"Po dokazih, ki smo jih pridobili, gre pri okoljski inšpekcijski službi za namerno opuščanje dolžnega nadzora nad enim najhujših, glede nekaterih najnevarnejših strupov pa celo najhujšim onesnaževalcem v slovenskem prostoru,“ so zapisali v Eko krogu ter napovedali kazensko ovadbo proti odgovornim na Inšpektoratu RS za okolje in prostor.
Civilna iniciativa Trbovlje je pred kratkim vzpostavila kontakt s 500 prebivalci, ki so bili med postopkom izdaje okoljevarstvenega dovoljenja za Lafarge Cement po njihovem mnenju "zatajeni oz. izbrisani".
"Najprej so bili zatajeni s strani samega Lafarge Cementa, nato pa tudi s strani Arso in občine Trbovlje. Lafarge Cement je namreč v vlogi za izdajo omenjenega dovoljenja zapisal laž, da v njegovem vplivnem območju ne živijo ljudje, Arso in občina pa sta kljub predloženim nasprotnim dokazom to trditev vzela za resnično. Ob tem je treba dodati, da je Lafarge Cement te ljudi hkrati novačil, naj kot stranski udeleženci ne sodelujejo v postopku izdaje dovoljenja – z njimi si je celo dopisoval.“
Zaradi navedenega in še nekaterih drugih protipravnih dejanj se pripravlja kazenska ovadba tudi zoper odgovorne osebe v Lafarge Cementu, razmišljajo pa še o kazenski ovadbi zoper odgovorne osebe na ministrstvu za okolje in prostor oz. v njegovih organih.
V Lafargu zavračajo očitke
Odzvali so se tudi v družbi Lafarge Cement, kjer so vse očitke zavrnili. Zapisali so, da so izpolnili vse obveze, ki so jih zahtevali pristojni organi. Dodajajo, da so vlogo za okoljsko dovoljenje pripravili na podlagi resničnih in verodostojnih podatkov. Zanikali so tudi, da bi kakor koli nagovarjali tiste ljudi, ki živijo v bližini proizvodnega obrata. Trdijo, da so vsem, ki so to želeli, pomagali pri menjavi bivališča, vendar pa te pomoči vsi niso izkoristili.
"Glede očitkov o domnevno 'najnevarnejših strupih' v družbi Lafarge Cement ponovno izpostavljamo, da uporaba iz odpadkov proizvedenih goriv (alternativnih goriv) skupaj s klasičnimi gorivi pomeni zmanjševanje vplivov na okolje. Pri tem ne gre za klasičen sežig odpadkov, ampak za sosežig posebej predelanih odpadkov," so zapisali in dodali, da v Evropi večina cementarn souporablja te nenevarne odpadke, kar je tudi priporočilo Evropske unije, saj se s tem rešuje problem ravnanja z industrijskimi odpadki. Kot dodajajo, meritve emisij dokazujejo, da uporaba nenevarnih odpadkov v Lafarge Cementu ne povečuje vplivov na okolje, temveč ravno nasprotno.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.