Pogovori o tem, da bo Sistemska tehnika izdelovala oklepnike 8x8, so stekli že v času prejšnje vlade, je povedal Zdenko Pavček, predsednik uprave skupine Viator & Vektor, ki ima v svojem okrilju tudi omenjeno ravensko podjetje.
"Čvrstega dogovora ni bilo, smo pa podpisali pismo o nameri, da bomo to delali," je dejal na zaslišanju pred parlamentarno komisijo, ki preučuje nakup oklepnikov. Pismo so podpisali, čeprav so vedeli, da se obeta javni razpis. Kot je pojasnil Pavček, so to storili, ker je šlo za domačo proizvodnjo in ker so z ministrstvom sodelovali že prej. In to kljub temu, da trdnih zagotovil od prejšnjega obrambnega ministra Antona Grizolda niso dobili.
Njavro in Krkovič lobirala za nakup oklepnikov?
Pavček je pred komisijo tudi povedal, da sta ga pred izbiro najboljšega ponudnika na razpisu obiskala brigadir Tone Krkovič in Darko Njavro in mu v roke potisnila dve vizitki Patrie, s pojasnilom koga naj pokliče, če želi, da bodo dobili posel. Tega, kot je dejal, ni storil. Pojasnil je še, da je eden od njiju prišel na sestanek v civilu, drugi pa v uniformi.
Njavro je navedbe že zanikal, da bi Pavčku dajal kakršne koli vizitke, se ne spomni. Trdi tudi, da sta se pri njem oglasila, potem ko je ministrstvo že izbralo Patrio. "Na kavo naju je povabil Pavčkov pomočnik Igor Zajec," je pojasnil in dodal, da sta na njegov predlog nato mimogrede obiskala še Pavčka. Ta naj bi v pogovoru omenil tudi razpis za oklepnike. "Dejal nama je, da bi morala oklepnike delati Slovenija. Krkovič pa mu je odgovoril, da po njegovem Slovenija ne potrebuje ne slovenskih, ne čeških in ne finskih patrij, ampak bi morali najprej vojakom kupiti uniformo in čevlje," je povedsal Njavro. Dodal je, da se je s tem obisk pri Pavčku, ki je trajal okoli pol ure, končal.
Njavrove navedbe, da sta s Krkovičem obiskala njega in ne Pavčka, je potrdil tudi Zajec. Šlo je za kratek neformalen obisk, na katerem ni bilo kakšnih "posebnih idej", je razložil danes upokojeni nekdanji pomočnik direktorja Viator & Vektorja.
Erjavčeve nerealne trditve
Pavček je na zaslišanju tudi zavrnil trditve ministra za obrambo Karla Erjavca, da je bilo vozilo krpan, ki ga je ponujala Sistemska tehnika, v času postopka javnega naročila še na risalni deski. Dejal je, da je bilo takrat "že globoko v proizvodnji". Dodal je še, da se mu zdi krpan najmanj enakovredno vozilo patrii.
Kot nerealno je zavrnil tudi Erjavčevo napoved, da bo Slovenija s poslom pridobila 200 neposrednih novih in 2000 posrednih zaposlitev. Proizvodnja takšnih vozil zahteva kvalificirano delovno silo, zato v nobenem primeru ne prihaja do masovnega zaposlovanja. "Ne glede na to, kdo to dela in kaj je končni proizvod," je dejal.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.