
Sedanji plačni sistem v javnem sektorju kljub nekaterim spremembam ostaja nefleksibilen, ne omogoča delegiranja nalog pristojnim in ne dovoljuje določene stopnje avtonomije, ki jo znotraj javnega sektorja želijo spodbujati, je na novinarski konferenci dejala vodja pregleda za Slovenijo Caroline Varley.
Po besedah generalne direktorice direktorata za organizacijo in kadre na ministrstvu za javno upravo Mojce Ramšak Pešec je sicer glavna ugotovitev Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) o plačnem sistemu pri nas ta, da je treba ta sistem ohraniti. OECD Sloveniji ne priporoča priprave novega plačnega sistema, ampak nadgradnjo in izboljšanje obstoječega, je poudarila.
Kot pojasnjuje Ramšak Peščeva, v OECD med drugim priporočajo, da se v sistem vgradijo mehanizmi, ki bodo omogočali ureditev plač glede na javnofinančne zmogljivosti in makroekonomske kazalce. Po njenih besedah je treba v enotnem plačnem sistemu tudi omogočiti upoštevanje specifičnosti posameznega dela in večjo fleksibilnost pri določitvi plače posamezniku ob nastopu ali spremembi delovnega mesta in napredovanju. Prav tako pa je treba določiti, kaj je predmet normiranja in kolektivnega dogovarjanja ter v kolikšnem delu višino plače prepustiti menedžerjem.
V razpravi ob današnji predstavitvi poročila o pregledu plačnega sistema v javnem sektorju na ministrstvu za javno upravo je bilo po besedah Mojce Ramšak Pešec slišati različna mnenja, skupno stališče pa je bilo, da je nov plačni sistem prinesel boljšo organizacijo in transparentnost, da pa je prenormiran in premalo fleksibilen.
V razpravi so med drugim sodelovali ekonomist Jože Mencinger, nekdanji minister za javno upravo Gregor Virant, direktor Urada za makroekonomske analize in razvoj Boštjan Vasle, predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj in Janez Posedi iz pogajalske skupine sindikatov javnega sektorja.
Kot je dejala Ramšak Peščeva, je študija o pregledu plačnega sistema, ki so jo danes predstavili na ministrstvu za javno upravo, del celotne študije o javni upravi pri nas, ki jo pripravlja OECD. V njej bosta tudi pregled organiziranosti javne uprave s posebnim poudarkom na državni upravi in področje strateškega načrtovanja ter odločanja, tudi v povezavi s pripravo proračuna.
Caroline Varley je še dodala, da OECD nič ne predpisuje, ampak samo ponujajo podatke in navajajo priporočila, na podlagi katerih se lahko Slovenija sama odloči, kakšni bodo nadaljnji koraki. "Na Sloveniji je, da sprejme ustrezne ukrepe," je dejala.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.