V ljubljanskem SPL, ki upravlja več kot tisoč stanovanjskih in poslovnih enot, sporočajo, da nekateri niso čakali na nižje temperature, ki so napovedane za konec tedna. "Trenutno imamo priključen en objekt, v katerem smo vklopili ogrevanje v času prve ohladitve konec avgusta," pravi Marko Bevc s SPL.
Ostali pa se bodo priključili kot običajno, konec septembra oz. v začetku oktobra. Bodo pa letos nekoliko neobičajne položnice. Cene energentov so namreč letos rekordne in očitno se za zdaj še ne bodo spuščale. Cena zemeljskega plina se je na primer s prvim avgustom zvišala za kar 11 odstotkov. "Trudimo se zagotoviti najboljše pogoje oz. najnižje cene v dogovoru z dobavitelji – kolikor se da. Je pa letošnje leto res specifično, saj gre vse gor," pravi Bevc.
Primož Škerl iz Energetike Ljubljana dodaja, da so se cene zemeljskega plina za takojšnjo dobavo v letu dni dvignile že za 500–600 odstotkov. "Odvisno od tega, kateri dan gledamo," pravi.
Ogrevalna sezona bo dražja predvsem v mestih z daljinskim sistemom na toploto. V Ljubljani ta oskrbuje skoraj 65 tisoč uporabnikov. "Cena daljinskega ogrevanja je sestavljena iz dveh delov: fiksnega in variabilnega," razlaga Škerl, ki pravi, da se je močno podražilo predvsem gorivo, ki je največji del variabilnega dela cene. "Zato je bila Energetika Ljubljana primorana ceno variabilnega dela s 1. septembrom povišati za 17, 6 odstotka."
Kaj pa to pomeni v praksi? Za lastnika približno 70 kvadratnih metrov velikega stanovanja to pomeni dvig letnega stroška ogrevanja za približno 75 evrov brez dajatev in davkov. Za lastnike 200 kvadratnih metrov velike enostanovanjske hiše pa bo dvig znašal okoli 190 evrov na letnem nivoju.
Tudi tisti z individualnimi kurišči lahko pričakujejo, da bo ogrevanje dražje – cene energentov, tako plina kot lahkega kurilnega olja, se na trgu zvišujejo, kar pa vpliva tudi na prodajne cene.
Perc: Napoved za prihajajočo kurilno sezono bo odvisna od gibanja cene zemeljskega plina v zadnjem kvartalu leta
Da cene zemeljskega plina "nerazumno" naraščajo, se strinja tudi Alan Perc, direktor Energetike Maribor: "Dosegajo trikratno vrednost povprečnih cen iz preteklih obdobij." "Od začetka leta se je specifična cena zemeljskega plina povečala za 49,01 odstotka, medtem ko se je cena toplote zvišala za 26,78 odstotka," razloži Perc. Napoved za prihajajočo kurilno sezono pa bo v največji meri odvisna od gibanja cene zemeljskega plina v zadnjem kvartalu leta 2021, medtem ko bodo na ceno v letu 2022 dodatno vplivali emisijski kuponi.
"Za leto 2022 nam je uspelo fiksirati ceno zemeljskega plina za vse predvidene (potrebne) količine. Če primerjamo zakupljeno ceno zemeljskega plina za leto 2022, je ta na nivoju povprečne cene zemeljskega plina v letu 2020," pravi. Vendar pa zaradi pravil za določitev referenčne cene zemeljskega plina na enak način niso mogli zakupiti potrebnih količin tudi za zadnji kvartal leta 2021.
Z dvigom cene toplote Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) so se danes seznanili tudi v Svetu ustanoviteljev Komunalnega podjetja Velenje. "Ta predstavlja 36,8-odstoten dvig povprečne nakupne cene toplote," so sporočili iz velenjskega komunalnega podjetja. Na podlagi tega so sklenili, da znaša novi variabilni del cene toplote za ogrevanje prostorov in sanitarno toplo vodo za uporabnike Šaleške doline 43,88 evra.
Glede na izračune je za uporabnike gospodinjskega, poslovnega in industrijskega odjema predviden od 30- do 35-odstotni dvig cene toplotne energije – ob že predvideni in upoštevani subvenciji toplote lokalnih skupnosti v višini 682.014 evrov z DDV, dodajajo. Tudi lokalni skupnosti bosta pokrili dodatni strošek toplote, ki je nastal zaradi zamika pri uveljavitvi cene toplote v višini 228,140 evra.
"Sistem daljinskega ogrevanja v Šaleški dolini je še vedno cenovno najugodnejši v Sloveniji glede na primerljive sisteme daljinskega ogrevanja," sicer še dodajajo v komunalnem podjetju.
Matjaž Frelih iz Domplana medtem pravi, da je bila cena zemeljskega plina v lanski ogrevalni sezoni na zgodovinsko nizki ravni: "Zaradi tega so bili tudi stroški ogrevanja med najnižjimi v zadnjih letih."
Letos pa so se v Kranju stroški zaradi dviga cene zemeljskega plina v povprečju zvišali za 20 odstotkov. "Kljub temu pa letošnji stroški ogrevanja ne odstopajo bistveno preteklih sezon," pravi. Sprememb pri stroških ogrevanja pa zaradi že zakupljenih količin zemeljskega plina ne načrtujejo pred 1. julijem 2022.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.