Na pojav poginulih živali je na terenu med prvimi naletel opazovalec ptic iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOOPPS) Matej Gamser.
"Včeraj popoldne me je kolesar med opazovanjem ptic na nasipu Ptujskega jezera opozoril, da je opazil večje število poginulih živali, zato sem takoj opravil pregled območja in na dobrih dveh kilometrih opazil približno 20 mrtvih ptic," je povedal ornitolog Gamser. Po prvih ocenah predvideva, da bi se lahko zastrupile s hrano.
Na območju so takoj sprožili intervencijo gasilci, a so morali zaradi teme akcijo prekiniti, poginule ptice pa so danes ves dan pobirali iz vode.
Gamser je s teleskopom prečesal območje jezera in naštel približno 150 kadavrov, lahko pa bi jih bilo tudi več, saj na območju trenutno gnezdi približno 800 parov galebov. "Strup, ki so ga zaužile ptice, mora biti zelo učinkovit, saj so nekatere kar med letom strmoglavljale v jezero in jih ob prihodu na kraj naleta niso mogli več rešiti," je še povedal Gamser. Tako množičnega pogina sicer kot opazovalec ptic v svoji 15-letni karieri ne pomni, prav tako ne njegovi starejši kolegi.
Mrtve ptice so že predali veterinarsko-higienski inšpekcijski službi, ki bo z opravljenimi laboratorijskimi analizami ugotovila vzrok smrti in izključila možnost bolezni.
"V času gnezdenja se galebi pogosto hranijo na njivah, lahko tudi 10 kilometrov daleč, kjer iščejo žuželke in vretenčarje in bi se z zaužitjem lahko zastrupili," pojasnjuje Gamser.
Ornitolog sicer predvideva, da so zelo mali odstotek živali našli, odvisno od tega, kakšna je doba razgradnje strupa, pa bi lahko do zastrupitev prihajalo še več tednov.
Kaj storiti, če naletite na več mrtvih ptic?
Katastrofa bi lahko imela zaradi verižne reakcije še večje razsežnosti. Gamser v prvi vrsti opozarja, naj bodo pozorni lastniki psov. Če so namreč galebi strup zaužili s hrano, se lahko tudi druge živali zastrupijo, če zaužijejo kadavre poginulih ptic ali kot plen najdejo katere druge živali, ki so se prav tako zastrupile v prehranjevalni verigi.
Opazovalec ptic ljudem svetuje, naj če opazijo množični pogin, torej več kot eno do dve mrtvi ptici, o tem takoj obvestijo pristojne na številki 112, ki bodo sprožili potrebne intervencije. Živali pa naj se nikakor ne dotikajo.
Glede na hitro učinkovanje strupa bi morali v okolici najti še več mrtvih galebov. Gamser zato upa, da bodo kmalu odkrili tudi izvor strupene hrane in tako preprečili širjenje katastrofe na drugih ravneh. Opozarja namreč, da se lahko strup z njive spira v podtalnico in onesnaži pitno vodo, vpliva pa tudi na poljščine, prek katerih bi ga lahko zaužili ljudje.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.