Gre za velik škandal Narodnega muzeja, zaradi katerega bi moral direktor odstopiti, so za spletni portal N1, ki je prvi poročal o tej zgodbi, dejali likovni umetniki. Ti so dela, ki naj bi bila prav danes razstavljena na razstavi Popotovanja, označili za v nebo vpijoče ponaredke. S temi besedami je zbirko označil priznani umetnostni zgodovinar in likovni kritik Brane Kovič, ki je kritičen, da bi morali odgovorni preveriti avtentičnost del.
Z njim se strinja tudi nekdanji direktor Mestne galerije Ljubljana in sodni izvedenec s področja likovne umetnosti Aleksander Bassin, ki je prepričan, da bi lahko bila v Sloveniji res kakšna grafika katerega od avtorjev, zagotovo pa ne resničnih slik.
Kar 160 umetniških del iz zasebne zbirke družine Boljkovac bi moralo biti od 17. ure na ogled v Narodnem muzeju Slovenije. Šlo naj bi za dela vrhunskih evropskih in svetovnih slikarskih mojstrov 19. in 20. stoletja, katerih vrednost bi, v primeru da bi bile slike originali, znašala več kot milijardo evrov. Med priznanimi slikarji naj bi bili tudi Pablo Picasso, Edgar Degas, Henri Matisse, Henri de Toulouse-Lautrec, Joan Mir, Joseph William Turner, Edvard Munch, Kazimir Malevič, Marc Chagall in drugi.
Narodni muzej sicer prav letos praznuje okroglih 200 let, njegov direktor pa je v času prejšnje vlade postal Pavle Car, diplomirani računalničar in doktor zgodovine, ki se je dolga leta ukvarjal z zbiranjem odlikovanj in uniform. Ob njegovem imenovanju so bili kritični številni kulturniki in umetniki, saj naj ne bi imel potrebnih znanj za vodenje tako pomembnega muzeja.
Ministrica: Razstava ni bila v letnem načrtu muzeja
Na dogajanje se je odzvala ministrica za kulturo Asta Vrečko, ki je na izjavi za medije pojasnila, da so na ministrstvu včeraj popoldne prejeli več zaskrbljenih pisem, odvila pa se je burna javna razprava o napovedani razstavi. Na ministrstvu so danes zjutraj sklicali sestanek s pristojnimi strokovnimi sodelavci in pregledali dokumentacijo.
Ugotovili so, da strokovna komisija razstave ni uvrstila v letni program in načrt Narodnega muzeja. Kljub temu se je direktor odločil za organizacijo razstave. Po sestanku na ministrstvu se je nato danes odločil, da otvoritev razstave zadrži.
Na vprašanje, ali so slike res ponaredki, je ministrica odgovorila, da za to na ministrstvu niso pristojni. Oceno lahko podajo namreč le sodni cenilci, strokovnjaki in poznavalci.
Car: Verjamem v avtentičnost del
Direktor muzeja Peter Car je v izjavi dejal, da dogodek obžaluje, v dobro muzeja pa so se odločili, da razstavo prestavijo za nedoločen čas. Buren odziv javnosti namreč po njegovem mnenju terja dodaten in poglobljen premislek.
V muzeju se zavedajo, da bi morali nekatere postopke izpeljati drugače. Car je pojasnil, da so iskali različne možnosti, kako privabiti več obiskovalcev v muzej, ki dobesedno sameva. "Nič ni tako žalostnega kot muzej brez obiskovalcev."
Za omenjeno gostujočo razstavo so se odločili šele pred kratkim, z njo pa niso imeli praktično nobenih stroškov, je še dodal direktor. Sam je še vedno trdno prepričan v avtentičnost umetniških del, saj pravi, da je videl certifikate. "Strokovna javnost jih je že vnaprej označila za ponaredke, še preden so jih sploh videli. Nismo rekli, da razstave nikoli ne bo, ampak da se bomo morali nanjo malo bolj pripraviti," je še dodal.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.