Na Šarčev odstop se je odzvala generalna direktorica GZS Sonja Šmuc in dejala, da je Šarec z današnjim odstopom "presekal Gordijski vozel, v katerem se je znašla slovenska politika". "Videli smo, da je v pogojih delovanja manjšinjske vlade težko voditi pametno politiko," pravi in dodaja, da niso zaznali "neke resne strategije in pripravljenosti na več kot populistične, všečne zakone, medtem ko je za resne reforme preprosto zmanjkalo volje in pa očitno tudi glasov".
V zadnjem času jih je, po besedah Šmuceve skrbelo, da so "zakone začeli pisati kar poslanci sami, jih vlagati v parlamentarne procedure, mimo vseh ustaljenih norm" - ministrstva pa da so s tem postajala manj pomembna, zakonodaja pa "slaba, nepremišljena in neargumentirana".
Na GZS si želijo, da do morebitnih novih volitev pride čimprej, s tem pa tudi do oblikovanja nove vlade "z jasnim političnim mandatom".
Klub slovenskih podjetnikov: Odstop odgovorna poteza
V Klubu slovenskih podjetnikov pa menijo, da je odstop "odgovorna poteza". "Z manjšinsko vlado ni mogoče sprejemati ukrepov, ki bodo prinesli prebivalcem boljši jutri. Zato je poteza premierja v odstopu nova priložnost za Slovenijo, da se spopademo s ključnimi izzivi," so zapisali za STA.
Sindikati: Odstop pomeni odmik od nujno potrebnih reform
Odstop premierja bo po mnenju sindikalistov povzročil odmik od nujno potrebnih reform in ukrepov na področju zdravstva, dolgotrajne oskrbe in stanovanjske politike. Predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič je za STA dejala, da je bila odločitev premierja za odstop v razmerah, ko se je obetala blokada dela vlade, zaradi česar ne bi mogli sprejemati zakonodajnih predlogov, pričakovana. "Bo pa to ponovno povzročilo odlog odločanja o vsebinskih vprašanjih, ki smo jih vsi pričakovali, torej zdravstvene reforme, dolgotrajne oskrbe, začetega dela pri stanovanjski politiki, zakona o delovnih razmerjih, pokojninske zakonodaje ..." je naštela.
Predsednik Pergama Jakob Počivavšek pa je za STA dejal, da je prezgodaj za sklepanje o tem, kaj se bo zgodilo na političnem parketu, saj to vprašanje ostaja v zraku. Odprto ostaja tudi vprašanje, kaj se bo zgodilo s spremembami zakona o zdravstvenem zavarovanju, začetkom dogovarjanja o celoviti spremembi pokojninskega in invalidskega zavarovanja, očitno bodo zastala tudi pogajanja v javnem sektorju.
Evropski poslanci iz Slovenije različno o Šarčevem odstopu
Evropska poslanca Irena Joveva in Klemen Grošelj (RE/LMŠ) sta izrazila podporo odločitvi premierja: "Popolnoma zaupava presoji predsednika LMŠ Marjana Šarca in podpirava njegovo odločitev. Po najinem mnenju so predčasne volitve najboljša rešitev za izhod iz trenutne politične situacije v Sloveniji," sta zapisala v skupni izjavi.
Tanja Fajon in Milan Brglez (S&D/SD) pa odločitev, kot sta poudarila, obžalujeta. "Napovedani odstop predsednika vlade obžalujem, me pa ne preseneča, saj premier ni uspel uskladiti niti ključnih vprašanj med ministri LMŠ, kar je nakazovalo, da vlada razpada in da pod njegovim vodstvom ne more biti več operativna," je sporočila Fajonova. "Bežanje od odgovornosti je lahko kratkoročno všečno, a na dolgi rok ne daje rezultatov," pa je poudaril Brglez. Premierjev odstop po njegovih besedah pomeni ponovno čakanje na reformo zdravstva, na podaljševanje čakalnih vrst, nižje pokojnine in drugo. Poleg tega pomeni tudi zniževanje mednarodnega ugleda države med pripravami na predsedovanje Svetu EU ter, če bodo predčasne volitve, vsaj pol leta teka v prazno, ki bo najbolj prizadel najranljivejše posameznike in skupine, je zapisal.
Evropska poslanca Evropske ljudske stranke (EPP) Milan Zver in Romana Tomc sta sporočila le, da je njuno stališče enako stališču SDS, ki ji pripadata. V SDS bodo sicer po premierjevem odstopu ocenili razmere in se odločili o nadaljnjih potezah, izvršilni odbor bo zasedal v četrtek ali petek.
Ljudmila Novak (EPP/NSi) in Franc Bogovič (EPP/SLS) se zaenkrat še nista odzvala na odstop premierja, ki je pozval tudi čimprejšnjim predčasnim volitvam
Sestavljanje nove koalicije ali predčasne volitve?
Med prvimi pa se je na odstop na Twitterju odzval prvak stranke SDS Janez Janša, ki je le nekaj minut za tem, ko je Marjan Šarec sporočil, da odstopa s premierskega položaja, zapisal: "Ohladitev političnega trupla se je zgodila takoj, ko je nekdo omenil, da je cesar gol."
"V SDS bomo situacijo ocenili, sklicali ustrezne odbore, in potem sprejeli odločitve," pa je kasneje v odzivu dodal Janša. Sam je sicer prepričan, da so daleč najbolj verjetna in verjetno daleč najboljša možnost predčasne volitve. V trenutni sestavi državnega zbora pa bi po njegovem mnenju bilo zelo težko sestaviti trdno razvojno koalicijo. "Mogoče bi se dalo sestaviti neko koalicijo, ki bi naredila manj škode od te, ki je danes dokončno razpadla. Je pa tudi tukaj veliko dvomov."
"Najlažje je oditi in pustiti zadeve nedokončane," je bil kritičen Dejan Židan, predsednik državnega zbora in predsednik SD. Dejal je, da se je tu pokazala razlika "med strankami, ki se zavedamo, kaj je naša odgovornost, in ne odstopimo, ko je breme pretežko", in ostalimi. Poudaril je, da so aktualno vlado podpirali tudi v težkih trenutkih. V primeru predčasnih volitev pa je prepričan, da bo njegova stranka prejela več poslanskih sedežev, kot jih ima sedaj. Na volitve pa bi po njegovih ocenah lahko odšli že aprila, če mu bo Šarec še danes dostavil odstopno izjavo in se bo sprožil postopek, je pojasnil.
Ministrica Aleksandra Pivec in nova predsednica DeSus je priznala, da jo je novica o odstopu zelo presenetila. Kljub temu pa je dejala, da so v stranki pripravljeni na vse možnosti, tudi na predčasne volitve. Na vprašanje, al je pripravljena na sodelovanje z vsemi strankami, če bi se pojavila možnost sestave nove koalicije, je dejala, da bo več o tem povedala v prihodnjih dneh, saj bi se rada o tej odločitvi najprej pogovorila znotraj stranke. "Prav gotovo se v tem trenutku počutimo pripravljene na možnost predčasnih volitev," je še dodala.
Minister za gospodarstvo iz vrst SMC Zdravko Počivalšek je v izjavi za javnost dejal, da sam odstop premierja vlade še ne pomeni, da moramo na volitve. "Ne vidim potrebe, da bi zaradi odstopa vlade nujno morali iti na volitve," je dejal. Dejal je, da je slutil, da se kaj takšnega lahko zgodi, glede na dogajanje. "Pogovarjamo se o tem, na kak način bi lahko bilo Sloveniji bolje."
"V SAB smo razočarani, da smo kot koalicijski partner o tem, da premier odstopa, izvedeli iz medijev," je dejala ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek. "Šarec je izbral politično nestabilno pot predčasnih volitev, ki ljudem ne bo pomagala," je prepričana. Ker je na mizi veliko izzivov, je še dejala, da si želi, da čim prej dobimo stabilno, trdno vlado. "Ki bo znala delati kot tim. To smo pri tej vladi na žalost pogrešali," je še dejala.
Prebivalke in prebivalci od vsakokratne vlade upravično pričakujejo, da se bo ukvarjala z izzivi, ki so za državo pomembni, je dejal poslanec in predsednik Levice Luka Mesec. "Te politike je obljubila tudi vlada, ki jo je vodil Marjan Šarec. Nekaj se je tudi zapisalo, a se ni izvajalo," je dejal Mesec in ocenil, da je zdaj očitno tudi Šarec spoznal, da s takšno koaliciijo zavez ne more izpolniti. "Ta koalicija ni imela več nobenega smisla, ukvarjala se je samo še s komolčkanjem in kadrovskim kupčkanjem," je dejal. Dodal je, da je pomenljivo to, da je Šarec odstopil po odstopu ministra iz kvote LMŠ. "Ta koalicija se je sesula sama vase."
Predsednik Nove Slovenije Matej Tonin je pozdravil potezo Marjana Šarca. "Je ena od najrazumnejših potez v tem letu in pol." Na izvršilnem odboru stranke bo Tonin članom predlagal, da v takšnih okoliščinah ni smiselno oblikovati nove koalicije. Na vprašanje, ali bi morda lahko sam sestavil novo koalicijo, pa je odgovoril: "V politiki je vse mogoče, zato ne smeš nikogar nikoli izključevati, moraš pustiti odprta vrata. Vendar, v danih okoliščinah so predčasne volitve najboljša možnost."
"Nihče ni vedel za odstop, lahko ga je kdo pričakoval, vedel pa ni nihče," pa je dejal poslanec in prvak SNS Zmago Jelinčič, ki je prepričan, da je Šarčev odstop posledica odstopa finančnega ministra. Opozoril je tudi, da bi morebitne prečasne volitve potekale na "čudnih temeljih", saj volilna zakonodaja še ni bila spremenjena. Če bi na volitve po aktualni zakonodaji šli po novembru, bi bile te neustavne. Če bi vendarle sprejeli novo zakonodajo, pa v letu sprejema ne sme biti volitev, je opozoril. "Godlja je popolna," pravi Jelinčič.
Bandelli: Pokazala se je inkompetenca na vrhuncu
Poslanec in nekdanji minister za razvoj Marko Bandelli, sicer iz vrst SAB, pa je zapisal: "Upam, da se vsi zavedajo kdo je kriv, da je padla vlada. Ker zdaj se je pokazala inkompetenca na vrhuncu. Ni časa za všečnost. Potrebni so konkretni koraki, premišljene reforme in spremembe. Škoda besed."
Nekdanji minister v Janševi vladi Žiga Turk odstop premierja in finančnega ministra Andreja Bertonclja vidi kot dokaz, da je v Šarčevi vladi popoln kaos in da ni resnega vodenja. "Glavni krivec z odstopom sporoča, da se v krizi nanj ni mogoče zanesti. In gre na volitve po več glasov, kot jih je dobil, preden smo ga videli voditi kakšno vlado. Misija ne-nemogoče pri slovenskih volivcih. Slab film lahko celo dobi slabo nadaljevanje," meni Turk.
"Zeleni Slovenije spoštujemo odločitev predsednika Vlade RS, hkrati pa sporočamo, da smo pripravljeni na vse scenarije, ki sledijo. Smo aktivni in delamo na terenu," so se oglasili tudi v tej zunajparlamentarni stranki.
'Vinjeta še edina stvar v Sloveniji, ki ne odstopi'
Vnela se je tudi živahna razprava med drugimi uporabniki na Twitterju. Pisatelj in komik Boštjan Gorenc Pižama je odstop premierja vlade komentiral v svojem stilu: "A lahko naslednjo vlado zrihtajo v firmi, ki dela vinjete? Ker je to očitno še edina stvar v Sloveniji, ki ne odstopi. Niti z dolgotrajnimi napori."
Novico so takoj povzeli tudi nekateri tuji mediji: hrvaški Dnevnik.hr, nemška tiskovna agencija dpa, Deutsche Welle, švedski radio Ekot in številni drugi. Agenciji Reuters se je pri tem zgodila neljuba napaka – namesto Šarčeve so namreč objavili fotografijo Andreja Plenkovića.
KOMENTARJI (548)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.