Gozdno gospodarstvo Postojna (GGP) se je na današnji novinarski konferenci odzvalo na preiskave v Poslovni enoti Marof Trade v Loški dolini. Kot smo poročali, je policija z inšpektorji Finančne uprave v Loški dolini v lesni industriji razkrinkala pravo mrežo trgovanja in izkoriščanja tujih delavcev.
Direktor GGP Frenk Kovač je odločno zavrgel kakršne koli namige o kršenju delovno pravne zakonodaje v podjetju GGP in PE Marof Trade. Odločno je zavrnil vpletenost obeh v minulo dogajanja in poudaril, da nobeno od podjetij ni del minulih preiskav ter da proti njim ne tečejo nikakršni postopki. Proti nobenemu od navedenih podjetij tudi ne teče noben postopek pred delovno inšpekcijo, je poudaril.
Kot je dejal, obžalujejo, da so se v prostorih, ki so jih oddajali v najem oz. v podjetjih njihovih podizvajalcev dogajale kršitve, za kar pa so bili v podjetju seznanjeni izključno s strani medijev, nikoli pa s strani uradnih organov in inšpekcij. Ko so za zlorabe izvedeli, so takoj reagirali, pravi direktor. Kot je še povedal Kovač, je tudi sam zgrožen nad medijskimi razkritji nehumanih razmer, v katerih omenjeni delavci delajo in živijo.

Kaj se bo zgodilo z delavci?
Od preiskav in kršitev se distancirajo ter navajajo, da sta bili predmet preiskave podjetji Floles in Poslovni sistem Veles, ki ju z njihovim podjetjem veže zgolj pogodbena vez. Zaradi neizpolnjevanja dodatnih pogodbenih obveznosti so že prekinili pogodbo s podjetjem Veles, revidirajo pa tudi pogodbo in odnos s podjetjem Floles. Prekinitev pogodbe pa pomeni, da bo brez dela ostalo veliko ljudi. "Naslednji teden bomo imeli sestanek, a ti ljudje ne bodo ostali prepuščeni sami sebi," obljublja direktor. "Nam ni vseeno za te ljudi, iskali bomo rešitve," je dodal.
Sindikalist Goran Lukič, ki se je tudi sam udeležil novinarske konference, pa pričakuje, da Kovač te delavce nemudoma zaposli v GGP. Kot je opozoril, na družbenih omrežjih že krožijo slike večje skupine delavcev, zbranih pred poslopji v Loški dolini, kjer živijo, v najhujšem primeru pa se tako lahko zgodi, da jih že jutri ne bo več tukaj.
K sodelovanju in zaposlitvi v podjetju GGP bodo povabili tudi zaposlene pri pogodbenikih na območju PE Marof Trade, ponovno bodo objavili tudi razpise za prosta delovna mesta in iskali možnosti sodelovanja za zagotavljanje kapacitet tudi z drugimi partnerji za posredovanje dela, so pojasnili.
Podjetje GGP je imelo z navedenima podjetjema sklenjeni dve pogodbi, in sicer pogodbo o najemu in pogodbo o poslovnem sodelovanju. Pogodbi o najemu sta določali oddajo poslovnih prostorov in delovnih strojev na območju PE Marof Trade. Pogodbi o poslovnem sodelovanju pa sta se nanašali na opravljanje storitev dela proizvodnega procesa priprave lesa. Pogodbi o poslovnem sodelovanju sta eksplicitno vključevali tudi določbe, s katerima sta imenovani podjetji v celoti prevzeli odgovornost delovno pravnega vidika, je pojasnil Kovač.
Podjetji Veles in Floles sta se zavezali, da bodo vsi delavci zaposleni v njunih podjetjih, da bodo vsi delavci vključeni v obvezna zavarovanja, imeli opravljene zdravniške preglede ter usposabljanja spodročja varnosti in zdravja pri delu, so pojasnili na novinarski konferenci.

Kaj se je dogajalo?
Delodajalci, povezani v mrežo podizvajalcev, naj bi izkoriščali tuje delavce, ki so morali delati brez pogodbe o zaposlitvi in v neustreznih pogojih. Na Fursu so se za nadzor odločili na podlagi daljše finančne preiskave več gospodarskih subjektov, ki se ukvarjajo s posredovanjem delovne sile v omenjeni gospodarski družbi. Po prvih informacijah so bili v tej akciji potrjeni sumi kršitev predpisov o obdavčenju in predpisov s področja zaposlovanja in dela na črno. Zaznani so bili tudi sumi kaznivih dejanj kršitve temeljnih pravic delavcev in trgovine z ljudmi.
Gre za še enega od primerov, ko delodajalci delavce zaposlijo na črno, ti pa sploh ne vedo, za katero podjetje pravzaprav delajo. Mnogi brez urejenega zavarovanja niti niso prijavljeni na naslovu, kjer prebivajo. Nekaj mesecev delajo na črno, nato pa morajo državo zapustiti ali jih delodajalec preusmeri na delovno mesto na drugem koncu Slovenije.
Delajo tudi po 12 ur dnevno vključno s sobotami, grozijo jim z odpovedmi in prepovedujejo odhod domov ter znižujejo plače, a jih delavci zaradi strahu policiji prijavijo šele, ko dejansko ostanejo brez zaposlitve.
Pri dosedanjih nadzorih so inšpektorji ugotovili številne kršitve glede delovne opreme, obveščanja o poškodbah pri delu, izvajanja zdravstvenih pregledov, izplačila plače in regresa ter vročanja pogodb o zaposlitvi. Nepravilnosti so med drugim ugotovili tudi glede prijavljanja v obvezna socialna zavarovanja in zagotavljanja počitka.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.