Madžarski premier Viktorja Orbana je na spletu še tretjič v manj kot letu dni objavil različico zemljevida velike Madžarske. Na njegovo novo provokacijo so se odzvali že nekateri predstavniki domače politike, a nekdanji veleposlanik na Madžarskem Ladislav Lipič meni, da bi moral biti odziv enotnejši in ostrejši.
Lipič: To je že dolgoletna politika Madžarske
"Takšna dejanja madžarskega premierja nas ne smejo presenetiti, kajti to je že dolgoletna politika Madžarske in katerakoli vlada je, stremi k temu, da bi se uresničila odprava te bolečine, ki je bila Madžarski povzročena s Trianonsko pogodbo. Osebno ocenjujem, da bi se na takšne pojave država oz. njeni predstavniki morali ostro odzvati in obsoditi takšna dejanja," meni general Lipič.
Cilj takšne politike je po njegovem povrniti ozemlja, ki so bila Madžarski s Trianonsko pogodbo odvzeta: "To je ta bolečina madžarskega naroda. Želijo si, da se ponovno vzpostavijo meje, ki so veljale pred to pogodbo."
Pahor: Na to bom opozoril madžarskega predsednika in prijatelja Aderja
Za komentar smo prosili tudi predsednika republike Boruta Pahorja, ki je zapisal: "Razumljivo in prav je, da je ponavljajoča se objava zemljevidov, ki bi jih bilo mogoče razumeti kot izraz ozemeljskih zahtev, deležna zavračanja in zaskrbljenosti demokratične javnosti in politike, tudi mene kot predsednika republike." Dodal je: "Na to bom opozoril madžarskega predsednika in prijatelja Aderja ob mojem načrtovanem uradnem obisku julija letos."
"Prav zaradi takih poskusov si moramo še bolj prizadevati za uveljavljanje dobrih praks spoštovanja in sodelovanja, tako znotraj nacionalnih okvirov kot med njimi," še odgovarja Pahor. "Kot predsednik republike sem si in si bom prizadeval, da bi še zlasti v odnosih med sosednjimi narodi in državami prevladalo medsebojno spoštovanje, sodelovanje in razumevanje v prid miru in blaginje."
Lipič meni, da Pahorjev odziv ni dovolj: "Vprašanje, če je sedaj, v takšnih mednarodnih odnosih, kot veljajo danes, to dovolj. Namreč Evropa in svet se nahajata v nekih na pol izrednih razmerah, ki so priložnost za takšna in drugačna početja državnikov."
"Mislim, da bi morali ne samo ostreje obsoditi, ampak tudi dvigniti glas tako predsednik vlade, države in seveda državni zbor," je jasen.
Vlada Orbanove objave ne smatra za sporne
Na naše vprašanje, kakšno je stališče vlade do Orbanove objave zemljevida 'velike Madžarske', so v Uradu vlade za komuniciranje (UKOM) zapisali, da v vladnih prostorih številnih držav visijo tudi zgodovinski zemljevidi z različnimi mejami, tudi v prostorih vlade RS. Kot primer so navedli Kozlerjev zemljevid Slovenskih dežel, ki "prikazuje tedanje meje, ki so nekoliko drugačne od sedanjih". Zapisali so, da so prepričani, da "ne more biti za nikogar sporno, če takšni zgodovinski zemljevidi visijo v vladnih prostorih, še manj, da bi kdorkoli to jemal kot provokacijo", prav tako, če se ti objavljajo, kot so se izrazili, "v kontekstu zgodovinskega spomina". Bistveno pa se jim zdi, da se med seboj spoštujemo in kot posamezne države pomagamo v teh kriznih časih.
Odzivi slovenskih poslancev
Na sporni zemljevid se je odzval tudi poslanec NSi Jožef Horvat, ki je zapisal, da je skrajni čas, da Slovenija Orbanu sporoči, da njegove karte, provokacije in ozemeljske težnje ne sodijo v današnji čas, asociirajo na vojno in so boleče, posebej za prekmurske Slovence.
Tudi v stranki NSi so izrazili pričakovanje, da bo slovenska diplomacija ustrezno odreagirala in "opozorila sosednjo Madžarsko na nesprejemljivost tovrstnega 'pouka zgodovine', ki sodi v šole, zagotovo pa ne v sodobno politiko". Ob tem so dodali, da politično propagiranje zemljevidov nekdaj velikih držav ne zbuja dobrih občutkov pri narodih, ki so tako kot Slovenci doživljali raznarodovalne pritiske in preživeli tudi obdobje nasilne madžarizacije.
Poslanec SD Matjaž Nemec pa je na Twitterju zapisal, da pričakuje odločno reakcijo slovenske zunanje politike, s katero bi pokazali, da niso marioneta madžarskega režima. Objavo zemljevidov pa je označil za "odkrito težnjo po revizionizmu državnih meja".
Zunanje ministrstvo ne komentira zgodovinskih zemljevidov
Komentar pa so zavrnili na zunanjem ministrstvu, kjer so zapisali le: "Ministrstvo za zunanje zadeve, tako kot v preteklosti, javno ne komentira objav zgodovinskih zemljevidov v tujini v različnih kontekstih (raziskovalnih, šolskih, razstavnih itd.), v kolikor le-te niso povezane z jasno namero ali omembo revizonizma. Ministrstvo pozorno spremlja kontekst oz. način, kako se tovrstni zgodovinski zemljevidi uporabljajo in interpretirajo."
Pričakovano so bili najostrejši v opozicijski Levici. Zapisali so: "Tovrstne provokacije, ki razpihujejo nacionalistična čustva, je treba obsoditi. Janševa vlada tega ne bo storila, saj računa na pomoč sosednjega režima. Njen cilj je jasen: uveljavitev avtoritarnega konservativnega režima po zgledu Orbanove Madžarske pri nas."
KOMENTARJI (959)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.