Predstavniki
obrambnega ministrstva oziroma strokovna komisija, ki je vodila razpis
za nakup oklepnikov za Slovensko vojsko, in predstavniki podjetja Rotis
so danes v Ljubljani začeli pogovore o pogajanjih o nakupu vojaških
oklepnikov finskega proizvajalca Patria. Določiti je treba časovni
okvir pogajanj, kdaj naj bi se ta zaključila in kdaj naj bi bila
pogodba o nabavi podpisana, je danes v Ljubljani v izjavi za javnost
pred začetkom pogajanj povedal obrambni minister Karel Erjavec.
Poseben poudarek pri pogajanjih bodo predstavniki obrambnega
ministrstva dali doseganju ugodne cene in ugodnih dobavnih pogojev tudi
tehničnim karakteristikam oklepnikov, je dejal minister. Dodal je, da
ministrstvo za nakup oklepnikov ne bo porabilo več kot 63 milijard
tolarjev in ne bo kupilo več od predvidenih 136 oklepnikov.
Obrambni
minister je spregovoril tudi o tožbi, ki jo je zoper državo in družbo
Rotis vložila Sistemska tehnika, ki je neuspešno sodelovala pri
razpisu. Kot je dejal, tožbe, s katero Sistemska tehnika zahteva
razveljavitev pogodbe med državo in Rotisom, ni videl in je o tem bral
v medijih, vendar se mu zdi čudno, da je bila tožba vložena, saj
pogodba sploh še ni sklenjena.
Slovenija je pravna država in v
pravni državi ima vsakdo pravico tožiti, če se bo sodišče odločilo, da
ugodi tožnikom, pa bo ministrstvo za obrambo to seveda spoštovalo, je
še dejal minister za obrambo.
Odbor prekinil razpravo o oklepnikih
Parlamentarni odbor za obrambo je začel razpravo o izboru novih oklepnikov za Slovensko vojsko, vendar so jo prekinili do prihodnjič, ko jo bodo zaprli za javnost. Minister za obrambo Karl Erjavec je podrobneje utemeljil, zakaj je bila izbrana ponudba podjetja Rotis, ki zastopa finsko podjetje Patria, in ne ponudba Sistemske tehnike. Poudaril je, da je bila ponudba Rotisa po vseh kriterijih boljša, če pa se mu dokaže nasprotno, je pripravljen odstopiti.
Pobudnik za sejo je Aurelio Juri (SD), ki je na obrambnega ministra Erjavca že naslovil pobudo, da začasno zadrži vse aktivnosti v zvezi s sklenitvijo pogodbe o 63 milijard tolarjev vrednem poslu. Povedal je, da je sklic seje potreben zaradi vseh dvomov v to, da je bil izbor opravljen korektno. Postavlja pa se mu tudi vprašanje, ali je tako drag nakup potreben. Kot je dejal, ga ni nihče prepričal, da gre za objektivne potrebe in ne za interese vojaške industrije.
Minister hvali Rotis
Erjavec je dejal, da je pripravljen odstopiti, če se mu dokaže, da je ponudba Rotisa komercialno manj ugodna, vozilo slabše in da ponuja manj delovnih mest. Sicer pa je povedal, da se popoldne sreča s predstavniki Rotisa, da bodo začeli pogajanja. Cene pri Rotisu so za 10 do 18 odstotkov ugodnejše kot pri Sistemski tehniki, je dejal.
Pojasnil je, da so tankovske zmogljivosti namenjene konkretni obrambi domovine, vendar pa v tem trenutku ni pričakovati, da bi Slovenijo napadle sosednje države. Pač pa so se varnostne grožnje spremenile in so asimetrične, je dejal in pri tem omenil krizna območja, terorizem in drugo. Vse države članice zveze NATO zdaj uvajajo srednje težke oklepnike 8x8. Povedal je, da je v vozilu krpan, ki ga je ponudila Sistemska tehnika, 22,4 odstotka slovenskih delov, v patrii izbranega ponudnika pa 30 odstotkov slovenskih delov. Opozoril pa je tudi, da krpana sploh "še niso videli", pač pa so videli pandur 2. Zavrnil je tudi očitke, da je bil postopek izveden čez noč. Začel se je namreč februarja 2005, zaključil pa v tem mesecu.
Tudi načelnik Generalštaba Slovenske vojske, generalpodpolkovnik Albin Gutman je na seji podprl izbrano ponudbo in dejal, da vozilo patria izpolnjuje vse postavljene zahteve.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.