
Odbor je zahtevo sprejel v sredo na Ptuju v sodelovanju z GIZ Prašičereja Slovenije, odborom za prašičerejo pri Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije in Sindikatom kmetov Slovenije.V Sloveniji so v zadnjih mesecih odkupne cene svinjine padle, rejci pa zdaj od vlade oz. kmetijskega ministrstva zahtevajo ustrezno ukrepanje. Med drugim zahtevajo, da naj se uvozne kvote razporejajo in določajo mesečno, njihovo koriščenje pa naj bi bilo omejeno le na tekoči mesec. Kot predlagajo, naj obseg kvot ne bi presegal 20 odstotkov domače proizvodnje, so sporočili iz Zveze združenj rejcev prašičev Slovenije.
Po podatkih GIZ Meso-izdelki se trenutna odkupna cena za kilogram svinjine (topla polovica) giblje med 300 in 330 tolarji, medtem ko je predlani zaradi dobrega trženja dosegla tudi preko 400 tolarjev. Sekretar združenja Franc Čampa je povedal, da se slovenski rejci prašičev trenutno ukvarjajo s problemom odkupa, za kar pa ni kriv uvoz svinjine iz tujih držav, saj po besedah Čampe podatki za januar kažejo, da je bila uvožena enaka količina svinjskega mesa kot januarja lani. Po njegovih besedah je za nastali položaj kriva razmeroma slaba prodaja tega mesa na domačem trgu. Slovenija pri prireji prašičjega mesa ni samozadostna, zato mora letno uvoziti še med 20.000 in 25.000 ton svinjskega mesa.
Sicer pa Slovenija svinjskega mesa ne izvaža, izvaža pa izdelke iz svinjskega mesa, vendar pa je tudi tega po pojavu BSE bistveno manj, je dejal Čampa. Omenjenim izdelkom namreč ponavadi dodajajo tudi goveje meso. V združenju predvidevajo, da se bo prodaja svinjine povečala v času velike noči in spomladanskih mesecih.