"Vsi boste aretirani!" je bilo zapisano v sporočilu, ki ga je prejelo okoli 200 uporabnikov storitev e-uprave. Okoli 45 minut za prvim pa so uporabniki prejeli še drugo SMS-sporočilo, in sicer z opravičilom.
"Spoštovani, v predhodnem sporočilu je prišlo do neljubega pripetljaja, za katerega se iskreno opravičujemo. Testirali smo masovno pošiljanje sporočil z napačnim in po naši krivdi neustreznim besedilom," se je glasilo drugo sporočilo.
Šlo je za človeško napako
"Ministrstvo za zunanje zadeve je v torek, 13. maja 2021, testiralo množično pošiljanje sms sporočil, ki se bo v času predsedovanja Slovenije Svetu Evropske unije uporabljalo za takojšnje sporočanje o spremembah o posameznem dogodku predsedovanja," so nam sporočili z ministrstva in pojasnili, da je bilo sporočilo namenjeno osebam, ki so prijavljene na dogodek oziroma sodelujejo pri določenem dogodku.
![Stavba MZZ](https://images.24ur.com/media/images/884xX/May2020/0fdc5ebac5f2f1868d88_62419328.jpg?v=f948&fop=fp:0.38:0.50)
Vsebina sporočila je morda nekatere prestrašila, drugim se je morda zdela zabavna, a o smislu za humor delavca, ki je sporočilo napisal, naj sodi vsak sam. Na MZZ so najprej dejali, da je šlo glede vsebine sporočila za nepremišljenost sodelavca, pri določitvi kroga prejemnikov obvestila pa za napako. A kot so kasneje dodali, naj bi do napake pri testiranju pošiljanja nujnih obvestil prišlo zaradi nepoznavanja sistema, tako glede neprimerne vsebine testnega sporočila kot določitve kroga prejemnikov obvestila.
"S sodelavcem je bil po dogodku opravljen pogovor," so dodali. Pojasnili so še, da so bili pri testiranju uporabljeni samo kontaktni podatki oseb prijaviteljev na dogodke, SMS-sporočilo je tako prejelo okrog 200 ljudi. "Ob tej napaki smo zaznali tudi tehnično pomanjkljivost, zaradi katere je bil krog prejemnikov tako širok in česar uslužbenec ni predvidel. O pomanjkljivosti smo obvestili razvijalca sistema obveščanja," so pojasnili.
"Na vse kontakte je bilo takoj po dogodku, ob 14.27 in ob 14.50, posredovano sporočilo z opravičilom. Ministrstvo za zunanje zadeve se vsem prejemnikom sporočil ponovno iskreno opravičuje," so še dodali.
Ni šlo za napad na informacijski sistem
Čeprav je marsikdo najprej pomislil na to, da je prišlo do vdora v računalniški sistem javne uprave, kot kaže, temu ni tako. Kmalu po dogodku je tudi Policija prejela obvestilo, iz katerega so izhajali določeni sumi kaznivega dejanja napada na informacijski sistem, a so po zbiranju obvestil ugotovili, da kaznivega dejanja ni bilo. "Na podlagi zbranih obvestil je bilo ugotovljeno, da ni prišlo do kaznivega dejanja napada na informacijski sistem," so nam odgovorili z Generalne policijske uprave.
Kot še poroča portal MMC, je informacijo o omenjenem dogodku prejela tudi uprava za informacijsko varnost, ki je od začetka lanskega leta pristojna za prijavo incidentov v sistemih državne uprave. Ugotovili so, da "ne gre za incident v skladu z zakonom o informacijski varnosti."
![Koronavirus pasica nova](https://images.24ur.com/media/images/884xX/May2021/2d9c63d58f6132a63e96_62552291.jpg?v=49e1)
KOMENTARJI (647)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.