Na škandal že prvi dan predsedovanja, kot so poskus diskreditiranja slovenskega sodstva in članov SD označili tuji mediji, se je na današnjem brifingu odzval premier Janez Janša. Na vprašanje novinarjev je dejal, da Slovenija ni kolonija ali članica drugega razreda. "Ponudili smo odgovore o vladavini prava. Če ti ni všeč resnica, potem je to tvoja težava," je dodal.
V skladu s tradicijo predsedujočih držav bo Slovenija do sobote gostila nekaj manj kot 50 tujih novinarjev, ki so akreditirani pri evropskih institucijah v Bruslju. Namen obiska je tujim novinarjem predstaviti program in prednostne naloge predsedovanja.
Za veliko dvignjenih obrvi je danes na brifingu poskrbel tudi notranji minister Aleš Hojs z neprimernimi izjavami, da bi glede na to, kar je slišal na Brdu pri Kranju, nekomu iz vrha evropske birokracije lahko rekel "svinja".
Von der Leynova spoštuje Timmermansovo odločitev
Timmermans je že včeraj predsednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen zelo jasno in odkrito pojasnil svoje razloge, zakaj ga ni bilo na skupinski fotografiji, je na današnjem brifingu pojasnila govorka komisije Dana Spinant. Von der Leynova spoštuje Timmermansovo odločitev, da se ne udeleži fotografiranja, je dodala.
Timmermans je sicer že včeraj za tuje medije dejal, da "preprosto ni mogel biti na isti fotografiji z Janezom Janšo po njegovem nesprejemljivem napadu na dva sodnika in dva evropska poslanca iz vrst SD. Njihovo integriteto je postavil pod vprašaj samo zato, ker so bili na isti fotografiji. Neodvisnost pravosodja in spoštovanje vloge evropskih poslancev sta temelja vladavine prava, brez katerega Evropska komisija ne more delovati."
"Slovensko predsedstvo ima veliko odgovornost: varovati evropske vrednote in pravno državo," je danes komentiral predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli. "Slovenski državljanke in državljani se zelo dobro zavedajo pomena Evrope in svobode. Imenovanje slovenskih delegiranih tožilcev v Urad evropskega javnega tožilca zagotavlja preglednost in ščiti zakonske pravice naših državljank in državljanov. Pričakujemo hiter odziv."
'Gre za nedopustno blamažo'
"Slovensko predsedovanje se je že prvi dan začelo v vsem svojem 'sijaju'," se je na družbenih omrežjih na včerajšnji škandal na Brdu pri Kranju odzval predsednik LMŠ Marjan Šarec. "Predsednica komisije je zvečer v govoru povedala, kako gleda na celotno situacijo, citirajoč prvega predsednika, ki naj bi bil utelešeno zlo. S tem je dala jasno sporočilo. Volitve bi bile častni izhod."
Kritike letijo tudi iz vrst socialnih demokratov. Matjaž Nemec je na incident že včeraj opozoril na Twitterju, danes pa je v izjavi za javnost dejal, da gre za blamažo, ki je nedopustna. "Gre za to, da se je prvič zgodilo, da je ena od držav članic prvi dan predsedovanja izkoristila priložnost in obračunavala s političnimi nasprotniki, ki bodo zdajšnji oblasti na naslednjih volitvah predstavljali največjo grožnjo."
Predsednik vlade je po Nemčevem prepričanju manipuliral s fotografijo, ki je bila posneta v Mariboru pred nekaj leti. Janšo je obenem spomnil, da imamo v Sloveniji ustavnega sodnika, ki je izjavil, da je Janša ena največjih zgodovinskih osebnosti v Sloveniji, in da iz tega nihče ni delal velikega problema. To je sicer na Twitterju zapisal Klemen Jaklič, a takrat še ni bil ustavni sodnik.
Timmermans je sicer Nemca med pripravami na srečanje predstavnikov poslanskih skupin DZ s predstavniki Evropske komisije obvestil, da je prišlo do incidenta, "ki mu ni para in za katerega se ne spomni, da bi se kadar koli zgodil", je dejal Nemec. S potezo se je želel zoperstaviti manipulaciji, ki se je začela že prvi dan slovenskega predsedovanja, je dejal poslanec.
Do takšnih potez in manipulacije z dogodkom, ki bi moral biti namenjen predvsem vzpostavljanju dialoga med komisijo in vlado, so bili po besedah Nemca kritični tudi drugi člani Evropske komisije. Ocenjuje, da je ta incident zasenčil dobro namero komisije, da bi na konstruktiven način začeli šestmesečno predsedovanje Slovenije Svetu EU. "Žal ni bilo tako," je dejal.
"Janša je dobil odgovore tako komisarke za pravosodje kot tudi predsednice Evropske komisije, katerim vrednotam in smernicam je treba slediti, če želimo krepiti sodstvo v posameznih državah članicah," je pojasnil Nemec.
Tudi pogovor z evropskimi poslanci iz Slovenije pred plenarnim zasedanjem parlamenta prihodnji teden je zaznamoval včerajšnji incident
V razpravi so sodelovali Romana Tomc (EPP/SDS), Tanja Fajon (S&D/SD), Klemen Grošelj (LMŠ/Renew) in Franc Bogovič (SLS/EPP). Strinjali so se, da je Slovenija prevzela krmilo EU v težkih, a obenem pomembnih in prelomnih časih. Izzivi, odgovornost in pričakovanja so veliki, so si bili edini.
Fajonova je dejala, da si želi, da bi "Slovenija med predsedovanjem popravila slab vtis, ki ga je ustvarila v mednarodnih, diplomatskih in medijskih krogih. Da bi branila evropske vrednote in zrelo, uspešno opravila svojo nalogo." Tomčeva je prepričana, da je Slovenija dobro pripravljena na predsedovanje in bo naredila vse, kar je mogoče, da pomaga EU najti skupno pot in se izkaže kot uspešna predsedujoča, glede česar pa sta bila Grošelj in Fajonova skeptična.
Razprava med četverico poslancev se je nato močno razvnela, ko je bil govor o Janševem kazanju fotografije z mariborskega prvomajskega piknika. Tomčeva meni, da se temu dogodku posveča veliko preveč pozornosti, saj da "v ničemer ne bo zaznamoval našega predsedovanja". Sicer pa krivca vidi v Timmermansu, ki da je pokazal "veliko izključevalnost in nespoštljivost do gostitelja" ter se odzval povsem neprimerno.
Bogovič je spravljivejši in odgovornost za incident vidi tudi na Janševi strani, se pa strinja, da bi si bilo včerajšnji dan bolje zapomniti po čem drugem in da to "predsedovanja ne bo usodno zaznamovalo".
Fajonova, ki je tudi sama na omenjeni fotografiji, nasprotno daje prav Timmermansu, ki da se je odzval zato, ker "kazanje fotografij z nekih naključnih družabnih dogodkov ne more opravičevati tega, da vlada brani neodvisno pravosodje, in biti argument za to". Po njenem mnenju je šlo za "zlorabo fotografije" za diskreditiranje političnih nasprotnikov, kar "veliko pove o neprimernosti obnašanja" samega premierja. "Prvi dan, prvi incident. In tako se bo verjetno nadaljevalo," je še dejala.
Tudi Grošelj meni podobno. Incident je bil po njegovem povsem nepotreben "madež na prvem dnevu predsedovanja", s katerim si je vlada "naredila medvedjo uslugo in si otežila predsedovanje", saj bo zdaj še težje zagovarjala svojo nevtralno posredniško vlogo, ko bo šlo za vprašanja vladavine prava.
Von der Leynova zaključila s Kučanovimi besedami
Nekaj obrvi je v četrtek dvignil tudi govor predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen na Bledu, ki ga je začela z znanim citatom prvega predsednika samostojne Slovenije Milana Kučana izpred 30 let.
Medtem ko je Tomčeva "skoraj prepričana", da predsednica, ki je zelo povezovalna in spravljiva, ni vedela, kakšno konotacijo imajo v Sloveniji te besede, in da jih, če bi poznala kontekst, ne bi uporabila, Grošelj verjame, "da ima vsak politični govor neko sporočilno vrednost in izbira besed nikoli ni naključna" ter da von der Leynova "vsako besedo izreče po tehtnem premisleku".
Bogovič pa je – kot je sam dejal malo hudomušno – pripomnil, da predpostavlja, da predsednica komisije "z gospodom Kučanom ni hodila v isto šolo in se srečevala v istih političnih krogih" ter da je njen govor morda dokaz, "da lahko v Sloveniji vsak kaj pametnega pove, ne glede na to, s katerega političnega pola prihaja".
Sodniško društvo: Smo ne le slovenski, pač pa tudi evropski sodniki
Glede izpostavljanja dveh sodnikov se je v sporočilu za javnost odzvala tudi predsednica Slovenskega sodniškega društva višja sodnica svetnica Vesna Bergant Rakočević in zapisala, da pozdravlja odziv von der Leynove glede standardov in svoboščin, ki veljajo v vseh demokracijah tudi za sodnike. "Slovenski sodniki se tudi v času predsedovanja Slovenije Svetu EU zavedamo svoje odgovornosti in pomena profesionalne drže, poudarjamo pa tudi pomen zavedanja, da smo ne le slovenski, pač pa tudi evropski sodniki," je zapisala.
KOMENTARJI (392)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.