spomnil je, da je bil pri pogajanju o vstopu Slovenije v EU eden "trših orehov", kako prepričati sosednje države o varnosti in koliko dodatnih testov je bilo potrebnih.
Razprava o energetski strategiji in politiki je sicer po njegovih besedah nekaj, kar je treba vedno opraviti čim bolj podrobno in vanjo vključiti čim večji del prebivalstva, "saj so to vendarle vprašanja, ki se dotikajo nas vseh".
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.