Slovenija

'Neuničljivi Kransterdam'

Kranj, 18. 11. 2006 11.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Kljub prizadevanjem, da bi v Kranju omejili dostopnost do drog, številni zapadejo v svet odvisnosti.

Kranj je zaradi številnih organiziranih skupin preprodajalcev drog veljalo za slovensko mamilarsko prestolnico in mesta se je zlasti med mladim prijelo ime "Kransterdam". Kljub številnim akcijam kriminalistov, ki so svoje delo v zadnjih letih usmerjali zlasti na področje raziskovanja in preprečevanja organiziranega kriminala, je v Kranju dostopnost do drog še vedno precej velika in številni mladi zapadejo v svet odvisnosti, ob preventivnem mesecu odvisnosti ugotavljajo strokovnjaki.

Kranj ''slovi'' kot mamilarska prestolnica.
Kranj ''slovi'' kot mamilarska prestolnica. FOTO: Reuters

Mladinski kulturni center Kranj je ob mesecu preprečevanja odvisnosti minuli teden organiziral okroglo mizo na temo zasvojenosti mladih v Kranju, s katero je želel opozoriti na to perečo problematiko. Število evidentiranih uživalcev drog se v Kranju iz leta v leto veča in je ob koncu lanskega leta že doseglo številko 459.

Odločitev posameznika

Prav tako se viša število eksperimentatorjev na področju drog, še zlasti na področju marihuane. Vse več odvisnikov posledično tudi išče pomoč pri odvajanju v komunah. Samo lani jih je iz območja Kranja v komune odšlo 16.

Kot je pojasnila Melita Žontar s Centra za socialno delo Kranj, gredo zasvojenci iz Kranja večinoma v komune na Hrvaško, Italijo, Španijo, Nemčijo, Belgijo in Portugalsko ter v terapevtsko skupnost projekt Človek v Škofji Loki. Poudarila je, da je zasvojencem in njihovim družinam predstavi vse možnosti komun in jim prepusti odločitev. "Noben strokovni delavec nima pravice odločati, katero zdravljenje je najboljše, to se mora vsak odločiti sam," je pojasnila.

Nekateri odvisniki najprej potrebujejo odmik od lastne družine, da vidijo, kaj je bilo v njej narobe, da so zapadli v odvisnost. Ko pridejo nazaj v isto sredino, se tako začne zdravljenje odnosov, ki so bili patološki že prej. "Če se ne spremeni tudi družina, je zato zelo malo možnosti, da bi se predvsem zelo mlad odvisnik uspel se odvaditi drog," je prepričana Žontarjeva.

Z Žontarjevo se strinja tudi Simon Strgar s Centra za odvisnosti Kranj. Obrazložil je, da veliko odvisnikov izhaja iz razbitih družin. Zato se je vedno treba ukvarjati tudi z družino, da se znotraj nje uredijo medsebojni odnosi. "Veliko odvisnikov se odloči, da se bodo urejali doma skupaj z zdravljenjem odnosov znotraj družine," je pojasnil Strgar, ki na odvisnost ne gleda z zdravstvenega vidika, torej je ne vidi kot bolezen ampak kot motnjo vedenja.

Nadomestek za odnose?

Pri nas vedno iščemo vzroke za zasvojenost in posameznika jemljemo v kontekstu celotne družine ter se trudimo spremeniti vzorce vedenja in čustvovanja, je povedala Sara Jerebic z Zakonskega in družinskega inštituta Krog. Prva faza je abstinenca, druga faza je odkrivanje vzrokov, potem pa je na vrsti opremljanje človeka za boljše življenje.

Odvisnik se mora sam odločiti, katero zdravljenje je zanj najboljše.
Odvisnik se mora sam odločiti, katero zdravljenje je zanj najboljše. FOTO: Reuters

"Droga je nadomestek za odnose," je prepričana Jerebičeva, zato velik pomen na področju preventive pripisuje poučevanju staršev otrok že v vrtcih. 95 odstotkov mladih namreč poskusi drogo, velika večina je potem ne poskusi več, saj se vpraša za škodljive posledice in se pravilno odloči. Nekaterim pa je droga pomeni nadomestek in gredo s tem naprej. Zato je treba opremiti starše, da znajo vzgajati otroka, da ti odrastejo v odgovorne mladostnike, je pojasnila.

"Na preventivi bi se dalo veliko delati," meni tudi Biljana Djakovič z Rdečega križa. Opozorila je, da se stopnja zasvojenosti stalno povečuje in da bi bilo treba preventivo začeti bolj široko. Sedaj manjka preventiva zlasti v osnovnih šolah in vrtcih, pa tudi srednjih šolah. Matej Košir z Urada za droge pa je na to odgovoril, da se vse začne in konča pri denarju. "Če bi imeli toliko denarja, kot ga ima na primer tobačna industrija, potem bi bila verjetno zgodba drugačne, če pa tudi tega, kar delamo, ne bi bilo, mislim, da bi bile številke še hujše," je dodal.

Veliko je v državi treba narediti tudi na destigmatizaciji odvisnikov, so se strinjali sogovorniki. Žontarjeva je povedala, da imajo tisti, ki prihajajo iz komun kar velike težave pri vključevanju v družbo, zlasti pri iskanju službe. Izkazalo se je, da je za posameznika bolje, da v začetni fazi ne pove, da je bil narkoman in se izkaže v službi ter tako pridobi zaupanje do trenutka, ko njegova preteklost pride na dan. Možnosti za zaposlitev so tudi med ljudmi, ki posameznika poznajo zelo osebno in vedo, da je možno, da se človek urediti do te mere, da se odvisnost ne ponovi in tako pred tem nimajo strahu, je pojasnila.

Ozdravljena zasvojenka Silvana je pri vključevanju v družbo imela dobre izkušnje. "Sprejeli so me tako, kot sem, in se niso ukvarjali s tem, kakšna sem bila," je opisala svojo zgodbo. Strgar pa je dodal, da imajo tudi nekateri drugi odvisniki dobre izkušnje. Tako na primer v Savi dela veliko urejenih odvisnikov, ki se odvajajo s pomočjo metadona in podjetje z njimi nima težav, ampak jih pri njihovem boju z drogo celo vzpodbuja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

yokerxdinterfan
05. 12. 2013 18.05
a dejte no a ni čudno...zakaj bi se matrali za tak danr ko ga imajo ker itak vejo da jih bojo spustil
User134698
18. 11. 2006 21.00
+1
rijo27. Novodobni dilerji so se spametovali! Hartman in bratija so prevažali tudi po par sto kil "robe", "v enem šusu"! "Gradbena operativa" to dela malo drugače! Matematika: 700 kg = 35 X 20 kg Zaslužek ostaja enak, le tveganje je manjše! To je osnovni zakon vlaganja sredstev v "sklade"! Tveganje je manjše, če "razpršimo" vlaganja! Pa še nekaj, okoli gorenjske heroinske naveze! Ujeli so samo "špedicijski oddelek" naveze. Glavnih šefov, se niti dotaknili niso!
User134870
18. 11. 2006 20.53
+1
Vsa sredstva ima policija in sodišča na voljo,da polovijo dilerje in narkiče.Samo potrebni so pravi ljudje na pravih mestih,mislim od vrha policije navzdol.Vse dilerje ki jih polovijo bi blo potrebno jim naložit fajn batine,potem pa po hitrem postopku v zapor za najmanj 30 let.V lokalih kjer se odkrije droga,pa tak lokal takoj za vedno zapret.Pri tej zadevi vidim veliko vlogo šolstva,kjer naj bi otroke opozarjali na nevarnost drog.Z večjim vključevanjem mladoletnih in mladih v različne športe bi k temu veliko pripomoglo.Še posebno da zapolnijo prosti čas ob popoldnevih,večerih in ob vikendih.
Rijad Proši?
18. 11. 2006 20.29
don Antonio- kar spomni se kranjske heroinske naveze in na stotine pretihotapljenega heroina, če se prav spomnim med njimi ni bilo Albancev.
User134698
18. 11. 2006 20.06
+2
Preštejte koliko albancev prebiva v Kranju. Vsi so dobro materialno "zavarovani", čeprav jih 98% dela v "gradbenih" podjetjih ki štejejo, praviloma enega zaposlenega! Vsem v mestu je jasno, kako "garači" pridejo do "jela brez dela"! Samo "akademsko izobraženim organom pregona", ne pride na misel, da bi polovili "distributerje belega prahu"! Če dobro pomislim, tudi jaz ne bi nič tvegal , za plačo ki znaša cca 250.000SIT!
jsmazarot@email.si
18. 11. 2006 19.35
Včasih sta bila Koper in Žalec, sedaj pa zgleda da so se gorenjsko preselili! zanimivo
User192126
18. 11. 2006 18.36
Mislim da je cela država stigmatizirana in bi blo narbolš, da jo božja roka uniči
User190332
18. 11. 2006 18.11
Pred 30 leti je bila na tapeti le LJ, potem so se ji pridružili še drugi večji kraji, po letu 1980 še manjši, zdaj pa je to zlo razširjeno že povsod.MI PA SMO SPALI-PREDVSEM PA POLICIJA,SOCIALNA SLUŽBA,ŠOLE, SODSTVO,ZDRAVSTVO ITD.ITD.. Ni bilo pravega preventivnega pristopa, zdaj se že gasi, a požara niti slučajno ne bo mogoče pogasiti. Še je čas, zlasti za tiste, ki še niso zasvojeni, a vse naštete institucije premalo ali nič ne naredijo. Možne sta le dve poti, ali začnejo-mo mrdat, ali pa se bomo ukvarjali samo še s tem, kdo zdravi, kje se zdravi, kako se zdravi, zakaj se ne zdravi, kaj je dovoljeno in kaj ni dovoljeno, ipd.. Predlagam, da se resno pristopi k delu!!!!!!!!!!
vbccbcvbc
18. 11. 2006 18.00
User109287
18. 11. 2006 17.27
+4
Kot je rekel Meki, vsakemu v Kranju je jasno, kje in kdaj se dogaja ter kdo so dilerji. Ce bi policija hotela, bi zadevo popucala zelo hitro. Ocitno so res podkupljeni ali pa popolnoma nesposobni.
User70936
18. 11. 2006 13.54
+2
Tko je, tukaj v Kranju je marsikomu stvar popolnoma jasna kam prihajajo pošiljke in kje se dela biznis. Ampak policija ne ukrepa ker je po mojem mnenju dodobra podkupljena. Zakaj ne gredo policisti kdaj za lekarno v kranju tja v tiste garaže kamor se ponoči pripelje kombi z robo? Pa to je 200m stran od policije :D
User102377
18. 11. 2006 13.44
-1
dokler policija z nasiljem ne bo začela preganjat dilerje ne bo nobenga uspeha
User191259
18. 11. 2006 12.56
+5
Dvomim da je to pereč problem samo v "Kranjsterdamu", mislim da se to dogaja kar povsod po naši ljubi državici. Kaj pa če bi recimo legalizirali marihuano, kajti prepovedan sadež je itak vedno najslajši, predvsem pa za otroke. kar poglejte si npr. primer Amsterdama, tam se uporaba drog pri prebivalcih ni drastično povečala. Pa še država bi spet mela neki od tega - davke!