Ministrstvo za notranje zadeve je po napovedi ovadbe s strani protikorupcijske komisije zaradi suma razkritja tajnih podatkov v sporočilu za javnost zapisalo, da bodo vsebino ovadbe komentirali potem, ko bo posredovana na državno tožilstvo in bodo sproženi morebitni nadaljnji postopki, saj zaenkrat ovadba še ni bila vložena. "Lahko pa rečemo, sodeč po očitkih, da uradne osebe ministrstva za notranje zadeve niso pridobile in nepoklicanim razkrile tajnih podatkov o transakcijah v zadevi Patria," so zatrdili.
Dostop do tajnih podatkov je po besedah ministrstva strogo omejen in določen z zakonom. "Osebe, ki ne dostopajo do teh podatkov, mednje sodi tudi minister, teh podatkov sploh nimajo," pojasnjujejo in dodajajo, da osebe, ki pa s podatki razpolagajo, z njimi ravnajo tako, kot to določa zakon o tajnih podatkih.
"Tudi v primeru Patria so odgovorne osebe s podatki ravnale tako, kot to predpisuje zakon in jih niso zlorabile oziroma razkrivale. Minister je o tem primeru v javnosti navajal le dejstva, ki izhajajo iz poročila policije, ki je bilo posredovano DZ, in iz poročila o nadzoru ministrstva nad delom policije v primeru Patria," so zapisali.
Po navedbah ministrstva je bil ustrezno obravnavan tudi primer napake pri neodzivu na depešo Interpola Avstrije. Generalni direktor policije Jože Romšek je odredil notranji nadzor v oddelku Interpol, ki je pokazal, da nadzor nad delom delavcev v oddelku ni potekal v skladu s strokovnimi pravili. "Vodja oddelka je namreč opustil nadzor nad delom uradnika, zaradi česar je prišlo do nepravočasnega in nestrokovnega odgovora Interpolu Avstrije, prav tako pa se pri poslovanju oddelka niso upoštevali nekateri predpisi," poudarjajo.
Policija je, tako MNZ, v tem primeru v sredo tudi specializiranemu oddelku na vrhovnem državnem tožilstvu posredovala dokumentacijo in podatke zoper dve osebi zaradi suma storitve kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti. Ob tem so dodali, da so v teku tudi postopki v okviru delovnopravne zakonodaje in da je bila tako napaka na oddelku Interpol ustrezno sankcionirana.
Ovadba je pripravljena
Kot je znano, je protikorupcijska komisija na ponedeljkovi seji sklenila, da bo kazensko ovadila uradne osebe ministrstva za notranje zadeve zaradi suma storitve kaznivega dejanja izdaje uradne tajnosti. Osebe naj bi med 9. septembrom 2007 in 9. septembrom 2008 pridobile in nepoklicanim osebam razkrile tajne podatke o zbiranju, analizi in oceni sumljivih transakcij v zadevi Patria. Kazenska ovadba je pripravljena in bo podana v naslednjih treh dneh, so sporočili iz Komisije za preprečevanje korupcije.
Najkasneje do ponedeljka pa bodo pristojnemu tožilstvu zaradi razlogov za sum storitve kaznivega dejanja s strani uslužbencev slovenskega urada Interpola posredovali tudi podatke o 'založitvi' depeš tujih uradov Interpola, ki so se nanašale na sumljive finančne transakcije v zadevi Patria.
Komisija za preprečevanje korupcije je na svoji spletni strani tudi objavila načelno mnenje na podlagi prijave o sumu korupcije pri ravnanju oseb v eni od slovenskih fundacij. Komisija v mnenju zatrjuje, da je ravnanje direktorja fundacije in predsednika sveta iste fundacije, ki skleneta pogodbo o svetovanju fundaciji s podjetjem direktorja fundacije, kršitev dolžnega ravnanja in omogočanje koristi direktorju, kar ustreza definiciji korupcije.
Patria dolžna že okoli 720 tisoč evrov?
In kako je z dobavo osemkolesnikov? Obrambno ministrstvo naj bi prvi oklepnik patria prevzelo šele septembra, čeprav bi v Slovenijo moral priti že maja letos. Zakaj taka zamuda, smo vprašali na ministrstvu za obrambo. Aleš Sila, vodja službe za odnose z javnostjo, je povedal, da je ministrstvo za obrambo zaradi neustreznih testov na oborožitveni postaji Elbit zavrnilo možnost dobave prvega vozila, čeprav je bilo to pripravljeno, in zahtevalo rešitev. ''V kolikor pride do zamude dobave, začnejo teči penali," je še povedal Sila.
''Pogodbena kazen se je pričela obračunavati v skladu s pogodbenimi določili od dneva nastanka pogodbenega pogoja obračunavanja kazni in traja še danes. Izvajalec je bil o višini kazni sproti obveščen in bo tudi v bodoče do prenehanja pogodbenih razlogov za njihovo uveljavljanje. Do danes račun za pogodbene kazni izvajalcu še ni bil izstavljen,'' so povedali na obrambnem ministrstvu.
Pogodbena kazen teče namreč od prvega dne zamude pa vse dokler ministrstvo ne bo prejelo prve patrije, potem bo kazen ustavljena, račun pa bo izstavljen izvajalcu. ''Natančno absolutno višino trenutnih pogodbenih kazni ministrstvo ne sme in ne more javno objaviti,'' so še zapisali. Po neuradnih podatkih pa naj bi pogodbena kazen do zdaj znašala že okoli 720 tisoč evrov, poroča Dnevnik.
Sila je še povedal, da obrambno ministrstvo zamika prevzema oklepnikov nikoli ni skrivalo, o dogodku namreč ni nihče nič vprašal. Dodal je še, da so o prevzemu patrije tudi spregovorili, vendar temu takrat ni nihče namenjal velike pozornosti.
Predaja prve Patrie v ponedeljek
Generalni direktor Rotisa Ivan Črnkovič je dejal, da bodo prvi oklepnik 8X8 patria, ki je prispel v Slovenijo, ministrstvu za obrambo predali v ponedeljek. Zdaj je vozilo še v lasti Patrie, je opozoril in dodal, da je zato Patria pristojna za dajanje informacij o tem, kje se oklepnik trenutno nahaja.
Predstavnik Patrie v Sloveniji Andrey Mladenov pa je povedal, da je oklepnik v Slovenijo prispel že v sredo zvečer. Potrdil je, da bi ga Patria po načrtih morala v Slovenijo dostaviti že maja letos, ukrepe v primeru zamude pa določa pogodba. Na vprašanje, kje natančno se v tem trenutku oklepnik nahaja, pa je odvrnil, da tega ne ve.
Minister za obrambo Karl Erjavec je novinarjem potrdil, da je prva patrija po njegovih informacijah že v Sloveniji in bo javnosti predstavljeno v sredo. Dodal je še, da je od proizvajalca dobil potrdilo, da bo do konca leta Slovenski vojski dobavljeno 13 patrij. Vsa vozila pa pričakuje do konca aprila, ko se bo po njegovih besedah v vojski začela operativna uvedba oklepnikov.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.