Ker peticija s 40.000 podpisi ni bila dovolj, da bi poslanci v hramu demokracije pri sprejemanju za mnoge spornega zakona o vodah stopili korak nazaj, okoljevarstveniki zdaj delajo korak naprej. Ciljajo na referendum. "Podpisi se še štejejo, ogromno jih bo še prišlo jutri, ampak mi jih imamo že zdaj dovolj, jutri dopoldan pa bo to oddano," pravi Uroš Macerl iz Eko kroga.
Ministrstvo za okolje je po številnih opozorilih nevladnikov iz novele zakona sicer umaknilo člen, ki bi na vodovarstvenem območju dovoljeval gradnjo objektov, ki uporabljajo nevarne snovi, ne pa tudi člena, ki omogoča gradnjo na priobalnem pasu. Tako lahko po novem na vodnem ali priobalnem zemljišču – denimo ob reki, jezeru ali morju – zraste objekt za javno uporabo. Na primer hoteli, gostišča, lokali, igrišča, parkirišča.
A strokovnjaki opozarjajo, da bi to lahko ogrozilo vir pitne vode. "Priobalna območja imajo svojo funkcijo in filtrirajo vodo iz površinskih voda. Na priobalnih območjih se napajajo podzemne vode in od tam se črpa pitna voda," razloži Miha Stegel iz iniciative Danes.
Zato upajo na podporo ljudi, saj morajo po začetnih 2500 podpisih za razpis referenduma zbrati še dodatnih 40.000. "Do narave imamo nek mačehovski odnos, ne znamo je varovati. To ne pelje nikamor," pravijo naključni mimoidoči. Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak pa vse očitke zanika. "Da se lahko gradi, mora biti skladno s prostorskimi akti. Sicer se ne sme," pove.
Že jutri pa bo državni svet glasoval o vetu. Če bo izglasovan, bi pomenilo, da bi o noveli zakona državni zbor moral odločati ponovno, a bi koalicija za sprejem potrebovala absolutno in ne navadne večine – torej najmanj 46 glasov. Ki pa jih za zdaj neuspešno iščejo tudi za druga glasovanja.
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.